Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu próbował czegoś z kuchni francuskiej – lub nawet sam starał się coś upichcić. Co jednak wiemy na temat tej jednej z najsłynniejszych kuchni na świecie? Czy wiedziałeś, ze kuchnia francuska przez długi czas wywierała ogromny wpływ na inne kuchnie zachodniej Europy? Oczywiście prawidłowo kojarzy nam się francuska kuchnia przede wszystkim z winem, serami, bagietką, ślimakami oraz ze słynnymi żabimi udkami. Warto jednak zaznaczyć, że kuchnia francuska jest bardzo różnorodna i występują naprawdę spore różnice pomiędzy danymi regionami Francji. Obecnie możemy wyróżnić tak zwaną haute cuisine – jest to wysoka kuchnia, w której drogie oraz tradycyjne dania przygotowywane są przez znanych kucharzy. Istnieje także nouvelle cuisine – czyli nowa kuchnia, która jest przeciwieństwem tej pierwszej – polega na przyrządzaniu zdrowych, lekkich oraz prostych dań. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat kuchni francuskiej i poznać genialny przepis na pysznego kotleta de-volaille to koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem!


Czym wyróżnia się kuchnia francuska i jaki jest jej podział na kuchnie regionalne?
Przede wszystkim mówiąc o Francji myślimy o winie oraz o serach. Jeśli chodzi o te drugie to produkowane są one we Francji w dużych ilościach oraz rodzajach, a także kształtach. Oczywiście te najbardziej znane to brie, roquefort oraz camembert. Jeśli chodzi o kuchnie regionalne Francji to możemy wyróżnić:
Alzację (słynny ser Munster, choucroute, wina i piwa)
Burgundię (ślimaki – zwane escargots, musztarda Dijon, boeuf Bourguignon – czyli mięso wołowe duszone w czerwonym winie oraz słynne, burgundzkie wina)
Périgord (znany z trufli – najdroższych grzybów świata)
Pikardia (słynie z zup jarzynowych oraz flamique à porions – suflet czosnkowy)
Franche-Comté (ser comté z krowiego mleka)
Normandia (znany z przegrzebków św. Jakuba (coquilles Saint-Jacques), serca camembert oraz calvados i cydru)
Bretania (słynne są bretońskie naleśniki)
Dolina Loary (pyszne, kozie sery, rillettes – drobno posiekane, smażone mięso oraz jabłkowa tarta Tatin)
Prowansja (znane potrawy to bouillabaisse (zupa rybna), ratatouille (potrawa z duszonych warzyw) i soupe au pistou (zupa z bazylią)

Składniki niezbędne do przygotowania kotletów De-volaille
Do przygotowania tego dania będziesz potrzebować takich składników jak: 100 gram mąki pszennej, 100 gram bułki tartej oraz dwa jajka. Poza tym koniecznie powinieneś zaopatrzyć się także w takie produkty jak: cztery sztuki piersi z kurczaka, 200 gram masła, Rama Smaż jak szef kuchni (wariant maślany smak – 200 mililitrów), sól, pieprz oraz pęczek koperku. Gdy masz już wszystkie składniki pora na przygotowaniu posiłku!

Przepis na przepyszne kotlety De-volaille
Na początku musisz rozciąć delikatnie nożem od środka piersi kurczaka. Zadbaj oto, aby mięso można było rozłożyć na zewnątrz – pamiętaj jednak o tym, aby nie odciąć mięsa od reszty kotleta. Następnie w ten sposób rozciętą pierś rozbij dokładnie na cienki plasterek, po czym oprósz mięso pieprzem oraz solą. Gdy to zrobisz to pomieszaj masło w posiekanym koperkiem, natomiast w ręku uformuj je w podłużny kawałek. Potem połóż z brzegu kotleta, a mięso zroluj dokładnie przykrywając cały tłuszcz. Tylko zrób to bardzo dokładnie, ponieważ w innym wypadku masło wypłynie do środka. Następnie uformowane kotlety w podłużny walce zwężający się na końcach oprósz mąką i panieruj w roztrzepanym jajku. Potem obtocz je w tartej bułce. Gdy to zrobisz to rozgrzej Ramę na patelni i poczekaj aż z powierzchni tłuszczu znikną bąbelki. Wtedy już możesz smażyć kotlety z każdej strony na złoty kolor. Na koniec, po usmażeniu trzymaj je jeszcze na patelni pod przykryciem przez czas około pięciu minut lub dopiecz je w piekarniku. Ważne, jest aby były na pewno dobrze upieczone w środku. I gotowe! Smacznego!

 

Warto przeczytać