Malediwy to niezwykle atrakcyjny, będący obiektem westchnień wielu turystów, kierunek podróży, uważany powszechnie za prawdziwy raj na ziemi. Wybierając się tam należy jednak wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników, które mają decydujący wpływ na to, czy wyjazd do wymarzonego tropikalnego edenu zaliczyć będzie można do wypraw, które spełniły pokładane w nich marzenia. Bez wątpienia gwarantem udanego wypoczynku na Malediwach jest wiedza, kiedy jechać do tego kraju, tak by nie zostać zaskoczonym przez niesprzyjającą pogodę. Jak wiadomo, potrafi ona zepsuć radość pobytu nawet w najpiękniejszym zakątku ziemi, a gdy niesprzyjające warunki występują, wówczas frustracja może sięgnąć zenitu, szczególnie, że wyprawa na Malediwy do najtańszych nie należy. Planując podróż warto też sprawdzić, ile trwa lot, oraz kilka innych istotnych faktów, o których dalej. A zatem po kolei – jak zaplanować wakacje na Malediwach?

 

Malediwy – kiedy jechać

Malediwy to kraj, który tworzy blisko 1200 wysp położonych na 26 atolach. Całość położona jest na Oceanie Indyjskim, około 500 kilometrów od południowego krańca Indii. Panuje tu klimat tropikalny z porą suchą i deszczową, niemniej nawet w środku pory deszczowej opady nie trwają dłużej niż 2-3 godziny, a po ich ustaniu znów panuje słoneczna pogoda ze średnią temperaturą w granicach 30°C. Jeśli zależy nam, by pogoda była doskonała przez cały czas (jak na tropiki oczywiście, gdzie zawsze nieoczekiwanie może spaść rzęsisty, trwający choćby minutę deszcz), wówczas odpowiedź na pytanie o to, kiedy jechać na Malediwy, ogranicza się do okresu pomiędzy grudniem a kwietniem, przy czym czasem najlepszym na podróż na Malediwy są miesiące: grudzień, styczeń oraz praktycznie cały luty. Jeśli krótkotrwały deszcz nie stanowi dla nas bariery nie do przebycia, można też wziąć pod uwagę podróż w pozostałych miesiącach roku, zwłaszcza że ceny w hotelach mogą być wówczas nieco niższe.

Malediwy – ile trwa lot

W przypadku Malediwów, pytanie ile trwa lot jest o tyle istotne, że czas podróży oraz godzina lądowania w stolicy kraju – Male – warunkują możliwość transferu w tym samym dniu na interesujący nas atol. Standardowo przelot na Malediwy powinien zamknąć się w czasie do 18 godzin. Podany czas uwzględnia też przesiadkę, najczęściej w stolicy Kataru – Doha. Sam transfer na poszczególne atole, a konkretnie do znajdujących się na nim kurortów, może być realizowany szybką łodzią motorową lub, na dalej położone wysepki, w sposób kombinowany, czyli najpierw przelot samolotem z Male na jedno z lotnisk krajowych położonych na większych wyspach, a stamtąd dalsze połączenie łodzią motorową już bezpośrednio do hotelu. Dla osób dysponujących zasobniejszym portfelem istnieje możliwość przelotu kilkuosobowym hydroplanem, który ląduje na morskiej tafli bezpośrednio przy hotelu. Taki spektakularny przelot sam w sobie stanowi fajną przygodę na Malediwach, w czasie której pytanie, ile trwa lot, nikogo nie interesuje.

 

Malediwy – co jeszcze warto wiedzieć

Bez wątpienia bardzo istotną informacją jest fakt, że Malediwy są krajem muzułmańskim. Z tego powodu zakup oraz spożywanie napoi alkoholowych są w tym kraju zakazane. Próby przewiezienia alkoholu w bagażu mogą zakończyć się jego konfiskatą na lotnisku. W samych resortach alkohol można oczywiście zakupić, ale jest on bardzo drogi. W związku z tym przed wyjazdem warto rozważyć zakupienie wakacji w opcji all inclusive, w której napoje alkoholowe ujęte są już w cenie wycieczki. Co jeszcze warto wiedzieć planując wycieczkę na Malediwy? Większość kurortów zajmuje całą wysepkę, na której wypoczywamy. Z tego powodu dostępność do innych sklepów czy restauracji poza resortowymi jest bardzo utrudniony, a najczęściej niemożliwy. I tu ponownie warto nieco dopłacić do ceny wycieczki wybierając opcję wyżywienia HB (śniadania i obiadokolacje) lub all inclusive (wszystko w cenie), gdyż codzienny zakup pojedynczych posiłków w hotelowych restauracjach jest bardzo drogi. W związku z tym, że wysepki są znacznie oddalone od siebie, nie wspominając o stałym lądzie, funkcjonują one jak małe, samowystarczalne miasteczka oferując swoim gościom wszystkie niezbędne udogodnienia. Tym samym nie musimy się martwić o to, czy na miejscu uda się wypożyczyć sprzęt do snorkelingu lub zagrać w siatkówkę. O wszystkim pomyślano zawczasu i zadbano, by każde życzenie gości mogło być spełnione.

Warto przeczytać