Tajlandia od lat cieszy się uznaniem wśród turystów i podróżników. Przyciąga swoją historią i kulturą, niesamowitymi świątyniami, zdrową i smaczną kuchnią oraz egzotycznym krajobrazem. Prawdopodobnie każdy znajdzie tam miejsce dla siebie. Tajlandię często poleca się na podróż zwłaszcza tym, którzy dopiero zaczynają wędrówki po krajach Azji Południowo-Wschodniej – to prawdopodobnie „najłatwiejszy” kraj na start. Przede wszystkim nie ma problemu ani z dokumentami, ani kupnem biletów, dostaniem się na miejsce czy znalezieniem noclegu. Tajowie wyspecjalizowali się w spełnianiu wymagań turysty z całego świata. Podróżować tu można zarówno w opcji all-inclusive, jak i budżetowo. Jeśli jesteś zainteresowany podróżą do Tajlandii, koniecznie przeczytaj artykuł poniżej. Co chcielibyście wiedzieć o tym kraju?
Porozmawiajmy o pieniądzach
Zacznijmy od kwestii, która jest bardzo istotna – pieniądze. Oficjalną walutą w Tajlandii jest bajt tajski (THB). 1 PLN to ok. 9 THB, ale wiadomo, że podróżując nie warto przeliczać złotówek na lokalną walutę. Do Tajlandii najlepiej zabrać ze sobą dolary bądź euro, tutaj opinie podróżników są podzielone. W każdym razie, pieniądze wymieniaj w oficjalnych kantorach, by uniknąć ewentualnych przekrętów. Ceny kursów nie różnią się pomiędzy miastami. Jeśli chodzi o bankomaty, to nie ma żadnego problemu z ich znalezieniem ani wypłaceniem potrzebnych nam pieniędzy, trzeba jednak pamiętać o bardzo wysokiej prowizji (ok. 20 złotych!), jaka pobierana jest za każdorazową transakcję. Zatem karty bankowe zachowajmy na kryzysowe sytuacje. Jeśli chodzi o płacenie kartą to w większych miastach zwykle mamy taką opcję, ale preferowana jest zazwyczaj gotówka. Przez lata Tajlandia uchodziła za jeden z tańszych kierunków, ale popularność zrobiła swoje. Ceny znacznie wahają się w zależności od miejscówki, na tzw. głównym szlaku turystycznym zapłacimy najwięcej. Warto przed wyjazdem zorientować się w przykładowych cenach produktów, ponieważ wtedy mamy szansę się targować i pewność, że nie przepłacimy. Tajlandia to kraj, w którym targowanie się uchodzi za zachowanie pożądane i jest kulturowo wskazane.
Darmowy Internet
Dla większości podróżników Internet to również ważna kwestia. W Tajlandii sprawa jest prosta, bo praktycznie na każdym kroku mamy dostęp do darmowego Internetu. Nie potrzebujemy kupować lokalnej karty SIM, wystarczy wejść do dowolnej knajpki i grzecznie poprosić o hasło. Darmowy Internet dostępny jest też w wielu popularnych miejscach turystycznych lub pod zachodnimi sieciówkami typu KFC, McDonald czy Starbucks.
Transport po Tajlandii
Co ciekawe, w Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny, chociaż ten kraj jako jedyny z krajów Azji Południowo-Wschodniej nigdy nie był kolonizowany przez europejskie narody. Po pierwsze, legendarne taxówki (nie tylko w Bangkoku) – mówi się, że zamawianie taxi to przykra konieczność. To nie do końca prawda, wystarczy pamiętać, by poprosić kierowcę o włączenie taxomeru lub umówienie się z nim na konkretną kwotę przed przejazdem. Taka strategia oszczędzi wam wiele stresów (i pieniędzy). Poza tym po Tajlandii można poruszać się np. tuk-tukami lub lokalnymi busikami. W większych miastach całkiem sprawie działa komunikacja miejska (metro w Bangkoku). Dla zmotoryzowanych istnieje opcja wynajęcia samochodu lub skutera, ale lepiej wcześniej zasięgnąć informacji wśród doświadczonych podróżników.
Kwestia szczepionek - czyli o co się martwimy wyjeżdżając na drugi koniec świata
Mamy dobre wieści, bo do Tajlandii nie ma specjalnych zaleceń jeśli chodzi o szczepienia. Obowiązuje nas aktualna książeczka szczepień z podstawowym pakietem, czyli tężec, błonica, dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. Jeśli zamierzasz podróżować po dzikich terenach, rozważ wściekliznę. Wiele osób martwi się malarią, jednak w Tajlandii istnieje niskie ryzyko zarażenia się tym wirusem. Pamiętaj, że jeśli myślisz o zaszczepieniu się na cokolwiek, powinieneś to zrobić m. in. 4 tygodnie przed planowanym wyjazdem. Konsultacja z lekarzem również jest wskazana. W Tajlandii panuje zupełnie inny klimat i flora bakteryjna, dlatego powinieneś zadbać także o podstawową apteczkę. Koniecznie spakuj leki przeciwbólowe, węgiel (na pewno się przyda), aspirynę, środki na dezynfekcji, maść na ukąszenia i witaminy. Oczywiście, wiele zależy od długości twojego pobytu, ale takie leki przecież się nie zmarnują!
Pamiętaj o odpowiednim zachowaniu
W Tajlandii dominującą religią jest buddyzm. Jakie zasady powinniśmy przestrzegać? Przede wszystkim zachowajmy odpowiedni szacunek względem tajskich mnichów - nie powinniśmy ich dotykać (szczególnie w głowę) ani niepokoić głośnym zachowaniem. Pamiętajmy, że mnisi przez większość czasu medytują dążąc do wewnętrznej harmonii. Odradza się także przesade okazywanie uczuć, krzyki czy głośny śmiech. Poza tym z należnym szacunkiem odnośmy się do posążków buddy, a w żadnym wypadku nie traktujmy ich jako zabawki.
Warto przeczytać
- 5 lipca 2022
Bali to turystyczne zoo, które w konkurencji na najbardziej hedonistyczne miejsce w Azji przegrywa tylko z wyspami w Tajlandii. Generalnie znajdziemy tu wszystko: park wodny...
Czytaj dalej- 23 czerwca 2022
Birma to kraj, który przez lata doświadczał izolacji od reszty świata. Nic, więc dziwnego, że Myanmar, bo taka jest obecna nazwa Birmy, mimo postępującego rozwoju, pełen...
Czytaj dalej