Odpowiedź na to pytanie jest prosta: każdej. Wszystko oczywiście zależy od naszych osobistych gustów i preferencji, bo jeśli chodzi o różnorodność kuchni świata to naprawdę może ona przerosnąć nasze oczekiwania oraz kubki smakowe. Najbardziej niesamowite w tym wszystkim jest to, że coś, co nam wydaje się normalne w innych krajach może wydawać się całkowitą niedorzecznością i na odwrót. My dziwimy się jak w niektórych krajach ludzie mogą jadać węże, żaby czy insekty, a natomiast ludzie w innych kulturach zaskoczeni są tym, że zjadamy kiszoną (czyli w ich rozumowaniu zepsutą) kapustę czy ogórki. Ciekawą i cieszącą się dużym zainteresowaniem w Europie jest kuchnia japońska, a przede wszystkim słynne sushi. Poniżej znajdziesz artykuł, dotyczący smaków kuchni japońskiej. Zapraszam do lektury!

Kuchnia japońska – co warto o niej wiedzieć?
Przede wszystkim kuchnia japońska cechuje się tym, że korzysta w swoich daniach z różnorakich ryb, które bardzo często (np. w przypadku sushi) bywają serwowane na surowo. Ponadto jest to kuchni bogata w warzywa, wodorosty i owoce morza. Powszechnym uznaniem w kuchni japońskiej cieszą się zupy, które gotowane są bezpośrednio na stole, w specjalnie przygotowanym do tego garnku, który podgrzewany jest gazem, a kiedyś węglem drzewnym. Do tego rodzaju zup wkłada się często dużo warzyw, ryb oraz mięs. Najbardziej charakterystyczne dla kuchni japońskiej jest jedzenie potraw pałeczkami, dlatego gdy nakrywamy stół do posiłku w Japonii do po prawej stronie położymy talerz z zupą, natomiast po lewej znajdzie się miseczka z ryżem – natomiast równolegle przed nimi znajdą się pałeczki. Warto pamiętać o tym, że w kuchni japońskiej samą zupę piję się bezpośrednio z miseczki natomiast całą resztę dań spożywa się za pomocą pałeczek.

Kuchnia japońska – rodzaje dań
Dania kuchni japońskiej możemy podzielić wedle sposobu przyrządzania lub w zależności od ich pochodzenia. Możemy tutaj rozróżnić dania nazywane po japońsku: nihon-shoku, nihon-ryori oraz washoku. Warto wiedzieć, że są to posiłki, które istnieją w japońskiej kuchni od tak dawna, że stały się jej naturalną częścią. Inne dania to takie, które są w stylu zachodnim i nazywamy je yoshok – są to na przykład kotlet wieprzowy tonkatsu lub słynny makaron ramen. Jeśli natomiast chodzi o podział japońskich dań ze względu na sposób przyrządzania to możemy wyróżnić tutaj: teppanyaki (czyli posiłki, które są grillowane na specjalnym stole), znane nam wszystkim sushi wykonane z ryżu, nori oraz z rozmaitych ryb, agemono (czyli dania, które są smażone w głębokim oleju, np. tempura), namasumono (to potrawy podawane na surowo, nie poddawane obróbce cieplnej), yakimono (posiłki składające się z ryb, owoców morza, mięsa i drobiu, pieczone na ruszcie), nimono (potrawy, które są gotowane, takie jak zupy, dania gotowane na parze oraz potrawki z ryb, mięsa, owoców morza i warzyw), gohanmono – dania z ryżu, tsukemono (czyli japońskie pikle i warzywa marynowane lub poddane fermentacji mlekowej w celu ich dłuższego przechowywania), a także sunomono (sałatki, które przyrządzane z warzyw, ryb i owoców morza).

Jakie są rodzaje sushi?
Sushi, jako najpowszechniejsze danie z kuchni japońskiej w restauracji możemy zamówić w postaci zestawów lub rolek. Wśród rolek możemy wyróżnić Futomaki (czyli rolka owinięta w nori, podzielona na 6 kawałków), Uramaki (rolka owinięta z wierzchu ryżem, nori znajduje się wewnątrz, podzielona na 8 kawałków) oraz Hosomaki (cieniutka rolka owinięta w nori, z jednym składnikiem w środku, również podzielona 6 części).

Warto przeczytać