“Kuba wyspa jak wulkan gorąca” jak brzmią słowa popularnej piosenki Dariusz Kordka, to miejsce, które nadal rozbudza wyobraźnię i zaprasza swoim niesamowitym klimatem beztroski, atmosferą świata, który odchodzi w niepamięć i gorącymi rytmami muzyki spod znaku Buena Vista Social Club. Kuba to także przepiękne, karaibskie plaże, ciepłe morze oraz relaks ze szklaneczką rumu i cygarem w ręku. Podróż do tego wyspiarskiego kraju gwarantuje niezwykłe doświadczenia, bowiem jest on jedynym miejscem na całym świecie, gdzie socjalistyczny reżim trwa nieprzerwanie od prawie sześćdziesięciu lat, a nowoczesność nie idzie w parze z dobrobytem.  

Atrakcje Kuby – Hawana

Podróż po Kubie koniecznie trzeba zacząć od jej tętniącej życiem stolicy. Hawana to miasto, które niejedno ma oblicze, gdzie na zbiegu ulic zbiegają się kolonialne budynki z komunistycznymi molochami, a stare cadilaci mijają się z nowymi jeepami. To tutaj można usłyszeć piosenki inspirowane melodiami popularnego w latach 30. Buena Vista Social Club, zobaczyć ubrane w tradycyjne stroje Kubanki oraz odwiedzić państwowe muzea. Warto też wybrać się na wycieczkę oldtimerem – zabytkowym pojazdem, by zobaczyć najciekawsze miejsca stolicy.  Najczęściej odwiedzaną przez turystów dzielnicą jest oczywiście Havana Vieja, czyli Stara Hawana, która urzeka pięknymi kamienicami, wzorowaną na europejskiej zabudową i swoistym urokiem świata, jakiego już nie ma. W ostatnich latach w owych zabytkowych budynkach Kubańczycy zakładają małe pensjonaty, w których podejmują zagranicznych turystów. W domach u Hawańczyków na pewno warto spędzić choć dwie noce. Gospodarze starają się jak najlepiej zaopiekować gośćmi, przyrządzają domowe śniadania ze świeżych produktów i po podpowiadają co można robić w stolicy Kuby, gdzie pójść, co zjeść i czego spróbować. Ciekawym pomysłem na nocleg jest też osławiony hotel Nacional De Cuba. Choć nadszarpnięty zębem czasu, to jest hotelem - legendą, gdzie wedle plotek pomieszkiwali najwięksi bossowie mafijni z Al Capone na czele. To tu ukrywali się przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości i knowali paląc cygara. Na cześć bywalców nazwano część z apartamentów, które cieszą się powodzeniem wśród turystów, poszukujących śladów przeszłości. Dla turystów poszukujących luksusu najlepszym miejscem na pobyt w Hawanie bez wątpienia będzie nowoczesna, jak na kubańskie możliwości, dzielnica Miramar, gdzie znajdują się najbardziej ekskluzywne, sieciowe hotele ustawione wzdłuż pięknej promenady.  

Co warto zobaczyć na Kubie?

Jednak Kuba to nie tylko Hawana, to cała wyspa, która zaprasza swoim naturalnym bogactwem i karaibskimi plażami. Ze stolicy warto udać się na zachód, by zwiedzić niezwykłe plantacje tytoniu, zwyczajne farmy i udać się na konną przejażdżkę po jednej z nich. Regiony Vinales, bo o nich mowa to idealne połączenie piękna natury i kubańskiej kultury, jedno z najpiękniejszych miejsc w kraju, gdzie oprócz wymienionych, znaleźć można dzikie, bezludne plaże i rafę koralową na wyciągnięcie ręki. Jednak prawdziwe wyzwanie i niesamowita rafa czeka na nurków w innym miejscu Kuby. Doświadczeni płetownurkowie powinni udać się do Playa Larga, gdzie podwodny świat rozkwita, a nurkowanie w jaskiniach jest prawdziwym wyzwaniem. To właśnie w tej okolicy zobaczyć można bogactwo pacyficznej rafy oraz przyprawiające o dreszczyk emocji wraki statków. Jeśli bardziej niż naturalne krajobrazy interesuje Was kolonialne dziedzictwo warto pojechać do Trinidadu - małego miasta położonego mniej więcej w środku wyspy. Mimo iż nie imponuje rozmiarem, na pewno zachwyca architekturą, w tym niezwykle kolorowymi fasadami domostw. Leniwe spacery po brukowanych uliczkach to najlepszy sposób, by zwiedzić Trinidad i przyjrzeć się życiu Kubańczyków.  

Plażowa Kuba

Karaibskie plaże znane są na całym świecie - biały piasek, błękitne morze i spokój. Najbardziej popularne i najbliższe Hawany są plaże Varadero - półwyspu na wschód od stolicy, wzdłuż którego znajdują się hotele. Nie bez powodu liczni, spragnieni słońca turyście właśnie tam spędzają wymarzone wakacje. W latach 30. Było to ulubione miejsce gwiazd Hollywoodu, a dziś pozostaje popularnym kierunkiem na plażowanie. A jeśli zamarzą się Wam prawdziwie rajskie plaże, czeka Coco Cayo i Coco Santa Maria, których plaże nie mają sobie równych.  

Kuba to kraj niezwykły, naznaczony historią, rewolucyjną przeszłością i niepewną teraźniejszością. Kraj, gdzie świat powoli odchodzący w niepamięć, spotyka się z nowoczesnością, gdzie między łykiem rumu a zaciągnięciem się cygarem upływa słodka chwila bezruchu i błogiego lenistwa, gdzie piękne plaże pozwalają zapomnieć o smutkach, a uśmiechy Kubańczyków dają nadzieję na lepsze jutro. 

Warto przeczytać