Republika Czeska jest niezależnym państwem od stycznia 1993 roku, czyli od momentu rozpadu Czechosłowacji. Przed II wojną światową kraj należał do jednych z najbardziej uprzemysłowionych na całym świecie. Od 2004 roku Czechy są członkiem Unii Europejskiej oraz strefy Schengen od 2007 roku. Powierzchnia państwa wynosi 78 866 km2, a liczba mieszkańców 10,5 mln. Stolicą kraju jest Praga, a na terenie państwa obowiązującą walutą jest korona czeska.

Praga liczy sobie już ponad tysiąc lat, dzięki czemu może pochwalić się bogatym dziedzictwem historycznym, a przede wszystkim objawia się to w architekturze. Stała się ona inspiracją dla filmowców z całego świata. Główny dochód państwa płynie z produkcji samochodów,, narzędzi maszynowych, czy też wyrobów konstrukcyjnych. Morawy, położone we wschodniej części Czech specjalizują się w hutnictwie żelaza i stali. W Republice Czeskiej uprawia się przede wszystkim kukurydzę, ziemniaki, pszenicę, jęczmień, buraki cukrowe i żyto.

Jeżeli chodzi o ukształtowanie powierzchni to przeważają tam wzgórza i masywy górskie, dlatego Czechy są idealnym miejscem, aby uprawiać narciarstwo, kolarstwo górskie oraz wędrówki piesze. Kraj ten słynie na całym świecie z produkcji pysznego piwa oraz wody mineralnej. Występuje tam ponad 900 źródeł naturalnych. Podstawą dla kuchni czeskiej są wszelkiego rodzaju kluski i knedliki.

Warto przeczytać