Opowieść o rzekach Wietnamu wypada przypomnieć, że do największych z nich zalicza się Rzekę Czerwoną oraz Mekong, warto przy tym zwrócić uwagę na to, że obie posiadają rozległe doliny, na których prężnie rozwija się rolnictwo. Rzeki są też ważnymi kanałami komunikacyjnymi i handlowymi. Ich obecność ma też duże znaczenie dla turystów, uchodząc do Morza Południowochińskiego najważniejsze rzeki Wietnamu tworzą bowiem wyjątkowo malownicze delty.

Rzeka Czerwona zawdzięcza swoją nazwę niesionym przez wodę osadom. Ich znakiem rozpoznawczym jest to, że zawierają w swoim składzie spore ilości tlenku żelaza, a to zabarwia wodę na kolor, który z czerwieni przechodzi w brąz. Imponująca jest zresztą również długość Czerwonej Rzeki, wynosi ona bowiem aż 1149 kilometrów. Co ważne, rzeka płynie nie tylko przez terytorium Wietnamu, ale również sąsiadujących z nim Chin. Wypływa z północnej części położonej na terenie Chin prowincji Yunnan i przekracza granicę w pobliżu miasta Lao Ci skąd wpływa do regionu znanego jako Tonkin. Jej najważniejszym dopływem jest Rzeka Czarna, dla której charakterystyczne jest to, że również bierze swój początek w prowincji Yunnan. Gdy mówimy o cechach, które wyróżniają Rzekę Czerwoną na tle innych wód, nie możemy nie wspomnieć o tym, że znana jest z dość istotnych sezonowych wahań poziomu wody. Niestety, charakterystyczne są dla niej również powodzie niezmiennie zaskakujące swoją gwałtownością, przez dziesięciolecia Wietnamczycy zostali więc zmuszeni do wypracowania wyjątkowo rozbudowanej sieci tam oraz wałów. Delta rzeki rozciąga się na powierzchni około 15 tysięcy kilometrów kwadratowych, a ponieważ charakterystyczne są dla niej wyjątkowo żyzne gleby, możemy mówić o wyjątkowo wartościowej ze względów rolniczych części kraju. O tym, że nie są to pochwały dawane na wyrost najlepiej niech świadczy to, że właśnie w delcie Rzeki Czerwonej zbiera się nawet 1/3 ryżu uprawianego w Wietnamie. W 2004 roku delta Rzeki Czerwonej została zresztą doceniona również przez UNESCO funkcjonując od tego czasu jako rezerwat biosfery. Mekong – druga z najważniejszych rzek Wietnamu to rzeka, którą można określić mianem międzynarodowej, płynie bowiem nie tylko przez Wietnam, ale również przez Chiny, Laos oraz Kambodżę. Wietnamczycy często nazywają ją Wielką Rzeką, choć z użycia nie wychodzi również bardziej malownicza nazwa – Rzeka Dziewięciu Smoków. Odnalezienie źródeł Mekongu pozostaje zadaniem, które ciągle jeszcze czeka na śmiałka mającego ochotę się z nim zmierzyć. Dzieje się tak dlatego, że należy ich szukać w wysokogórskich obszarach Tybetu, a te są wyjątkowo trudno dostępne nawet dla znakomicie wyposażonych wypraw naukowych. Poważnym problemem staje się zatem określenie, jak długa jest to rzeka. Dane wahają się pomiędzy 4350 i 4909 kilometrami, Mekong jest więc dziewiątą rzeką na świecie. Jest to również jedna z pięciu najbogatszych rzek świata, jeśli analizie poddaje się gatunki zwierząt, które upodobały sobie jej wody. Mamy tu zatem do czynienia z ponad 1200 rodzajami ryb z sumowatymi, karpiowatymi i płaszczkami słodkowodnymi imponujących rozmiarów. Nie brakuje tu również ptaków i gadów. Niemal połowa długości rzeki znajduje się na terytorium Chin, ważnym punktem okazuje się jednak również miasto Kratie położone w Kambodży.

To właśnie tu rzeka zaczyna być żeglowna i taki stan utrzymuje się aż do jej ujścia. Im bliżej ujścia tym bardziej przyjazny człowiekowi jest też krajobraz rzeki, rzeka wspiera przy tym rolników uprawiających ryż, kukurydzę, tytoń, owoce oraz trzcinę cukrową. W Wietnamie Południowym Mekong rozdziela się na dwie bliźniacze rzeki nazwane Mekongiem Górnym i Dolnym i tworzące bardzo rozległą deltę z dziewięcioma głównymi odnogami.

 

Warto przeczytać