Filipiny to jedno z najbardziej fascynujących państw południowo – wschodniej Azji. To kraj wyspiarski, leżący na Archipelagu filipińskim, składającym się z kilku tysięcy wysp i wysepek. To jedno z najbardziej zaludnionych państw– z ponad 100 milionami mieszkańców Filipiny zajmują 12 miejsce na świecie.

To region cieszący się ogromnym zainteresowaniem turystów. Plaże oblewane wodami oceanu nazywane są często „rajskimi”. Przebogata przyroda Filipin jest jedną z najbardziej różnorodnych na świecie. Warto jednak pamiętać, że różnorodność przyrodnicza i klimatyczna Filipin ma też swoją ciemną stronę – mieszkańcy tego państwa narażeni sa na efekty działań tajfunów i wulkanów. Planując wyprawę na Filipiny warto więc brać pod uwagę występowanie tych zjawisk przyrody.
Największe atrakcje turystyczne Filipin to środowisko naturalne tego regionu. Podróżników przyciągają bogate lasy tropikalne i równikowe. Uwaga: na wyprawę koniecznie trzeba udać się z przewodnikiem, bo bajeczna przyroda Filipin bywa równie niebezpieczna, co zachwycająca. To tez idealne miejsce, by odpoczywać na licznych plażach z białym piaskiem otoczonym błękitnymi wodami. Na Filipinach nie brakuje też atrakcji dla miłośników sportów wodnych i nurkowania. Szczególnie atrakcyjne dla nurkujących są tutejsze kolorowe rafy.

http://planetescape.pl/kraj/filipiny/

Co poza przyrodą warto zobaczyć na Filipinach?
Manila – stolica Filipin jest największym ośrodkiem miejskim tego państwa. Większość turystów swoją przygodę z Filipinami zaczyna właśnie tutaj. Miasto położone jest na wyspie Luzon. Warto obejrzeć tu przede wszystkim zabytkowe centrum z fragmentami szesnastowiecznych fortyfikacji i kościół św. Augustyna z przełomu XVI i XVII wieku. Na uwagę zasługuje też zabudowa z końca XIX wieku. Warto też zajrzeć do Muzeum Narodowego, gdzie znajdziemy wystawy przybliżające historię kraju a także jego bogactwa naturalne.

Zachodni turyści przybywający na Filipiny chętnie korzystają też z wycieczek pod hasłem „true Manila” organizowanych przez lokalne firmy turystyczne. Są to wyprawy do miejskich slumsów zamieszkałych przez rzesze skrajnie biednych ludzi. Towarzystwo miejscowych przewodników ma gwarantować odwiedzjaącym bezpieczeństwo. Tego typu wyprawy, choć w założeniu miału zapewniać poznanie prawdziwego, mniej turystycznego oblicza Filipin, budzą coraz większe wątpliwości natury etycznej. Coraz częstsze są głosy, że to sprowadzanie ludzi znajdujących się w ekstremalnie złej sytuacji życiowej do roli zwierząt w ZOO. Warto więc poważnie przemyśleć, czy chcemy korzystać z tego typu atrakcji, bo odwiedzając Manilę jako turyści na pewno otrzymamy taką ofertę.

Wyspa Palawan to miejsce bogate w atrakcje dla miłośników przyrody. Turystów przyciąga przede wszystkim Tubbattaha Reefs – park morski, a także ośrodek, który zajmuje się badaniem życia krokodyli oraz ratowaniem tych zwierząt. Warto też zdecydować się na wyprawę do jednej z malowniczych jaskiń – to właśnie na tej wyspie znaleziono jedne z najstarszych śladów człowieka. Jedną z ważniejszych atrakcji wyspy Palawan jest też wyprawa na Coron Reefs, czyli zespół jezior w otoczeniu wapiennych klifów. A wielbiciele mocnych wrażeń mogą zdecydować się na nurkowanie w zatopionych wrakach japońskich okrętów wojennych.

Siquijor – szamańska wyspa. Jedni mówią, że jest magiczna, inni – że przeklęta i lepiej jej unikać. Faktem jest, że na wyspie mieszka kilka plemion szamańskich. Kto odwiedza Filipiny w kwietniu, może wziąć udział w festiwalu szamańskim, podczas którego przez kilka dni odbywają się rytuały magiczne i uzdrawiające.
Camiguin to wyspa nazywana „zrodzona z ognia”, co podkreśla jej wulkaniczny charakter. Bujna przyroda tej wyspy jest wyjątkowa: wulkany, wodospady i gorące źródła, będące popularnymi miejscami kąpieli. Dla kontrastu nie brak też chętnych do lodowatych kąpieli w wodospadach. Obowiązkowym punktem wizyty na tej wyspie jest wspinaczka na wulkan Hibok-Hibok. Warto też obejrzeć podwodny cmentarz – nekropolię zatopioną w 1971 roku po wybuchu wulkanu.
 

Warto przeczytać