Na temat Meksyku można opowiadać bez końca. Ten kraj o wyjątkowej historii, kulturze, warunkach geograficznych kryje przed nami wiele tajemnic. Spróbujmy odkryć niektóre z nich.

 

1.W Meksyku istnieje jeden główny język urzędowy. Jest nim hiszpański. Jednak występuje tu dodatkowo ponad 65 innych języków, głównie indiańskich. 

2. Piramidy kojarzą nam się przede wszystkim z Egiptem, ale również Meksyk może poszczycić się tego typu budowlami, wzniesionymi przez starożytne cywilizacje. Okazuje się nawet, że największa piramida na świecie znajduje się właśnie w Meksyku. Jest nią Piramida Słońca.

3. Meksyk to kraj wspierający artystów. Wystarczy wspomnieć, że dano im możliwość płacenia podatków swoimi pracami. W Polsce aż trudno sobie to wyobrazić.

4. Meksykanie słyną ze swojej fantazji. Pewien meksykański generał, Santa Anna został ranny w trakcie bitwy. W związku z obrażeniami jego lewa noga musiała zostać amputowana. Czego zażyczył sobie generał? Nogę pochowano w ogrodach jego hacjendy Manga del Clavo.

5. Mało, kto zdaje sobie sprawę z tego, że Meksyk to wcale nie Meksyk, a Meksykańskie Stany Zjednoczone. Taka jest, dosyć rzadko używana, oficjalna nazwa kraju.

6. Kiedy Hernan Cortes podbił terytorium należące do Azteków, nazwano je z kolei „Nową Hiszpanią”.

7. Meksyk, jako jedyny kraj zaprotestował przeciw przyłączeniu Austrii do Niemiec w 1938 roku.

8. Yucatan, znany meksykańskie półwysep, otrzymał swoją nazwę w wyniku nieporozumienia. „Yucatan” w języku hiszpańskim znaczy „nie rozumiem Cię”. Taką odpowiedź dostali Hiszpanie na pytanie, jak mają nazwać to miejsce.

9. Nie ma drugiego kraju na świecie z tak dużą flotą taksówek, jak Meksyk. Codziennie aż 100 tysięcy taksówek obsługuje mieszkańców kraju oraz turystów.

10. Wśród najbardziej otyłych narodów na świecie wymieniani są przede wszystkim mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Tymczasem to w Meksyku mieszka najwięcej otyłych ludzi.

11. Aż do wojny amerykańsko-meksykańskiej w 1848 roku San Francisco, jedno z najbardziej znanych miast Stanów Zjednoczonych, było częścią Meksyku.

12. Każdego roku Aztekowie składali bogom ofiarę z około 250 tysięcy ludzi, co oznacza, że w ten sposób ginął aż 1 % ludności państwa Azteków.

13. To wcale nie Majowie, ani nie Aztekowie byli pierwszą starożytną cywilizacją żyjącą na terenie dzisiejszego Meksyku. Cywilizacja Olmeków rozwijała się tu już w latach 1200 – 400 p.n.e.

14. 34 Prezydent Meksyku był jednym z najkrócej urzędująch przywódców na świecie. Rządził zaledwie godzinę, po czym zrezygnował.

15. To Meksykowi zawdzięczamy czekoladę. Już Aztekowie używali ziaren kakaowca, jako waluty, a gorąca czekolada była przez nich uznawana za boski napój. 

 

Warto przeczytać