Jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje, a dotyczy to też ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu. Są osoby preferujące aktywny wypoczynek, są też tacy, których podobno żadna siła nie jest w stanie zmusić do odstawienia kolorowego drinka i wstania z leżaka przy basenie. Czy na pewno? Poznaj nasze pomysły na aktywne wakacje za granicą i zdecyduj sam, do której grupy wczasowiczów zostaniesz zaliczony w tym sezonie. Pozwól się zainspirować choć jednej z przedstawionych poniżej aktywności, a szybko dołączą też do niej inne, stając się nieodzowną częścią zdrowego stylu życia i sposobem na udane, pełne wrażeń, aktywne wakacje każdego roku.

Aktywny wypoczynek – dlaczego warto

W zdrowym ciele zdrowy duch – to porzekadło funkcjonowało już w czasach starożytnych. Jak powszechnie sądzono, aktywny tryb życia, ćwiczenia fizyczne, a czasami i asceza zdecydowanie poprawiały tak zdrowie, jak i aktywność umysłową. Tym bardziej aktualne wydaje się ono być w czasach dzisiejszych, gdzie tzw. siedzący tryb życia stał się codziennością. Siedzimy przed komputerem w biurze, potem w tramwaju lub aucie w drodze powrotnej do domu, a gdy już tam dotrzemy, zapadamy się w fotelu przed telewizorem z torbą chipsów w ręku. Aktywny wypoczynek wraca co prawda do łask i jest ostatnio w modzie, ale to wciąż zbyt mało. Dlatego wybierając się na urlop warto zawczasu pomyśleć o długofalowych korzyściach i postawić na aktywne wakacje, czy to w kraju, czy za granicą. Spośród wielu dostępnych opcji prezentujemy te, które gwarantują, że aktywny wypoczynek będzie czystą przyjemnością i odrodzeniem dla ciała i duszy, nie zaś uciążliwym obowiązkiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktywne wakacje na każdą kieszeń

Sposobów na ciekawe spędzanie wolnego czasu w ruchu jest mnóstwo, a aktywne wakacje za granicą zdecydowanie zwiększają paletę dostępnych możliwości. Kraje Azji, Afryki czy Ameryki mają do zaoferowania nie tylko zjawiskowe, inspirujące do aktywnego wypoczynku miejsca, ale też dysponują sprzyjającym tym aktywnościom klimatem, a co za tym idzie unikalną florą i fauną zarówno na lądzie, jak i w morzach czy oceanach. Szczególnie atrakcyjne są pod tym względem tropikalne kraje Azji, gdzie przy stosunkowo niewysokich kosztach żywności, transportu czy zakwaterowania możemy do woli korzystać z oszałamiającego bogactwa natury, jakie mają do zaoferowania. Owiewane ciepłą bryzą ciepłe morza z kryształową wodą, rafami koralowymi i bezludnymi wysepkami, pulsujące życiem dziewicze dżungle i parki narodowe czy zróżnicowane pod względem trudności i długości niezwykle malownicze trasy trekkingowe to jedynie część dostępnych opcji.

Aktywny wypoczynek – pomysły na relaks w wodzie

Jedną z najbardziej wyciszających aktywności jest z pewnością pływanie. Snorkeling w ciepłym oceanie, w otoczeniu kolorowych tropikalnych rybek i obserwacja roztaczającej się poniżej wielobarwnej rafy koralowej to numer jeden w sportach wodnych – niezwykle relaksujący dla umysłu i ciała, a przy tym tani i ogólnie dostępny w tropikach. Bardziej wymagającą formą eksplorowania podwodnego świata jest nurkowanie z akwalungiem. Takie aktywne wakacje wymagają odpowiedniego kursu, ale też otwierają inne horyzonty podwodnego królestwa, co potwierdzi każdy, kto choć raz miał okazję spróbować tego fascynującego sportu. Powierzchnia wody niesie ze sobą nie mniej pozytywnych emocji – kajaki, windsurfing, kitesurfing czy deska z wiosłem gwarantują zdrowy, aktywny wypoczynek w niesamowitych okolicznościach tropikalnej przyrody oraz solidną dawkę słońca, o ileż bardziej przyjemną i dobroczynną dla zdrowia niż połykanie kapsułek z witaminą D.

 

Aktywny wypoczynek na stałym lądzie

Jeśli bardziej pociąga nas aktywny wypoczynek na lądzie, możemy wraz z przewodnikiem udać się na dłuższy lub krótszy trekking w głąb dżungli. Pulsująca życiem roślinność, buszujące za zieloną ścianą roślin zwierzęta, feeria kolorów i zapachów to idealny sposób na aktywne, niezapomniane wakacje. Można też spróbować własnych sił i wybrać się w drogę po jednym z dobrze oznakowanych szlaków trekkingowych, robiąc przystanki na posiłek, zdjęcia czy po prostu podziwianie otaczającej przyrody wtedy, gdy tylko mamy na to ochotę...

Podsumowując, każdy aktywny wypoczynek – czy to w grupie czy indywidualnie, w wodzie czy na lądzie, dłuższy lub krótszy – to idealny „reset” i relaks tak dla umysłu, jak i ciała, zmęczonych codziennym stresującym funkcjonowaniem. Zaś pomysł na aktywne wakacje, w kraju czy za granicą oraz jego realizacja w zgodzie z własnymi upodobaniami to najlepsza metoda na osiągnięcie tego stanu.

Warto przeczytać