Sri Lanka to idealne miejsce na błogi relaks. Ciągnące się kilometrami plaże przed każdym odsłonią kawałek raju. To, którą wybierzemy zależy od tego, co chcemy robić – pływanie czy surfowanie? Każda z plaż ma własne przeznaczenie i na każdej jest trochę inaczej. Podpowiadamy co wybrać, aby spędzić idealne wakacje.

Część z nas wyjeżdża, żeby zakosztować w gorącym życiu towarzyskim tutejszych plaż część, chce się wyciszyć i odnaleźć wewnętrzny spokój. Żeby więc nie zrujnować sobie wyjazdu, warto dowiedzieć się, która plaża będzie odpowiadała twoim preferencjom. Uwielbiasz pływać w oceanie, uprawiasz sporty wodne, a może w ogóle nie wchodzisz do wody? Może wolisz po prostu bezludne kilometry pełne białego piasku? Tutaj dowiesz się, która część Sri Lanki jest dla Ciebie. Pamiętaj, że w czasie zimy plażowanie będzie lepsze na południowym wybrzeżu, podczas gdy w sezonie letnim najlepiej udać się na wschodnie.

http://planetescape.pl/oferta/sri-lanka-plaze-i-skarby-cejlonu/


Unawatuna
Plaża ta ma dość ciekawą historię. Mimo, że może nie należy do najpiękniejszych to klimat, jaki tu panuje rekompensuje brak widoków z folderów podróżniczych. Niestety zaledwie trzy lata temu, po ataku tsunami, rząd postanowił zbudować falochron, który mocno naruszył strukturę tego pięknego miejsca. Nie przewidziano, że przez budowę zmieni się prąd w zatoce i fale zaczęły wymywać piasek z plaży. Woda zaczęła podchodzić pod próg restauracji, które zupełnie straciły miejsce na ogródki. Sprawę ratować miała zagraniczna firma, która w trzy dni przepompowała z dna oceanu piasek na plażę, rozjeżdżaną przez koparki. Plaża co prawda powstała, jednak piasek był odpychająco ciemny, turkusowy kolor wody zniknął a żółwie, stanowiące jedną z wielu atrakcji tego miejsca, odpłynęły w innym kierunku. Na szczęście po roku piasek zaczął jaśnieć, a knajpy odzyskały swoją linię brzegową, gdzie mogą bez przeszkód rozstawiać leżaki oraz organizować imprezy. Żółwie można oglądać na pobliskiej plaży w Talawelli, gdzie przeniosły się i pokazują każdego dnia o godzinie 14:00. Unawatuna to przede wszystkim świetne pensjonaty, z których rozpościera się widok na ocean, restauracje z przepysznym jedzeniem, pełne życia bary i knajpy, sporty wodne oraz mnóstwo przyjaznych ludzi. To plaża, gdzie znajdziesz wszystko w jednym miejscu.

Mirissa
Ta plaża należy do bardziej znanych turystycznych miejsc na południu Sri Lanki. Znajdziesz tu dużo klimatycznych barów serwujących kolorowe drinki i pyszną kuchnię. Świeże owoce morza i dopiero co złowione ryby są stałą pozycją w menu. Z pobliskiej góry Giragala rozpościera się cudowny widok na plażę oraz morze. Takich pięknych zachodów słońca nie doświadczysz w żadnym innym miejscu. Każdy, kto chce, może wyruszyć w rejs tropem płetwali błękitnych oraz delfinów. Ponadto plaża oferuje jeszcze wycieczki po okolicy, surfowanie, jogę oraz relaksujące masaże w SPA. Lepiej nie liczyć tutaj na pływanie i skakanie w wodzie, ponieważ nurty podwodne są tak silne, że nawet doświadczeni pływacy mogą zostać mocno wytarmoszeni po dnie, obcierając przy tym skórkę o piasek aż do krwi.

Matara - raj dla turystów
Plaża ta znajduje się również na południu Sri Lanki, jednak zdołała ukryć się przed tabunami turystów. Piękna, szeroka plaża zachwyca pustą i dziką przestrzenią. Nie ma tu zbyt wiele hoteli, w zasadzie jeden, który nie dość, że tani to jeszcze sąsiaduje z samą plażą. Puste złociste piaski, w pobliżu świątynia buddyjska oraz rząd rajskich palm sprawiają, że poczujesz się jakby całe to miejsce istniało tylko dla Ciebie.

Tangelle - plaża dla miłośników spokoju
To kolejna plaża dla tych, którzy cenią sobie spokój i ciszę. Znajdziesz tu delikatny, pomarańczowy piasek oraz turkusową wodę, w której można popływać i poskakać, ponieważ fale nie są tak gwałtowne. Świetne miejsce do obserwowania zachodów słońca i relaksowania się błogim spokojem, który od czasu do czasu mogą „zakłócać” miejscowi, którzy właśnie tutaj przybywają, żeby spędzić czas nad oceanem. Dodatkowo zakwaterowanie nie jest specjalnie drogie i każdy znajdzie pokój, odpowiedni do swoich wymagań. Całkiem blisko znajduje się kawałek plaży, gdzie nocą pojawiają się żółwie, żeby złożyć jaja.

Uppuveli - plaża dla aktywnych
Ta plaża to raj dla miłośników sportów wodnych. Znajduje się na wschodzie Sri Lanki i jest polecana szczególnie tym, którzy lubią spędzać wolny czas aktywnie. Znajdziesz tu motorówki, wypożyczalnie sprzętu do nurkowania, boiska do gry w siatkę plażową i wiele innych atrakcji. Kiedy już zmęczysz się wysiłkiem fizycznym, możesz zrelaksować się w jednej z wielu knajpek, gdzie serwuje się świeże owoce morza.

Warto przeczytać