Planujesz wykorzystać swój urlop w Malezji? Jesteś początkującym podróżnikiem po krajach Azji Południowo-Wschodniej? Przygotowaliśmy dla ciebie krótki poradnik z praktycznymi informacjami o tym kraju.

Malezja: geograficznie
Malezja to kraj, na który składają się dwa oddzielne terytoria: południowa część Półwyspu Malajskiego i północna część jednej z największych wysp świata, Borneo. Przy czym do części Półwyspu Malajskiego należą jeszcze tysiące małych wysepek rozsianych wzdłuż wybrzeża. Cała Malezja ma podobne ukształtowanie terenu, w rejonach nadmorskich ciągnie się długimi równinami, które przechodzą w gęste lasy porastające masyw górski. Natomiast w części Borneo (ok. 25% powierzchni całej wyspy) do tego kraju należą dwa stany – Sarawak i Sabah, zamieszkane przez tysiące unikalnych gatunków zwierząt i roślin. Warto wspomnieć tutaj, że w parkach narodowych Sarawaku znajdziemy największe kwiaty świata, raflezje, których średnica dochodzi do 1 metra, a wokół unosi się odór śmierci – raflezja jest kwiatem mięsożernym. Będąc przy geografii Malezji dodajmy, że leży ona w strefie klimatu równikowego, co oznacza dwie pory roku – suchą i deszczową. Powierzchnia Malezji jest zbliżona do Polski, a stolica to Kuala Lumpur.

Ceny
Ogólnie rzecz biorąc Malezja znajduje się pośrodku na półce cenowej w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Można tu kupić produkty dużo taniej niż w Japonii czy Chinach, ale za to drożej niż w Tajlandii czy Indonezji. Oficjalną walutą w kraju jest ringgit malezyjski (1 PLN to mniej więcej 1 RM). Orientacyjne ceny przedstawiają się tak:
Po pierwsze, noclegi. Za tanie zakwaterowanie możemy uznać przedział cenowy od 50 do 70 RM za pokój dwuosobowy za jedną noc. Łazienkę zwykle dzieli się albo w składzie, albo na piętrze, chociaż standardem azjatyckim jest dziura w podłodze, do której załatwia się swoje potrzeby fizjologiczne. Średnie noclegi w Malezji nie przekraczają 150 RM, a drogie zaczynają się od 200 RM w górę. Warto wiedzieć, że w krajach Azjatyckich bardziej opłaca się zarezerwować noclegi co najmniej dwa tygodnie przed przyjazdem. Dodatkowe zniżki dostaje się dokonując rezerwacji on-line. Miłośnicy korzystania z noclegów typu couchsurfing nie będą zawiedzeni - w Azji społeczność hostów należy do bardzo dobrze rozwiniętych i aktywnych.
Po drugie, transport. W Kuala Lumpur poleca się przemieszczać za pomocą metra linii LRT i monorail, natomaist lepiej unikać lini KTM ze względu na częste opóźnienia. W KL (tak skrótowo nazywa się stolicę Malezji) za jeden przejazd nie zapłacimy więcej niż 3 RM, ale za to nie istnieją bilety dzienne ani tygodniowe. Jeśli chodzi o malezyjskie taksówki, to chodzą o nich legendy i niestety, nie cieszą się one najlepszą opinią. Reguła jest taka, że na pierwszym miejscu używamy komunikacji miejskiej, a taksówek tylko w sytuacji kryzysowej. Zawsze, ale to zawsze zapytajcie o cenę przed kursem i pilnujcie tego, by taksówkarz włączył taksometry.
Po trzecie, jedzenie, czyli kategoria, na której zwykle turyści chcą zaoszczędzić jak najwięcej. W Malezji można tanio zjeść w ulicznych barach, które są czynne 24h na dobę. Z reguły sprzedaje tam się smażony ryż albo naleśniki indyjskie po 5-7 RM. W mniejszych restauracjach za duży posiłek zapłacimy ok. 15-18 RM i powinniśmy być z niego zadowoleni. Nie ma sensu przepłacać powyżej 25 RM za jeden posiłek, chyba że nasz budżet na to pozwala.

Kiedy jechać do Malezji?
Kolejna ważna kwestia, pogoda. W Malezji występują dwie pory roku - sucha i deszczowa, generalnie lepiej wybrać się w podróż w porze suchej. Oczywiście, zwiedzanie w porze deszczowej również ma swoje plusy, ale jeśli jesteśmy nastawieni na atrakcje przyrodnicze i chcemy zobaczyć jak najwięcej niespotykanych zwierząt, deszcz pokrzyżuje nam plany. Generalnie rzecz ujmując, temperatura w Malezji przez cały rok nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza nawet w nocy, więc dla przeciętnego Polaka każdy miesiąc w roku będzie przyjemny na wycieczkę.

Dokumenty
Tutaj dobra wiadomość - obywatele Polski nie potrzebują wizy do Malezji. Możemy przebywać na jej terytorium w celach turystycznych przez 90 dni na ważnym przez co najmniej pół roku (w chwili przekroczenia granicy) paszporcie. W tym kraju obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy (wraz z polskim do wglądu).

Internet
Ceny roamingu w krajach azjatyckich odstraszają nawet tych, którzy na podróżowanie przeznaczają większy niż przeciętny budżet. Nie ma się co zrażać, bo wi-fi znajdziemy w większości knajpek i w centrach handlowych. Większy problem stanowi szybkość łączy, która może być naprawdę bardzo różna.

Elektryczność
W Malezji stosuje się gniazdka typu brytyjskiego, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w przejściówkę. Można je kupić w Internecie za grosze.

Warto przeczytać