Jednym ze znaków rozpoznawczych Wietnamu jest to, że państwo to charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem pod względem klimatycznym. Pociąga to za sobą wymierne konsekwencje. Rozpiętość państwa wzdłuż południka wynosi ponad 1600 kilometrów, odwiedzając Wietnam możemy więc mieć pewność, że jego świat roślin zaskoczy nas swoja różnorodnością. Dopóki w Wietnamie nie pojawili się Francuzi, niemal cały kraj był pokryty wiecznie zielonymi lasami.

Na północy były to wilgotne asy monsunowe, na południu zaś charakteryzowały się one cechami typowymi dla lasów równikowych. Niestety, wraz z pojawieniem się kolonizatorów rozpoczęło się również intensywne wycinanie lasów po to, aby możliwe było uzyskanie ziemi nadającej się pod plantację. Dziś więc lesistość Wietnamu nie może imponować, wynosi bowiem zaledwie 24 procent jego powierzchni. Mimo to w państwie tym możemy wyróżnić ponad 1500 gatunków roślin drzewiastych. Możemy tu spotkać przy tym zarówno cenne drzewa palisandrowe, jak i żelazne drzewa lakowe, drzewa kamforowe, mahonie oraz wiele innych. Tropikalna dżungla jest zresztą tworzona nie tylko przez imponujące drzewa, ale również przez liczne pnącza i występujące w prawdziwej obfitości rośliny zielne. Na terenach, na których wysokość przekracza 1000 metrów możemy zresztą spotkać także te gatunki roślin, które są nam dość dobrze znane. Nieobce są Wietnamczykom zarówno dęby, jak i sosny, w regionach wysokogórskich mamy zaś do czynienia z bogatą roślinnością typu alpejskiego. Poszukując tych roślin, w stosunku do których nie da się zachować obojętności, w pierwszej kolejności wypada zwrócić uwagę na bambus. Jest to roślina trawiasta, jej wysokość przeczy jednak tej kategoryzacji, skoro największe egzemplarze osiągają nawet do 38 metrów wysokości. Bambus jest zresztą jedną z najszybciej rosnących roślin w skali świata, a jego dzienny przyrost może wynosić nawet metr. Inną formacją leśną, która jest typowa dla tropików i zasługuje na szczególnie duże zainteresowanie ze strony turystów są wiecznie zielone lasy namorzynowe często znane jako mangrowe. Występują one w strefie pływów morskich, a ponieważ okresowo są zalewane wodą morską, charakterystyczne są dla nich te rośliny, dla których duże zasolenie nie jest szczególnie poważnym problemem.

Lasy namorzynowe kojarzone są przede wszystkim z krzewinkami, nie brakuje w nich jednak również drzew imponujących z uwagi na swoją wysokość. Można tu spotkać między innymi przedstawicieli palm, hibiskusów, ostrokrzewów oraz akantów. Świat roślin, podobnie, jak i fauna Wietnamu, potrafi przy tym niejednokrotnie zaskoczyć naukowców, choć bowiem odwiedzają oni Wietnam regularnie, w lasach deszczowych nadal odkrywają gatunki roślin, które były im wcześniej nieznane.

 

 

Warto przeczytać