Tajemniczy świat orientu od zawsze fascynował Europejczyków. Nic dziwnego, że Maroko jest obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych podróży. Jednak jest to kraj o zupełnie odmiennej kulturze i zwyczajach. Wiele rzeczy może nas po prostu zaskoczyć. Zanim wyjedziemy, spróbujmy nieco go poznać. Oto Maroko od bardziej praktycznej strony! Co zatem warto wiedzieć przed wyjazdem do Maroka?

Odpowiedni strój
Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni w Maroko mają większą swobodę, jeżeli chodzi o ubiór. Kobiety muszą ubierać się bardziej konserwatywnie. Choć wielu turystów nosi to, co chce, warto zakrywać jak najwięcej, aby uniknąć niepożądanej uwagi. Nawet, jeśli kobieta podróżuje z grupą mężczyzn, może być narażona na nieprzyjemne komentarze z powodu niewłaściwego stroju. Podczas wizyty w meczetach trzeba koniecznie ubrać się tak, aby przykryć się nadgarstki i kostki. Choć do większości z nich i tak nie wejdziemy. Bardzo przydatny okazuje się sporej wielkości szal, który możemy mieć zawsze przy sobie i zakładać w miejscach kultu albo gdy zajdzie taka potrzeba.

Nauka targowania się
Jeśli chcemy robić zakupy na tutejszych rynkach, musimy nauczyć się targować. Niektórzy ludzie mają silne opory przed takimi praktykami. Czują się niepewni i zażenowani. Tymczasem w Maroko handel jest traktowany jak narodowy sport, a targowanie się jest integralną częścią kultury. Jeśli mamy trochę czasu, bardzo prawdopodobne, że uda nam się uzyskać przedmioty co najmniej 25-50% taniej od ceny wywoławczej. Zastanówmy się, ile jesteśmy gotowi zapłacić przed rozpoczęciem targowania się i po prostu zrezygnujmy, jeśli nie możemy wynegocjować żądanej ceny. Bardzo często zdarzy się tak, że na odchodne zostaniemy jeszcze kilka razy zaczepieni przez handlarza. Widząc naszą determinację będzie skłonny do kompromisu.

Możemy także targować się z kierowcami taksówek, jednak zanim wsiądziemy do środka. Zawsze ustalajmy cenę przed jazdą i trzymajmy się jej konsekwentnie nawet, jeżeli taksówkarz będzie próbował wymusić wyższą kwotę, a z całą pewnością będzie próbował.

Piątki i ważniejsze święta
Pamiętajmy, że Maroko to kraj muzułmański, więc zwróćmy szczególną uwagę na termin swojego wyjazdu, aby nie trafić tam, gdy wszystko jest zamknięte. Również większość sklepów i atrakcji jest zamknięta w piątek, ponieważ jest to ich święty dzień. Szczególnie ciężko może być także podczas Ramadanu. Marokańczycy nie mają najmniejszego zamiaru przystosowywać swoich religijnych zwyczajów do potrzeb zachodnich turystów. Co jest zresztą zrozumiałe.

MAROKO - NA CO UWAŻAĆ? 

Uwaga na lokalnych przewodników
Zatrudnienie lokalnego przewodnika ma oczywiście swoje plusy. Taka osoba pomoże nam poznać prawdziwszy obraz Maroko, a przede wszystkim poruszać się po labiryntach starego miasta. Jednak zawsze upewnijmy się, czy mamy do czynienia z osobą godną zaufania. Lokalni przewodnicy nawiązali kontakty z wieloma różnymi sklepami i handlarzami. Często dostają pewną prowizję ze sprzedaży towarów. Nie dajmy się zwieść, kiedy powiedzą, że mogą pomóc targować się, aby uzyskać najlepszą cenę. W większości przypadków bylibyśmy w stanie uzyskać korzystniejsze ceny bez nich.

Nie korzystajmy ze wskazówek udzielanych przez obce osoby
Nawet, jeśli nie wynajmujemy lokalnego przewodnika, będzie z pewnością wielu mieszkańców oferujących wycieczki podczas naszych spacerów po mieście. Jeśli pójdziemy z jednym z nich możemy skończyć całkowicie zgubieni i zmuszeni do wydawania coraz większych sum. Przez większość czasu będą nas prosić o napiwek. To samo dotyczy pytania o wskazówki. Wielu z mieszkańców zaproponuje, że wskaże drogę, a potem… poprosi o napiwek. Trudno w tej sytuacji nie zapłacić.Pilnuj kieszeni
Większość Marokańczyków jest przyjaźnie nastawiona do turystów. Jednak, jak w wielu dużych miastach, trzeba mocno uważać na kieszonkowców. Turyści odwiedzający gwarne i tłoczne marokańskie rynki bardzo często zachowują się bardzo niefrasobliwie i zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Pieniądze trzymajmy zawsze pod ręką, nigdy w plecaku, który znajduje się na naszych plecach. Warunki do drobnych kradzieży są tutaj wręcz idealne, a jak wiadomo okazja czyni złodzieja.

Niebezpieczna woda
Musimy bezwzględnie uważać na wodę z niepewnych źródeł. Najlepiej zawsze używać wody mineralnej, nawet do szczotkowania zębów. W restauracjach nie zamawiajmy napojów z kostkami lodu. Chociaż kuszą w trakcie marokańskich upałów, nigdy nie wiadomo czy do kostek nie użyto zakażonej wody. Ta sama zasada dotyczy sałatek. Warzywa mogły przecież zostać opukane wodą ze skażonego źródła. Miejscowi w ogóle nie zwracają uwagi na takie rzeczy.

Warto przeczytać