Meksyk odsłania przed turystami prawdziwe perełki. Miejsc wartych odwiedzenia jest tu tyle, że starczy na nie jedną podróż do tego fascynującego kraju. Przedstawiamy kilka najbardziej niezwykłych.

Chichén Itzá

To jedna z pozostałości starożytnej cywilizacji Majów. Jest najlepiej zachowanym ośrodkiem religijnym Majów w Meksyku. Turyści mogą tu zobaczyć między innymi Tempo de los Guerros, czyli Świątynię Wojowników oraz niezwykłe Patio de las Mil Columnas, Dziedziniec Tysiąca Kolumn. Jego dach w czasach Majów podtrzymywały kolumny z Atlantami. Szczyt świątyni wieńczy posąg znajdujący się między dwoma kamiennymi wężami, na kolanach, którego umieszczone jest naczynie na serca. Majowie składali tutaj ofiary z ciał ofiar. Nieszczęśnikom na żywo wycinano serca i umieszczano w naczyniu. Te okrutne praktyki ukazuje film Mela Gibsona „Apocalypto” nic dziwnego, że produkcja ta jest uznawana przez Meksykan za bardzo kontrowersyjną i nie cieszy się zbyt dużą popularnością.

Kryształowa Jaskinia

Kryształowa Jaskinia to bez wątpienia jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Znajduje się na terenie gór Naica, w pobliżu miasta Chihuahua. Można ją nazwać prawdziwym cudem natury. Jaskinia położona jest 300 metrów pod ziemią, a wypełniają ją kryształy gigantycznych wręcz rozmiarów. Niektóre z nich mają długość 15 metrów! Na naszej planecie nie odkryto jak dotąd większych kryształów, niż te z jaskini w Meksyku. Zresztą nie tylko ich rozmiary są imponujące. Najcięższe z nich osiągają wagę 55 ton.

Baluarte

Oto atrakcja dla najbardziej odważnych, którzy w trakcie zwiedzania i podróży lubią poczuć dreszczyk emocji. Baluarte jest najwyższym wiszącym mostem na świecie. Został otworzony 5 stycznia 2012 roku. Jego budowa trwała 4 lata. Inwestycja pochłonęła 145 milionów dolarów. Most łączy miasto Concordia i Pueblo Nuevo. Dzięki niemu można dostać się z jednego miasta do drugiego 6 godzin szybciej, niż było to możliwe, zanim powstał most. Podróż mostem zapewnia ogromne emocje.

Zacatecas

Miasto położone jest w środkowym Meksyku na Wyżynie Meksykańskiej. Zachwyca przede wszystkim swoim kolonialnym klimatem. Szczególne wrażenie robi zabudowa miasta podziwiana z lotu ptaka. Mnóstwo kolorowych domków przyciąga wzrok i sprawia wrażenie wielobarwnej mozaiki. Historyczne centrum Zacatecas zostało w 1993 roku wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa.

Wyspa Lalek

Kolejna atrakcja to z pewnością coś, dla lubiących się bać. Isla de la Muñecas, czyli Wyspa Lalek położona jest na południe od Mexico City. Według legendy w 1951 roku w jednym z kanałów znajdujących się na wyspie zginęła tragicznie mała dziewczynka. Złe duchy miały po tym wydarzeniu nawiedzać jednego z mieszkańców wyspy. Aby je odpędzić zaczął on przybijać do drzew lalki, przypominające noworodki. Dziś prawie każde drzewo na te budzącej grozę wyspie „udekorowane” jest w ten właśnie sposób.

 

Warto przeczytać