Jeśli zastanawialiście się kiedyś nad zorganizowaniem wyjazdu, który połączy w sobie elementy podziwiania niesamowicie pięknej przyrody oraz równocześnie stanie się przygodą, w której będziecie mogli pobyć z dala od zgiełku codzienności – musicie pojechać do Namibii. Jak zorganizować taką podróż? Jakie są ceny w Namibii? Czy w Namibii jest bezpiecznie?

 

Dlaczego warto pojechać na wakacje do Namibii?

Namibia to jedno z najbardziej bezpiecznych państw afrykańskich, znajduje się w południowo-zachodniej części kontynentu, od południa graniczy z RPA, od północy z Angolą, a wschodu z Botswaną i Zambią. Kraj jest zaliczany do grupy z najmniejszą gęstością zaludnienia, a ponad 40% powierzchni stanowią parki narodowe, dlatego jest to idealna destynacja do zwiedzania go samochodem z napędem 4x4. Namibia to propozycja dla osób poszukujących możliwości spędzenia czasu w otoczeniu przyrody, wielu gatunków zwierząt, a także poznania kultury przyjaźnie nastawionych potomków plemion: Buszmenów, Hotentotów i Bantu. Na początku XX wieku Namibia, będąca kolonia założoną przez niemieckiego kapitana Josepha Fredericksa, doświadczyła wielu krwawych konfliktów. W latach 90. ubiegłego stulecia Namibia odzyskała niepodległość i do dziś pozostaje jednym z najbardziej demokratycznych państw w Afryce. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych informacji niezbędnych przed wyjazdem.

Kiedy jechać do Namibii?

Kluczową kwestią przy planowaniu wyjazdu do Namibii będzie pogoda. Wyróżniamy dwie pory: suchą (od kwietnia do listopada) i deszczową (od listopada do kwietnia). Praktycznie przez 300 dni w roku w Namibii jest słonecznie. Padający deszcz dodatkowo może uprzyjemnić pobyt, jednak należy zwrócić uwagę, że pogoda może pokrzyżować nasze plany objazdowe i niektóre drogi staną się nieprzejezdne. Ze względu na pogodę, najwięcej turystów przybywa do Namibii w miesiącach wakacyjnych – warto jednak pamiętać, że wtedy ceny są zdecydowanie wyższe, zarówno jeśli chodzi o wynajęcie samochodu, jak i opłaty związane z wynajęciem noclegów. Do Namibii najlepiej jest jechać nieco poza głównym sezonem.

Przykładowe ceny w Namibii:

Każda podróż wiąże się z określeniem budżetu. Osoby planujące wyjazd do Namibii muszą być przygotowane na relatywnie wysokie ceny, szczególnie jeśli chodzi o miejsca noclegowe w tzw. lodge’ach, oraz liczyć się z wyższymi kosztami żywności. Narodową walutą w Namibii jest dolar namibijski (1 PLN to 4,3 NAD) Poniżej kilka przykładowych cen:

  • Wypożyczenie samochodu 4x4 z pełnym wyposażeniem campingowym to koszt ok. 370 zł dziennie,

  • Cena za miejsce na campingu 50 zł za osobę,

  • Litr paliwa 3,50 zł,

  • Nocleg w lodge’ach 200 zł za osobę,

  • Obiad w restauracji ok. 40-50 zł za osobę,

  • Paczka papierosów 10 zł,

  • Średniej jakości wino 20 zł.

  •  

 

Wiza do Namibii

Istotną kwestią związaną z wyjazdem do Namibii jest wyrobienie wizy, która jest obowiązkowa i płatna. Obywatele polscy mogą ubiegać się o wizę w konsulacie Namibii (najbliższe znajdują się w Berlinie, Londynie oraz Moskwie), a od sierpnia 2019 roku można również uzyskać wizę na lotnisku w Windhoek. Koszt wyrobienia wizyt to 80 euro. Jeśli zamierzamy opuścić terytorium Namibii, wjechać do Botswany, a następnie powrócić, wymagane będzie wyrobienie wizy wielokrotnego wjazdu (koszt takiej wizy to ok 130 euro).

Czas na przygodę w Namibii!

Podsumowując, każda osoba, która chce rozpocząć swoją wielką afrykańską przygodę, powinna na początek rozważyć wyjazd do Namibii. Jest to kierunek, który doskonale sprawdzi się na wyjazd grupowy z najbliższym gronem przyjaciół, przygotowanych na bardziej ekstremalną formę wypoczynku (spanie w namiotach na samochodach, samodzielne przygotowanie posiłków). Wakacje w Namibii to też dobra opcja dla rodzin z dziećmi! Dla osób poszukujących bardziej luksusowych warunków, również można zaproponować rozwiązanie – można skorzystać z ekskluzywnych lodge’y, które oprócz wygodnych pokoi, umożliwiają skorzystanie z restauracji serwujących doskonałe specjały lokalnej kuchni. Planujcie urlop, zbierajcie ekipę i wyruszajcie w nieznane do kraju pełnego przyrodniczych kontrastów. Po powrocie jeszcze długo będziecie wracać wspomnieniami do tej wyprawy.

Warto przeczytać