Hawaje – najmłodszy stan USA, dołączony w 1959 roku. Czasem wręcz trudno uwierzyć, że ciągle mamy do czynienia ze Stanami Zjednoczonymi – Hawaje są bardzo odmienne kulturowo od reszty państwa. Planując wakacje w tym miejscu musimy być świadomi kilku rzeczy zanim wsiądziemy na pokład samolotu.

Po pierwsze, dokumenty
Jak wiadomo nie od dziś, wstęp na terytorium Stanów Zjednoczonych jest mocno ograniczony – obywatele Polski wciąż potrzebują wizy, by wjechać poza granice. Typów wizy jest kilka, jednak do celów turystycznych będziemy musieli się starać o wizę B2. Na początku czeka nas długi wniosek wizowy, w którym znajdują się pytania o wszystkie aspekty naszego życia: studia, pracę, zarobki, rodzinę, stosunek do prawa, zainteresowania, podróże itd. Oczywiście można zgłosić się do jakiejś agencji pośredniczącej o pomoc w wypełnieniu wniosku, ale równie dobrze znajdziemy mnóstwo poradników w Internecie za darmo. Po złożeniu aplikacji musimy zapłacić 160 USD i ustalić termin spotkania w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie lub w Krakowie. Czeka nas rozmowa z konsulem, podczas której właśnie on zdecyduje, czy przyzna nam wizę. Jeśli nasz wniosek zostanie zaakceptowany, konsul zabierze nasz paszport (data ważności m. in. sześć miesięcy) i po kilku dniach przyślą nam go z wbitą wizą. Niestety, wiza w paszporcie nie daje nam gwarancji wpuszczenia na terytorium USA. O wszystkim zadecyduje urzędnik imigracyjny na lotnisku. Co jest nam potrzebne oprócz paszportu i wizy? Dobrze mieć przy sobie wydrukowany bilet powrotny (lub potwierdzoną rezerwację) oraz adres miejsca, w którym się zatrzymamy (w większości przypadków będziemy musieli go podać już na lotnisku, z którego wylatujemy). Czasem zdarza się, że urzędnik zapyta nas o to, ile mamy pieniędzy na podróż oraz czy mamy rodzinę w USA. Pomimo tego, że wszystkie procedury wydają nam się skomplikowane, warto przez nie przejść by spędzić trochę czasu na Hawajach. W Stanach Zjednoczonych obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy. Co więcej, jeśli podróżujemy na własną rękę, warto wykupić sobie ubezpieczenie podróżne.

Po drugie, kultura
Stolicją Hawajów jest Honolulu, które znajduje się na wyspie O’ahu. Ogólnie całe Hawaje zamieszkuje ok. 1 300 000 mieszkańców, głównie Polinezyjczyków, aczkolwiek duży procent stanowią potomkowie imigrantów z Azji. Oficjalnym językiem jest angielski i hawajski – to właśnie z języka hawajskiego znamy zwroty występujące często w popkulturze np. „aloha”. „Aloha” w użytku codziennym oznacza mniej więcej tyle, co polskie „dzień dobry”, a dosłownie – „miłość”. Nie sposób nie uśmiechnąć się na myśl, że Hawajczycy jako powitanie przekazują sobie miłość. Ta otwartość w okazywaniu uczuć pociąga nieco zamkniętych europejczyków, którzy o wiele bardziej ważą na słowa. W Ameryce powszechne jest mówienie przyjaciołom i rodzinie „I love you” po kilka razy dziennie.
Co jeszcze przyciąga nas na hawajskie wyspy? Nie moglibyśmy nie wspomnieć tu o wspaniałym tańcu hula. W tańcu hula najważniejsza jest harmonia pomiędzy pieśnią a gestami. Ten wspaniały tradycyjny taniec zawsze opowiada jakąś historię – albo o stworzeniu świata, dawnych bogach i legendach, albo o romantycznej miłości. Warto zwrócić uwagę na instrumenty, jakimi posługują się pieśniarze.

Po trzecie, ukształtowanie
Hawaje to wyspy pochodzenia wulkanicznego o górzystym ukształtowaniu. Wiele z wulkanów na wyspach wciąż jest czynnych. Do archipelagu hawajskiego zalicza się 137 wysp, z czego 7 jest zamieszkałych, a na niektóre można się dostać tylko małymi łódkami. Hawaje słyną także z upraw ananasów, sandałowca, trzciny cukrowej oraz palm kokosowych. Do popularnych atrakcji na wyspach należą wycieczki po uprawach, a również trekking po górach. Na Hawajach również króluje surfing i wszelkiego rodzaju sporty wodne.

Po czwarte, pogoda
Choćby ze względu na pogodę można powiedzieć, że Hawaje to prawdziwy raj. Pogoda tutaj przez cały rok jest idealna, temperatura utrzymuje się na zadowalającym poziomie, a woda jest ciepła. Wyspy leżą w strefie klimatu tropikalnego, ale wilgotność powietrza nie jest tak wysoka, by była męcząca. Dlatego Hawaje nadają się perfekcyjnie na całodniowe plażowanie i relaks. Nie zapomnijcie jednak zabrać ze sobą kremów z wysokim filtrem, bo jako mieszkańcy dosyć chłodnej Europy nie jesteśmy przyzwyczajeni aż do takich dawek słońca. Przed zaplanowaniem podróży na wyspy hawajskie warto jednak zorientować się w zagrożeniu huraganem. Niestety, te tereny stosunkowo często dotykają tornada i huragany, więc lepiej się tym zainteresować wcześniej.

Warto przeczytać