Podróże zagraniczne, zwłaszcza do odległych egzotycznych krajów, do tanich nie należą. W Meksyku ceny są równie wysokie jak w Europie. Jednak istnieje kilka prostych i sprawdzonych sposobów na zaoszczędzenie. Przedstawiamy niektóre z nich:

Indiańskie jedzenie, znaczy tańsze jedzenie
W Meksyku nie musimy jadać w najlepszych restauracjach. Ba! Nie musimy wcale jadać w restauracjach! Wykarmi nas ulica! Proste indiańskie przekąski można tu kupić już za parę pesos, prosto od Indianki. Tutejsze tostadas, czyli tostowane tortille są nie tylko pyszne, ale i sycące. Wszędzie można kupić prawdziwy meksykański rarytas – chicharron. To nic innego jak wysmażona skóra świni. Na chodnikach sprzedawane są tacos, empanadas czy zupa z fasoli. Możemy liczyć, że za pół darmo wypełnimy swój żołądek.

Tani nocleg. To możliwe!
W Meksyku z łatwością znajdziemy tani nocleg. Chyba, że zależy nam nocowaniu w hotelu pięciogwiazdkowym i nie wyobrażamy sobie niższego standardu. Turystyczne miejscowości pełne są jednak hosteli, gdzie koszt noclegu to około 200 peso (50 zł.). Jeżeli dobrze poszukamy, zapłacimy jeszcze mniej. W nadmorskich kurortach przy hotelach do dyspozycji turystów pozostają specjalne wiaty, gdzie można zawiesić własny hamak albo wynająć go na miejscu. Ten sposób nocowania jest niezwykle tani, a przy okazji dosyć atrakcyjny. Istnieje jeszcze jedna możliwość, coraz bardziej popularny couchsurfing. To nie tylko szansa na zupełnie darmowy nocleg, ale i dokonała okazja poznania prawdziwego życia Meksykanów.

Darmowy spektakl, czyli kultura Meksykańska z bliska
Oczywiście można udać się do jednego z muzeów etnograficznych, które przybliży nam życie i kulturę mieszkańców Meksyku. Można jednak nie wydać ani peso i otrzymać porcję wiedzy o współczesnym Meksyku i jego tradycjach. Wystarczy wsiąść w metro i udać się do Guadalupe. Tutaj cały Meksyk mamy, jak na tacy. To słynne sanktuarium jest miejscem pielgrzymek Indian z rozmaitych regionów Meksyku. Życie religijne Indian fascynuje. Nie brakuje tu śpiewów i tańców. Pielgrzymki z mariachi nikogo nie dziwią. W sklepach z dewocjonaliami można nabyć figurki i obrazki z naszym polskim papieżem, jak i wizerunki Matki Boskiej z Guadalupe. Nie brakuje tu jednak również, zakazanej przez kościół, Santa Muerte, czyli Świętej Śmierci. Religia chrześcijańska splata się z wierzeniami Indian. Nikomu nie przeszkadza, że przed kościołami stoją pale, na których wykonywany jest przedkolumbijski obrzęd Voladores.

Relaks nic nie kosztuje. Odpoczynek na meksykańskich plażach
Meksyk obfituje w cudowne plaże. Przykuwają uwagę swoją różnorodnością. Są również bardzo zadbane i czyste. Krystalicznie czyste i ciepłe wody zachęcają do kąpieli. Niektóre są ukryte przed zmasowaną turystyką. Jedna z najbardziej niezwykłych plaż znajduje się na wyspach Marieta. W wyniku wybuchu wulkanu powstała tu w ziemi bardzo duża dziura wypełniona obecnie krystaliczną wodą i miękkim, delikatnym piaskiem. Nazwana została Plażą Miłości (Playa de Amor). W całkowitym odcięciu od reszty świata można tu poopalać się albo popływać w towarzystwie delfinów, tropikalnych ryb i żółwi morskich. Co istotne, taki błogi relaks nic nie kosztuje.

Warto przeczytać