Czechy, a właściwie Republika Czeska to piękny kraj, który zajmuje 116 miejsce na świecie pod względem powierzchni kraju, natomiast 78 miejsce pod względem liczby ludności. Państwo położone w Europie Środkowej, graniczy z czterema innymi krajami: Polską, Niemcami, Austrią oraz Słowacją. Językiem urzędowym jest oczywiście czeski, a ustrój polityczny w tym kraju to republika parlamentarna.

W roli głowy państwa występuje oczywiście prezydent, a władzę ustawodawczą reprezentuje parlament z Izbą Poselską i Senatem. Warto wspomnieć, że terytorium państwa podzielone jest na czternaście krajów. Stolicą, a zarazem największym czeskim miastem ( liczącym w 2009 roku 1237893 mieszkańców ) jest Praga, która każdego roku przyciąga wielu turystów z całego świata. W państwie tym panuje klimat umiarkowany ciepły. Nie można nie wspomnieć o fakcie, że terytorium kraju należy do zlewiska trzech mórz: Północnego, Czarnego oraz Bałtyckiego. Jeśli chodzi o ukształtowanie terenu tego urokliwego kraju, to dominują tam tereny wyżynno-górskie Masywu Czeskiego.

Najwyższym szczytem górskim jest Śnieżka, licząca 1602 m n.p.m., a do ciekawostek należy informacja, że Brama Pravcicka to największy skalny naturalny most w całej Europie. Czechy słyną z miejscowości uzdrowiskowych. Turyści z zagranicy chętnie korzystają z leczniczych zastosowań wód mineralnych, czy gorących źródeł ( najbardziej znane to Karlowe Wary ).

Warto przeczytać