Aby móc cieszyć się podróżą do Meksyku, warto poświęcić chwilę na poznanie zasad obowiązujących w tym kraju. Bez względu na to czy jedziemy na zorganizowaną wycieczkę czy planujemy wyjazd na własną rękę, powinniśmy poznać kilka faktów dotyczących noclegów, komunikacji czy wyżywienia.

W dobie Internetu nie ma żadnych problemów z wcześniejszym zarezerwowaniem noclegu za pośrednictwem sieci. Należy jednak pamiętać, że ceny za dobę hotelową nie muszą być stałe. Ulegają one wahaniom związanym np. z terminem pobytu. Różnice te nie są jednak zbyt wielkie. W ceny bardzo często wliczone są posiłki, a hotele oferują dodatkowe udogodnienia takie, jak dostęp do sieci WiFi, pralnia, recepcja czynna przez całą dobę, a nawet odbiór z lotniska. Cena w znacznej mierze zależy również od lokalizacji hotelu. Do jednych z najdroższych należą hotele w Acapulco, będącym prawdziwym turystycznym rajem.

Wybierając środek transportu warto w Meksyku postawić na taksówki oraz autobusy. Należy stwierdzić, że meksykańskie autokary są dużo bardziej komfortowe od naszych krajowych autobusów. Decydując się na podróż metrem trzeba brać pod uwagę fakt, że można mieć przy sobie wyłącznie bagaż podręczny. Nie jest, więc to zbyt dobry pomysł na przemieszczania się w dniu przyjazdu do miasta. O kolei meksykańskiej nie można powiedzieć zbyt wiele dobrego. Niepunktualność oraz niski poziom świadczonych usług powoduje, że z tego środka transportu korzysta się rzadko.

Ceny za taksówkę nie są zbyt wysokie. Turyści powinni unikać wsiadania do taksówek łapanych przypadkowo na ulicy. Taksówkarze mogą nas, bowiem naciągnąć na wyższe kwoty. Najlepiej zamówić samochód w radio- taxi, gdzie z góry poznamy cenę przejazdu. W przypadku dalszych tras bardziej sprawdzają się samoloty i autokary. Można również wypożyczyć samochód, ale pod warunkiem, że posiadamy międzynarodowe prawo jazdy. Tylko takie honorowane jest w Meksyku. Taka jest oficjalna wersja. W praktyce polskie potwierdzenie uprawnień do kierowania w zupełności wystarcza. Podróż samochodem może nie być zbyt komfortowa. Trzeba liczyć się z nie najlepszym stanem dróg oraz smogiem wszechobecnym w meksykańskich miastach. Meksykanie próbują przeciwdziałać mu w dosyć niekonwencjonalny sposób. Po miastach w dni nieparzyste mogą jeździć pojazdy o nieparzystych numerach rejestracyjnych, w parzyste dni będziemy zaś mogli poruszać się pojazdami o parzystych numerach.

Warto wybrać hotel, który oferuje w cenie doby hotelowej śniadanie oraz obiadokolację. Nie będziemy musieli wówczas zaprzątać sobie głowy szukaniem na własną rękę punktów gastronomicznych. W Meksyku można kupić całe zestawy obiadowe. Jest to tańsza opcja, niż wybieranie z karty konkretnych potraw.

Zanim wyruszymy w podróż, zorientujmy się, jakie święta będą miały miejsce w dniach naszego pobytu w Meksyku. Meksykanie kochają świętowanie i zabawę z tym związaną. Ceremonie i obchody towarzyszące poszczególnym uroczystościom czy lokalnym świętom mogą stanowić dla turystów dodatkową atrakcję i są szansą na zetknięcie się z prawdziwym Meksykiem. 

 

 

Warto przeczytać