Sri Lanka to niewielka wyspa, która coraz częściej staje się celem zagranicznych wycieczek. Tym, co przyciąga do tego wyjątkowego miejsca, są przede wszystkim cudowne parki narodowe, zlokalizowane na południu wyspy plaże jak ze snu, porośnięte soczystą zielenią herbacianych plantacji centrum wyspy oraz ciekawe budowle historyczne i sakralne. Oto najważniejsze skarby Sri Lanki:

Historyczne miasta Sri Lanki

Na początek coś dla miłośników zabytków i fascynujących ruin. Miasto, które powinien odwiedzić każdy turysta podróżujący na Sri Lankę to Anuradhapura. Ruiny Anuradhapura są jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Azji Południowej. Kompleks składa się z bogatego zbioru prawdziwych archeologicznych i architektonicznych cudów. Wrażenie robią przede wszystkim ogromne dagoby, czyli buddyjskie sakralne budowle. 

Fascynujące są również malutkie, lecz bardzo klimatyczne ruiny w Mihintale położone niedaleko Anuradhapura. Znajduje się tu wzgórze, które otacza przepiękny krajobraz. Interesująca jest sama wspinaczka na górę, choć strome schody mogą wielu zniechęcić. Po drodze mija się liczne sakralne budowle i pomniki, między innymi wielkiego białego Buddę. Wzgórze jest celem wielu pielgrzymów. Z pewnością warto odwiedzić również zabytkowe miasto Polonnaruwa oraz magiczną lwią skałę Sigirija z ruinami starożytnego pałacu i twierdzy.

Swiątynia Zęba 

W każdym mieście Sri Lanki stoi świątynia. Nie inaczej jest w położonym w centrum Sri Lanki Kandy. Tutejsza świątynia jest jednak inna, niż pozostałe. Przechowywana jest tutaj niezwykle cenna relikwia dla wszystkich wyznawców buddyzmu – złoty ząb Buddy. Według legendy miał on zostać wykradziony ze stosu pogrzebowego Buddy. W świątyni znajduje się specjalna kaplica, a w niej bogato zdobiony relikwiarz. Świątynię Zęba warto zobaczyć po zmierzchu. Wygląda wówczas przepięknie.

Nuwara Eliya, czyli Mała Anglia

Nuwara Eliya to niewielka miejscowość wypoczynkowa położona wśród soczyście zielonych plantacji herbaty. Miejsce to sprzyja relaksowi, a widoki zapierają dech w piersi. Miasteczko zostało założone przez Brytyjczyków. Miało przypominać typową angielską wieś. Stąd przydomek „Mała Anglia”. Nuwara Eliya położona jest na wysokości 1900 m n.p.m. To najwyżej położone miasto Sri Lanki. Będąc tu nie można nie odwiedzić jednej z plantacji herbaty. Poza pięknymi widokami, można liczyć na poznanie tajników uprawy i suszenia tej rośliny oraz degustację jedynej w swoim rodzaju cejlońskiej herbaty. 

 

Warto przeczytać