Od wieków władcy rządzący Wietnamem uważani byli za "synów niebios", bowiem królowie uważali, iż życie ziemskie jest jedynie przejściowym etapem, po którym będą obcować z boską jednostką, jednocześnie jest to cel życia. W związku z tym, wietnamscy władcy, za wszelką cenę chcąc osiągnąć cel, nie oszczędzali na czynnościach, które mogłyby w jakiś sposób się do tego przyczynić.

Głównym źródłem tej inwestycji była państwowa kasa. Podobnie jak w przypadku kultury starożytnego Egiptu, w tym rejonie Azji, również szczególną uwagę zwracano na przygotowanie grobowca, jeszcze za życia władcy.Oni sami, kierując się różnorodnymi wskazaniami geometrycznymi wybierali osobiście lokalizację grobowca, najczęściej na wzgórzach oraz w okolicy Rzeki Perfumowej, przez harmonię z cudami natury, wyrażali szacunek do dzieł stwórcy. Wierzono, że te budowle, które wprowadzają chaos pomiędzy człowiekiem a naturą, mogą skutkować ofiarami, przelaną krwią i nieszczęściem. Najbardziej okazałe grobowce, należą do przedstawiciele dynastii Nguyễn, którzy rządzili Wietnamem łącznie aż 143 lata. Wieczne kwatery cesarzy z dynastii Nguyen (Nguyễn) leżą na południe od miasta Hue, jednak względu na odległości i czasochłonny dojazd, nie da się ich niestety zwiedzić jednego dnia. Organizatorzy podróży z Huế oferują jednodniowe wycieczki Rzeką Perfumową, związane ze zwiedzaniem świątyni Thiên Mụ i dwóch albo trzech grobowców. Na szczególną uwagę zasługuje, ukryty między zielonymi wzgórzami i lasami, oddalony siedem kilometrów od Huế, tuż nad rzeką grobowiec czwartego króla z dynastii Nguyễn, który dzięki swojej mądrości oraz długiego okresu panowania, był władcą, zapisał się w kartach historii swojego kraju. Sam grobowiec jest ozdobiony kamiennymi żołnierzami i słoniami. Równie okazałą budowlą, związaną również z tym władcą jest pałac znajdujący się na kamiennym cokole w okolicy małego jeziora. Co było fascynujące, król ten nie tylko był dobrym władcą, ale i owocnym poetom. Do jego spuścizny można zaliczyć aż 4 tysiące wierszy, a także orędzie do poddanych wyryte na mogile.

Zupełnie odmienną w stosunku do grobowca Tự Đức, jest krypta cesarza Khải Định. Jego grobowiec jest niezwykle okazały, bowiem wznosi się w formie licznych ciemnoszarych, cementowych tarasów nad rzeką, a kute w żelazie bramy bronią wejścia. Wierzono, że władcy po śmierci również należy się ochrona, stąd na bramach widoczna jest cała armia żołnierzy, którzy mieli dopilnować, by podróż króla do lepszego świata przebiegła pomyślnie. Zwieńczeniem tego okazałego mauzoleum, jest sam grób. Ciemny i ciężki z zewnątrz, a eksplodujący najjaskrawszymi kolorami w środku. Zwiedzając okolicę, warto przyjrzeć się również krypcie Minh Mạng, która jest jednym z tych elementów dzieła człowieka tworzących wraz cudami natury harmonijną całość.

 

Warto przeczytać