Kuchnia tajska wyróżnia się na tle azjatyckiej sztuki kulinarnej swoją oryginalnością i eklektyzmem. To efekt połączenia wpływów kuchni indyjskiej i chińskiej. Dzięki temu wiele dań chińskich w Tajlandii zyskało ostrzejszy smak i bardziej wyrazisty charakter, dzięki większej obfitości przypraw. Kuchnia tajska oparta jest w dużej mierze na lekkich daniach warzywnych i owocowych, nie brakuje w niej też owoców morza. Swoją popularność na Zachodzie zawdzięcza temu, że tradycje kulinarne Tajlandii doskonale wpisują się w obecne trendy żywieniowe: dania są lekkie, często bezmięsne, czy wręcz wegańskie, a przy tym szalenie kolorowe i atrakcyjne wizualnie. Nie bez znaczenia jest fakt, że mieszkańcy Tajlandii słyną ze szczupłej sylwetki i długiego życia w dobrym zdrowiu, co – wedle badań – zawdzięczają właśnie swojej tradycyjnej kuchni.

Jakie składniki decydują o charakterze tajskiej kuchni?
Mleczko kokosowe to baza wielu dań: zup, deserów i napojów. Słodki i delikatny smak łagodzi ostrość dodawanych przypraw.
Imbir podawany jest w różnych postaciach – marynowany, surowy, wywar z korzenia, starty czy sproszkowany używany do przyprawiania dań. Tajscy kucharze nie żałują tej przyprawy, która odpowiada za pikantny smak i wywołuje charakterystyczne pieczenie na języku.

Trawa cytrynowa to kolejny składnik, bez którego trudno sobie wyobrazić tradycyjną kuchnie tajską. Daje lekki, cytrusowy i odświeżający posmak.

Tajska bazylia smakuje zupełnie inaczej niż roślina znana w kuchni europejskiej. Jej liście mają posmak anyżu.

Tofu czyli wegański ser powstający ze sfermentowanej soi.

Kaeng to nazwa, pod którą kryje się potrawa przypominająca do złudzenia indyjskie curry. Jest tak samo aromatyczna, dzięki długo podsmażanej mieszance przypraw. Podobnie jak curry, także kaeng można przyrządzić z bardzo różnych składników: z mięsem, warzywami czy owocami morza. Często jako dodatku do tego dania używa się melka kokosowego.

Po taek to także potrawa przypominająca curry. Nazwę można przetłumaczyć jako „rozerwana rybacka sieć” – charakterystyczną cechą tego dania jest bogactwo owoców morza, a ostateczny dobór składników zależy od fantazji kucharza. Warto spróbować tej potrawy podczas wycieczki do Tajlandii, bo jej oryginalny smak jest niepodrabialny.

Khao to ryż, jeden z najpopularniejszych dodatków do dań. Często serwowany jest w postaci gęstej, kleistej potrawy.

Kalmary smażone z czosnkiem to przysmak kuchni tajskiej, choć sama potrawa jest banalnie prosta w przygotowaniu i nie zawiera szczególnie egzotycznych składników. Sekretem smaku są tu wyjątkowo świeże kalmary oraz precyzyjnie dobrany czas smażenia. W wykonaniu dobrego kucharza to prawdziwe mistrzostwo smaku!

Sataw to gęsta i bardzo sycąca potrawka z fasoli z wieprzowiną lub krewetkami. Uwaga: może być bardzo ostra!

W Tajlandii koniecznie trzeba też spróbować zup na bazie mleka kokosowego. Pozostałe składniki? To już sekret kucharza. Popularna jest wersja z kurczakiem i warzywami, choć bez trudu trafimy też na wariant z owocami morza. Danie jest zazwyczaj bardzo sycące, choć dla europejskiego podniebienia wyzwaniem może być bardzo pikantny smak. W Tajlandii szczególnie w lokalach dla mieszkańców dostaniemy tę zupę w wersji „bez cenzury”, a więc zdecydowanie ostrzejszą ni z to, co znamy z tajskich restauracji na świecie.

Rzecz jasna w kuchni tajskiej znajdzie się też miejsce dla słodkości. Warto skosztować tradycyjnych roti, czyli naleśników smażonych na dużych, stalowych płytach. W klasycznej wersji podawane były z owocami i słodkim mlekiem, jednak i do Tajlandii dotarły popularne słodycze z Zachodu i dziś roti serwowane są często z Nutellą.

Odwiedzając Tajlandię warto też spróbować niezwykle oryginalnych cukierków tamaryndowych. Mają bardzo charakterystyczny smak: łączą w sobie kwaśne owoce tamaryndowca z dodatkiem cukru i soli. W konsystencji przypominają gumę do żucia. Tajlandczycy za nimi przepadają!

Warto przeczytać