Jamajka, iście rajska wyspa, która kojarzy nam się głównie z piaszczystymi plażami, błękitną i ciepłą wodą oraz błogostanem. Podróżowanie na nią wcale nie jest tak skomplikowane ani kosztowne, jak myślisz. Powodów, by się tam wybrać jest mnóstwo – Jamajka zachwyci cię kulturą, krajobrazem – w tym rafami koralowymi i tropikalną dżunglą, tętniącymi życiem miastami i pyszną kuchnią. Jamajczycy robią co mogą, by spełnić wymagania nawet tych najbardziej wymagających osób. Co chcielibyście wiedzieć o Jamajce? Jaka jest historia tej wyspy? Dlaczego warto tam jechać? Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do przeczytania poniższego artykułu.

Historia Jamajki
Jamajka, jak wiele sąsiadujących wysp i krajów, została odkryta przez Krzysztofa Kolumba na początku XVI wieku, w dobie tzw. Wielkich Odkryć Geograficznych. Była jedną z pierwszych odkrytych miejsc, więc niejako zapoczątkowała hiszpańską kolonizację. Przed Hiszpanami, na Jamajce mieszkali Indianie z grupy etnicznej Arawak. Po ekspansji hiszpańskiej zostali zatrudnieni na plantacjach trzciny cukrowej, a że nie było ich tak wielu, sprowadzono do pomocy afrykańskich niewolników. W następnych latach na Jamajkę przybyło więcej Europejczyków, w szczególności Francuzów, Anglików i Holendrów. W 1655 wyspę odbili Brytyjczycy, jednak Hiszpanie przez wiele lat nie przyjmowali tego do wiadomości. Brytyjczycy przyczynili się do rozwoju gospodarczego wyspy, m. in. zapoczątkowali produkcję słynnego karaibskiego rumu. Zakładali także nowe miasta, takie jak znane dzisiaj na całym świecie Kingston (stolica Jamajki). Dopiero w XIX wieku zniesiono na wyspie niewolnictwo, po śmierci wielu tysięcy czarnoskórych pracowników (na skutek przemęczenia). My Jamajkę kojarzymy głównie przez najsłynniejszego obywatela, Boba Marleya – który na stał się nieodłącznym elementem popkultury na świecie. Dopiero w 1962 roku Jamajka stała się niepodległym państwem, jednak nadal na jej czele stoi królowa Elżbieta II.

Ofertę podróży znajdziesz na:

Planetescape.pl

Trochę informacji geograficznych
Jamajka wchodzi w skład archipelagu Wielkich Antyli, leży na ciepłym Morzu Karaibskim w bliskim sąsiedztwie Kuby, Haiti i Dominikany. To jedna z większych wysp – jej powierzchnia wynosi prawie 11 tysięcy kilometrów kwadratowych, długość około 230 kilometrów kwadratowych, a w najszerszym miejscu ma 82 kilometry kwadratowe. Jamajka jest bardzo górzysta, a jej najwyższym szczytem jest Blue Montain Peak, którego wysokość to 2256 m n.p.m., dużą część obszarów stanowią też wyżyny o wysokości co najmniej 500 m n.p.m. Wartą wspomnienia informacją jest fakt, że na Jamajce… nie ma pór roku. Pogoda przez cały rok utrzymuje się w okolicach 27 stopni Celsjusza (na plażach), a w dżunglach ok. 20-22 stopni Celsjusza. Jamajka jest idealnym miejscem dla osób, które nie znoszą zimna! Na wyspie mieszka także wiele wspaniałych gatunków zwierząt, takich jak np. krokodyle czy gekony.

Popularne miasta
Na Jamajce mieszka około 3 miliony Jamajczyków, głównie protestantów. Co ciekawe, większość mieszkańców wyspy to rdzenni Jamajczycy, chociaż znajdziemy tu kilka mniejszości narodowych – Chińczyków, Hindusów, Brytyjczyków czy Arabów. Mieszka tu też niewielki odsetek Amerykanów, Kubańczyków i Haitańczyków. Dwoma największymi miastami na wyspie są, wspomniany już powyżej Kingston oraz Montego Bay. Zacznijmy od Kingston, stolicy Jamajki. W świadomości turystów to także stolica kultury, nocnego życia i muzyki – ska, rocksteady i reggae. Właśnie tutaj koncertował Bob Marley, a na jego cześć powstało świetne muzeum, które koniecznie trzeba odwiedzić. W Kingston nigdy nie będziecie się nudzić, bo miasto żyje bez względu na porę dnia i nocy. Warto wybrać się także na plac Parade. Natomiast Montego Bay, drugie co do wielkości miasto Jamajki określa się jako turystyczną stolicę wyspy. Rozwija się tu przede wszystkim branża kulinarna oraz wszelkiego rodzaju wycieczki. Centrum miasta, a szczególności ulica Gloucester to prawdziwe serce miasta.

Na co trzeba być przygotowanym?
Jamajka nie należy do najbogatszych państw na świecie. Mieszkańcy posiadają naprawdę niewiele, dlatego trzeba być przygotowanym nawet na ekstremalne warunki. Doświadczeni podróżnicy ostrzegają, że takie sytuacje jak brak wody w kanalizacji czy brak prądu są na porządku dziennym. To też jedna z cech krajów wyspiarskich – które mimo wszystko są odcięte od reszty świata. Wiele osób skarży się na komary, których na Jamajce jest pełno i atakują praktycznie przez cały dzień. Dlatego warto wybrać się do lokalnego sklepu i kupić jakiejś preparaty przeciw ugryzieniom, a z Polski zabrać ze sobą sprawdzoną maść po ugryzieniu komara. Generalnie trzeba być przygotowanym na to, że wygody znane nam z Europy tutaj mogą okazać się luksusem - np. sprawny internet czy dostęp do dobrego szpitala.

Warto przeczytać