Kostaryka jest stosunkowo bezpiecznym krajem do odwiedzenia, jeśli wykażemy się odrobiną zdrowego rozsądku, mamy pewną samoświadomość i podejmiemy niezbędne środki ostrożności. Poniższe, łatwe do przestrzegania wskazówki, pomogą nam zachować bezpieczeństwo podczas wizyty w tym niesamowicie pięknym kraju.

Uważaj na kradzieże
Drobna kradzież jest najczęstszym przestępstwem na Kostaryce. Można go jednak uniknąć. Przede wszystkim warto tworzyć kopie swoich dokumentów i kart. Konieczna jest co najmniej jedna kopia paszportu. Dobrym pomysłem jest także wykonanie kopii prawa jazdy, ubezpieczenia podróżnego, jeśli je posiadamy i przynajmniej jednej karty kredytowej. Nigdy nie należy nosić ze sobą aktualnego paszportu. Dokument ten powinien być dobrze schowany w bezpiecznym miejscu.

Należy nosić przy sobie wyłącznie niezbędne rzeczy. Warto podzielić swoje zasoby i nigdy nie zabierać na wycieczki całej posiadanej gotówki i wszystkich kart. Resztę należy przechowywać w sejfie. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać niczego cennego w pobliżu drzwi i okien.

Powinniśmy uważać również na plaży i nie zostawiać bez nadzoru swoich rzeczy. Niestety, plażowicze są często celem złodziei. Klapki, czapki i okulary przeciwsłoneczne są łatwe do zabrania. Nie zostawiajmy niczego cennego na plaży. Jeśli mamy wartościowe rzeczy takie, jak telefon, aparat fotograficzny, pieniądze itd., pozostawiajmy je zawsze pod opieką.

Bezpieczeństwo na drodze
Kostaryka jest jednym z najniebezpieczniejszych krajów na świecie, jeżeli chodzi o transport drogowy. Drogi są wąskie i często w bardzo złym stanie, światła uliczne nie działają jak należy, znaki stopu i światła drogowe na drodze są rzadko spotykane. Powszechna jest natomiast bardzo szybka, wręcz agresywna jazda. Drogi są pełne dużych ciężarówek, których kierowcy pozwalają sobie na wiele. Na większości tras możemy spodziewać się mgły, opadów deszczu, spadających odłamków skalnych, mostów w tragicznym stanie oraz przejść dla zwierząt.

Powinniśmy, jeżeli to tylko możliwe, unikać jazdy nocą. Poza San Jose i niektórymi większymi miastami, drogi w nocy są bardzo ciemne. Na większości obszarów nie ma w ogóle świateł ulicznych. Wąskie i bardzo kręte drogi nie mają szyn ochronnych. Podczas jazdy nocą po Kostaryce musimy być szczególnie czujni.

Kolejna ważna zasada na drogach Kostaryki to wolna jazda. Chociaż może się wydawać, że wszyscy wokół nas przyspieszają i prawdopodobnie tak jest, nie ma potrzeby się spieszyć. Krowy, psy, konie, kury, legwany, małpy, kozy, dzikie koty i dzieci mogą w każdej chwili wyskoczyć na jezdnię. Zwolnijmy, więc i cieszmy się krajobrazami. Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do jazdy po Kostaryce, niepotrzebne przyspieszanie może okazać się bardzo niebezpieczne.

Ochrona ciała
Kostaryka to dosyć egzotyczne miejsce. Ważne jest, aby chronić swoje ciało przed naturalnymi zagrożeniami, które pojawią się na naszej drodze. Zawsze nośmy przy sobie krem przeciwsłoneczny. Kostaryka znajduje się w pobliżu równika, a słońce świeci tu bardzo intensywnie. Nie stosowanie filtra przeciwsłonecznego może okazać się ogromnym błędem. W trakcie naszej podróży z pewnością spotkamy turystów, którzy zdecydowali się na beztroskie opalanie pierwszego dnia pobytu, a teraz wyglądają jak gotowane homary. Używaj również środków odstraszających owady. Komary w Kostaryce roznoszą zarówno dengę, jak i chikungunya. Oba te wirusy są bardzo groźne. Dbaj także o odpowiednie nawodnienie organizmu, zwłaszcza podczas intensywnych zajęć takich, jak piesze wędrówki, rafting czy surfing.

Warto przeczytać