Przed wyjazdem do innego kraju warto dowiedzieć się o nim, jak najwięcej. Dzięki temu już w trakcie podróży możemy poznawać, doświadczać, chłonąć atmosferę danego miejsca, a nie skupiać się na ciekawostkach turystycznych. Prezentujemy kilka interesujących faktów na temat Indonezji, które przybliżają nieco ten niezwykle zróżnicowany kraj.

Największy archipelag

Indonezja składa się z ogromnej liczby wysp. W zasadzie jest ich ponad 17000, a około 6000 z nich zostało zaludnionych. Dlatego Indonezja uzyskała status największego archipelagu na świecie. Najbardziej zaskakującym faktem jest to, że około połowa tych wysp nadal jest zupełnie nieznana. Więc jeśli kiedykolwiek zaplanujemy zniknąć, chociaż na chwilę, możemy po prostu przyjechać na jedną z indonezyjskich wysp bez nazwy i adresu i objąć ją w swoje posiadanie.

Czwarty najbardziej zaludniony kraj świata

Około 260 milionów osób zamieszkuje 6000 wysp Indonezji, co czyni Indonezyjczyków czwartym największym narodem na świecie. Indonezja jest również jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem etnicznym krajów na świecie. Istnieje tutaj około 300 odrębnych grup etnicznych i mówi się ponad 740 różnymi językami!

Sztywne zasady religijne

Przeważająca część mieszkańców Indonezji to muzułmanie. Warto jednak wiedzieć, że kraj ten oficjalnie uznaje sześć religii: islam, hinduizm, katolicyzm, protestantyzm, konfucjanizm i buddyzm. Zgodnie z prawem indonezyjskim, każdy obywatel Indonezji musi oficjalnie zadeklarować przynależność do jednej z tych sześciu religii nawet, jeśli jego wyznanie jest zupełnie inne lub jest po prostu ateistą. Ponadto wyznawca jednej religii nie może zawrzeć związku z wyznawcą innej chyba, że jedna ze stron nawróci się na religię drugiej strony. To dosyć rygorystyczne zasady, biorąc pod uwagę indonezyjską konstytucje gwarantującą wolność wyznania.

Rzadka flora i fauna

Indonezja zajmuje drugie miejsce na świecie w rankingu różnorodności biologicznej. Jest domem wielu przedstawicieli zagrożonych gatunków flory i fauny. Można tu podziwiać w naturalnych warunkach orangutany, tygrysy sumatrzańskie i nosorożce sumatrzańskie. Indonezję zamieszkują także niezwykłe smoki z Komodo. Ta w pełni dojrzała jaszczurka waży siedemdziesiąt kilogramów i może zmierzyć do 3 metrów długości, co czyni ją największą jaszczurką na świecie. Mówiąc o rzadkiej florze indonezyjskiej trudno nie wspomnieć o rafflesji. To największy kwiat na świecie. Ciekawostką jest fakt, że pachnie on, jak zgniłe mięso. Nie dziwi, zatem jego nazwa, którą tłumaczy się, jako „kwiat zwłok” lub „kwiat mięsa”.

Trzęsienia ziemi i wulkany

Sama wizja trzęsienia ziemi sprawia, że zaczynamy odczuwać niepokój, a nawet strach. Wyobraźmy sobie sytuację ludzi, którzy codziennie przeżywają około czterech trzęsień ziemi. Nie, to nie jest żart! Indonezja posiada około 400 wulkanów, z których około 150 jest aktywnych, a trzęsienia ziemi są tu na porządku dziennym. Mniejsze przestały wzbudzać jakiekolwiek emocje wśród mieszkańców.

 

Warto przeczytać