Miłość, jako jeden z najważniejszych aspektów w życiu każdego człowieka, jest celebrowana w różnych zakątkach świata, na różnorodny sposób. W chrześcijańskiej Europie święto zakochanych przypada na 14 lutego, a więc w dniu patrona zakochanych świętego Walentego. Jest dnień, w którym każdego otaczają wszystkie odcienie koloru miłości - czerwieni. Nim jednak rzymski Biskup, święty Walenty został patronem zakochanych.

Na terenach dawnych Słowian, świętem miłości była Noc kupały, związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca, święto to, posiada odpowiedniki również w zachodnich częściach Europy, w krajach anglosaskich nazwane Midsummer, zaś w kulturze germańskiej zyskało miano Mittsommerfes. Mimo, iż swoją genezą sięga jeszcze czasów pogańskich, to te obrzędy ku czci miłości, płodności w niektórych częściach starego kontynentu są nadal praktykowane. Odpowiednikiem tego typu świąt, na terenie Azji jest jarmark miłości w Khau Vai, odbywający się co roku, zawsze 27 dnia trzeciego miesiąca księżycowego, czyli między końcem kwietnia i połową maja. Khau Vai, to urokliwa, mała, wietnamska miejscowość zlokalizowana na granicy Wietnamu z Chinami, w prowincji Hà Giang, która z kolei sąsiaduje z prowincją Lao Cai a właściwie - Lào Cai, znajdującą się po jej zachodniej stronie. Od ponad dziesięciu dekat, do Khau Vai przybywają kobiety, męższczyźni stanu wolnego w poszukiwaniu właśnie miłości, bowiem spotkania są idealną okazją do poznania nowych ludzi, którzy stają się potencjalnymi kandydatami na towarzyszy życiowej drogi. Co ciekawe, jarmark w Khau Vai jest też miejscem, tak zwanych spotkań po latach osób samotnych z ukochaną osobą, z którą z różnych względów (przeważnie finansowych lub konfliktów rodzinnych) nie mogły być razem. Na uwagę nie tylko zasługuje sama szczególność tych spotkań, ale niezwykle barwna i kolorowa otoczka, w powietrzu zaś, odkryć można ciężar przeróżnych emocji. Wydawałoby się, że ten wyjątkowy festiwal miłości przeznaczony jest wyłącznie dla ludzi młodych. Nic bardziej mylnego, ponieważ na jarmarku gromadzą się również wietnamczycy w starszym wieku, by spotkać swoje dawne miłości i powspominać dawne czasy.

Skąd właściwie wziął się jarmark miłości? Według tradycji, początek jarmarku to właśnie historia niespełnione/j miłości pewnej pary, na cześć której, do dziś odbywa się ten miłosny festiwal. Ich historia, przypomina nieco szekspirowską opowieść o kochankach z Werony, bowiem na drodze ich małżeństwa staje konflikt społeczny. By w ulżyć sobie w cierpieniu, spotykali się raz w roku właśnie w Khau Vai, stąd coroczny jarmark miłości, upamiętniający właśnie kochanków, symbolizujących niespełnioną miłość.

 

 

Warto przeczytać