Meksyk to bez wątpienia niezwykły kraj, pełen sprzeczności, fascynujący swoją historią, tradycjami i obyczajowością. Przedstawiamy kilka faktów na temat Meksyku oraz jego mieszkańców, które przybliżają nieco to fantastyczne miejsce.

Miłość do piłki nożnej

Religią dominującą w Meksyku jest katolicyzm, jednak istnieje religia ważniejsza… piłka nożna. To z pewnością narodowy sport Meksyku. Na każdym podwórku można tu spotkać chłopców grających w piłkę i marzących o sportowych sukcesach. Meksykanie traktują piłkę nożną znacznie poważniej, niż Europejczycy. Ta dziedzina spotu w idealny sposób koresponduje z meksykańskim temperamentem. Piłka nożna jest tutaj zjawiskiem wyjątkowym. Jest bardzo ściśle związana z historią polityczną, społeczną, a nawet kulturalną.

Oswajanie śmierci

W Polsce Święto Zmarłych to dzień podniosły, pełen zadumy. W Meksyku ma on zupełnie inny charakter. Jest dla Meksykan kolejną okazją do świętowania. Na cmentarzach odbywa się radosna fiesta. Wynika to z innego podejścia do śmierci. W Meksyku traktowana jest ona, jako nieodłączny element ludzkiej egzystencji. Jest to zapewne próba jej oswojenia. Według mieszkańców Meksyku w Święto Zmarłych bliscy, którzy odeszli już z tego świata przybywają tu ponownie. Należy, więc cieszyć się wraz z nimi i ucztować.

Rola muzyki i tańca

Niezwykle ważną rolę w życiu Meksykan odgrywa muzyka. Jest potrzeba do życia niemal, jak tlen. Muzyka rozbrzmiewa, więc wszędzie. W domach, na ulicach, w miejscach pracy. Na każdym kroku można spotkać muzykantów grających muzykę ludową. Motywem dominującym w ich pieśniach jest barwna historia Meksyku.

Będąc w Meksyku warto obejrzeć Valadores, cudowny taniec wykonywany przez ludzi orłów. Tradycja ta narodziła się około 500 lat temu. Valadores był obrzędem poświęconym bogowi urodzaju Xipo Totec. W trakcie tańca czterech mężczyzn zaczepionych na linach wiruje wokół wysokiego pala. Przygrywa im piąty członek zespołu, który siedzi na szczycie pala. Taniec robi niesamowite wrażenie. Ta i inne ludowe tradycje są dla mieszkańców Meksyku bardzo ważne.

Tortilla, jak chleb powszedni

Tak jak większość Polaków nie wyobraża sobie posiłków bez chleba, tak meksykańska kuchnia nie może obyć się bez tortilli. Nie ma prostszego oraz szybszego do przyrządzenia dania. W Meksyku tortille przygotowywane są z masy kukurydzianej zwanej nixtamal. Te cieniutkie placuszki są bazą do stworzenia wielu tradycyjnych dań kuchni meksykańskiej takich jak tacos, taco dorado,  quesadillas, enchiladas, chilaquiles i wielu innych.

Gesty przyjaźni

Meksykanie to bardzo przyjazny, a zarazem spontaniczny naród. Nie powinniśmy się, więc oburzać, gdy ktoś w trakcie rozmowy poklepie nas po plecach. Bez znaczenia jest czy zna nas bardzo dobrze, czy od pięciu minut. Takie gesty przyjaźni są w Meksyku na porządku dziennym.

 

 

Warto przeczytać