Wycieczka w rytmach reggae, tam, gdzie palmy rosną pod sam nieboskłon, a woda jest ciepła i krystaliczne czysta? Mowa oczywiście o ojczyźnie Boba Marleya – słonecznej Jamajce. Dlaczego warto spędzić urlop na Jamajce? Pyszne jedzenie, białe plaże, energiczna muzyka i wyjątkowa kultura to tylko niektóre z powodów, dla których ludzie z całego świata tu przylatują. Ilość atrakcji jest wręcz nieograniczona: można chodzić na trekkingi pośród gęstych dżungli, imprezować w stolicy Kingston i uprawiać różnego rodzaju sporty wodne. Jamajka to ciepła i przyjemna wyspa, która zasługuje na uwagę każdego miłośnika egzotycznych wakacji. Mówi się, że ten, kto kiedykolwiek tu przyjechał, będzie chciał tu wrócić – żeby nie było, że nie ostrzegaliśmy!

Dla kogo jest wycieczka na Jamajkę?
Jamajka – wyspiarski kraj położony pośród ciepłych wód Morza Karaibskiego, na południe od Kuby i na zachód od wyspy Hispaniola. Oferuje turystom rozrywki ściśle związane z egzotyką: dżungle, słońce, białe plaże, krystaliczną wodę i gaje palmowe. Wyspę zamieszkuje około 3 miliona ludzi, a na czele kraju stoi królowa Elżbieta II. Rasowo Jamajczycy są bardzo wymieszani, przez co ich kultura i obyczaje są ciekawe i nietypowe. Główną religią, jaka wyznawana jest na wyspie jest chrześcijaństwo. Wycieczka na Jamajkę to świetna opcja dla wszystkich miłośników wyspiarskich krajobrazów, imprez, ale i spokoju i harmonii oraz bliskości z naturą. Można tu spotkać zarówno wielu samotnych podróżników, jak i grupy przyjaciół czy pary spędzające swoje miodowe miesiące. Jamajka jest nieoczywista i wciągająca. Z tropikalnym klimatem zachęca do podróży przez dużą część roku. Wyspa zachwyca swoją bioróżnorodnością, dzięki czemu można wybrać ciekawe miejsca na zakwaterowanie, np. domki w dżungli czy bungalowy postawione na wodzie. Rodzinne wakacje na Jamajce wciągną nie tylko rodziców, ale i dzieci – jest tu dużo interesujących atrakcji, a naturalne piękno wyspy skutecznie oderwie najmłodszych od telefonów.

Energiczna stolica – Kingston
Kingston, stolica Jamajki, znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Miasto składa się z dwóch głównych części: śródmieścia i New Kingston, dystryktu biznesowego. Przez lata było to jedyne miasto na wyspie i do dzisiaj stanowi centrum kraju – w Kingston odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne i biznesowe, jest to także centrum handlu. Kingston to naprawdę duże i żywiołowe miasto, jednak panuje tu przyjemna atmosfera wyspiarzy. Jest zielono i górzyście, a przedmieścia wyglądają bardzo uroczo. Po mieście można się przemieszczać autobusami miejskimi (Jamaica Urban Transit Company) lub wynająć samochód i objechać całą wyspę (uwaga, na Jamajce jest ruch lewostronny). Co można pozwiedzać w Kingston? Oczywiście główną atrakcją turystyczną jest Muzeum Boba Marleya, do którego wręcz odbywają się pielgrzymki! Ulubionym miejscem na popołudniowe spacery i kolację jest port, w którym zawsze dużo się dzieje. Dla osób, które interesują się kulturą pierwszych mieszkańców, polecamy Muzeum Arawak, a ci, którzy nie mogą doczekać się by zobaczyć bogactwo przyrody, jakie skrywa wyspa, mogą udać się do Ogrodu Botanicznego (Hope Botanical Gardens) lub do Zoo. Kingston to dobra rozgrzewka przed zwiedzaniem wyspy, warto zatrzymać się tu na 1-2 dni.

Jamajskie plaże
Jedną z najpopularniejszych, ale i owiniętą nutką tajemnicy plaż na Jamajce jest Treasure Beach. Składają się na nią cztery zatoki, pomiędzy którymi można poruszać się skuterami lub rowerami. Pośród wysokich palm można odpocząć na leżaczkach i popijać drinki z barów, a w ramach aktywności zanurzyć się w ciepłej wodzie Morza Karaibskiego. Treasure Beach, czyli plaża skarbów to ulubione miejsce zakochanych par, które wzdychają tu do zachodów słońca. To wyluzowane i spokojne miejsce, które wzięło swoją nazwę od rzekomych skarbów, które ponoć zakopali tu piraci. Inną plażą, nad którą polecamy się wybrać, jest Negril – bardziej imprezowe miejsce, z którego zawsze słychać muzykę. Znajduje się tu dużo luksusowych hoteli i kurortów, to także ulubione nadmorskie miasteczko wśród turystów. Powstało tu także bardzo dużo ośrodków nurkowych i snorkelowych, więc typowym widokiem na plaży są osoby chodzące w specjalnych piankach. Można tu zrobić nurkowe certyfikaty, ale też spróbować po raz pierwszy tego typu sportu. Rafa koralowa w tej okolicy jest naprawdę piękna, a bogactwo podwodnego świata zachwyca nawet osoby, które nurkowały już wiele razy. Wieczorami koniecznie wybierzcie się do nadmorskich knajpek, by zjeść specjały jamajskiej kuchni – grillowaną rybę i sałatkę z papai. Negril to też miejsce dla osób ceniących wygodne i luksusowe zakwaterowanie. Oferuje jedne z najlepszych hoteli na całej wyspie.

Warto przeczytać