Odkąd tanie linie lotnicze udostępniły swoim klientom loty do Marrakeszu i Rabatu nawet kilka razy w tygodniu, nie ma tygodnia, by ktoś nie pomyślał o wycieczce do Maroka. Ten 35 milionowy muzułmański kraj w Afryce od lat przyciąga miłośników orientalnych krajobrazów, pysznego arabskiego jedzenia i wycieczek poza standardowym szlakiem. Dziś w paru słowach opowiemy Wam o tym, dlaczego warto jechać na wakacje do Maroko, jak i kiedy to zrobić. Zapraszamy do lektury!

Tam, gdzie lecą polskie bociany na zimę
Właśnie do Maroko odlatują nasze polskie bociany, by przetrwać srogą zimę w przyjemnym klimacie. Wy też możecie tak zrobić – Maroko to kierunek całoroczny. Ten kraj leży na zachodzie malowniczych gór Atlas, a przez środek kraju biegnie pasmo Atlasu Średniego. Na południu i południowym-wschodzie rozciąga się Sahara. Geograficznie zróżnicowane położenie Maroka sprawia, że spotkamy się tutaj z kilkoma strefami klimatycznymi – w górach jest zimniej, a okolicach pustyni – sucho. Średnia temperatura wewnątrz kraju w styczniu wynosi ok. 10 stopni Celsjusza, a w styczniu około 35. Dlatego wycieczka do Maroko to świetny pomysł, jeśli chcecie wyrwać się z szarej i zimnej polski, zwłaszcza od grudnia do końca marca. Temperatury nie są powalające, ale na pewno o 10/15 stopni wyże niż w Polsce. W tych miesiącach w północnej części kraju może popadać, jednak nie są to ulewy, które przeszkadzają w zwiedzaniu miast. Natomiast jeśli jesteście zainteresowani górskimi trekkingami, o wiele lepiej wybrać miesiące od kwietnia do września, kiedy temperatura jest wyższa, a poziom opadów mniejszy.



Punkt pierwszy, Marrakesz
Marrakesz to świetny punkt tranzytowy, warty poświęcenia 2-3 dni, jeśli planujecie objazd po kraju. Marrakesz, Czerwone Miasto, jest złożony i fascynujący, zupełnie inny niż wszystkie europejskie miasta, do których przywykliście. Sercem Marrakeszu jest Medyna, ogromny plac targowy, na którym możecie kupić wszystko o czymkolwiek zamarzycie, od podróbek ubrań i butów, przez piękną marokańską ceramikę, biżuterię i rękodzieło, aż po najwyższej jakości olej arganowy (dostępny dosłownie za kilka złotych). Pomimo tego, że ceny w Marrakeszu obecnie są wyższe, niż jeszcze kilka lat temu, Maroko można zrobić bardzo budżetowo. Ceny w riadach, czyli tradycyjnych wielopiętrowych hotelach, zaczynają się od 20 złotych za pokój w centrum! Polecamy jednak wybrać noclegi w dalszych dzielnicach Marrakeszu, bardziej nowoczesnych, gdzie ceny nie są zaporowe, a standard zrobiony pod zachodniego turystę. W Marrakeszu skosztujcie soku pomarańczowego wyciskanego na Waszych oczach, tajine i kurczaka z kuskusem, a wszystko to popicie fantastyczną herbatą miętową. Na co uważać w Marrakeszu? Ta zasada tyczy się nie tylko tego miasta, ale także innych marokańskich miejscówek: bardzo często turystom oferuje się "darmowe" oprowadzanie po mieście. Kończy się to w taki sposób, że wprowadza się turystów z łapanki w miejsca, z których nie mogą wyjść (marakeskie targi są prawdziwym labiryntem), w zamian za zakup o wiele droższych przypraw lub wspomnianego już olejku arganowego. Jeśli nie chcecie wpaść w taką pułapkę, musicie zdecydowanie, ale kulturalnie powiedzieć "nie" i zignorować dalsze próby perswazji.

Punkt drugi, przyroda i przygoda
Jeśli za następne miasto, do którego chcemy dotrzeć, przyjmiemy Fez, można zrobić naprawdę przygodową i piękną trasę i podzielić ją na 2-3 dni. Jadąc na południe od Marrakeszu, można zahaczyć o dolinę Draa, która powita nas pustynna i surowa sceneria. Rzeka Draa jest jedną z najdłuższych rzek w Maroko, mierzy sobie ok. 1150 km długości, częściowo stanowi granicę z Algierią. Cała dolina jest niezwykle malownicza, można się tu zatrzymać w tradycyjnych riadach i zrobić sobie samochodowe safari lub pojeździć na rowerze. Następnym punktem w drodze do Fez będą kaniony Dades i Todra, pomiędzy którymi wyrastają gliniane miasteczka.

Labirynt Fez
Fez, średniowieczna stolica Maroko, imperium cywilizacji islamskiej jest jednym z najważniejszych miast w kraju. Fez wyróżnia największa na świecie strefa bez samochodów, więc przygotujcie się na długie spacery lub wycieczki rowerowe. W Fezie znajdziecie ogromne targi-suki, przepiękne i historyczne meczety (nie do wszystkich można wejść, wstęp do niektórych jest odpłatny, pamiętajcie o odpowiednim zachowaniu). Największą atrakcją Fezu są grobowce Merenidów, z których roztaczają się panoramiczne widoki na całe miasto. Często odwiedzanym miejscem jest także przepiękna biblioteka Qaraouyine i jej ogrody.

Warto przeczytać