Wielu turystów przybywa do fascynującej i bogatej w kulturę Azji Południowo-Wschodniej. Znana ze swoich dziewiczych plaż, niesamowitych zabytków i wielu atrakcji, ta stosunkowo niedroga opcja podróży przyciąga tysiące osób rocznie takimi zabytkami jak Angkor Wat w Kambodży, niezwykłe miasto Bangkok w Tajlandii czy malownicze widoki na zatokę Ha Long w Wietnamie. Oto kilka wskazówek, które pomogą zaplanować, odpowiednio się spakować i cieszyć się pierwszą podróżą do Azji Południowo-Wschodniej.

Wybierz kilka krajów lub miast i trzymaj się ich 
Chociaż wielu z nas chciałoby odwiedzić wiele krajów i miast w trakcie jednej podróży do Azji Południowo-Wschodniej, warto zwolnić tempo i poznać kulturę, historię i zabytki jednego kraju, a nie wyczerpać energię, starając się zobaczyć wszystkie skarby położone na olbrzymim terytorium. Na przykład Bali w Indonezji i Hanoi w Wietnamie mimo, że leżą w Azji Południowo-Wschodniej, oddalone są od siebie o siedem godzin drogi. Zanim zdecydujesz się na konkretne loty i zakwaterowanie, wyciągnij mapę i wybierz kraje lub miasta, które znajdują się stosunkowo blisko siebie lub są łatwo dostępne dzięki bezpośrednim lotom czy pociągom. Mądre wykorzystanie czasu podróży sprawi, że będziesz mógł się zrelaksować i cieszyć wakacjami w Azji Południowo-Wschodniej.

Sprawdź wymagania wizowe i przygotuj się 
Kilka krajów południowoazjatyckich wymaga, aby Twój paszport był ważny w ciągu co najmniej sześciu miesięcy lub posiadał określoną liczbę pustych stron. Tego rodzaju wymogi ulegają ciągłym zmianom. Na przykład, Wietnam zmienił ostatnio zasady wizowe, więc teraz obywatele z kilku krajów europejskich nie potrzebują już wiz.

Jeśli okazuje się, że potrzebujesz wizy już po przyjeździe do wybranego miejsca docelowego, przygotuj opłatę i małe zdjęcia. Wiele biur wizowych na lotnisku oferuje bankomaty lub usługi wymiany walut i kabiny fotograficzne, ale jest to kłopot, którego można uniknąć, zabierając potrzebne rzeczy z domu. Rozważ wydrukowanie formularzy online i wypełnianie ich przed podróżą.

Spakuj się odpowiednio
Twój bagaż powinien być lekki, a jego gabaryty niewielkie. Wybierając się do Azji Południowo-Wschodniej, spróbuj spakować niewielką ilość ubrań i robić pranie w dowolnym miejscu, a nie trekkingować z gigantycznym plecakiem lub ciężką walizką. W większości krajów Azji Południowo-Wschodniej możesz uprać ubrania, wysuszyć i uprasować w ciągu 24 godzin, za równowartość kilku dolarów, a na rynkach ulicznych możesz zaopatrzyć się w dodatkowe rzeczy i przybory toaletowe, których potrzebujesz.
Co bezwzględnie powinno się znaleźć w Twoim plecaku czy walizce? Do odwiedzania świątyń potrzebujesz odzieży zakrywającej kolana i ramiona. Uzupełnij sobie również zestaw pierwszej pomocy, zabierz małą latarkę, wszystkie rodzaje leków żołądkowych, zatyczki do uszu i środki do czyszczenia rąk. A ponieważ hotele nigdy nie mają wystarczającej ilości kontaktów, warto rozważyć spakowanie portu, który umożliwi ładowanie kilku urządzeń elektronicznych na raz.

Zadbaj o swoje zdrowie
Zanim wyjedziesz do poszczególnych krajów, sprawdź zalecenia i wymagania dotyczące obowiązkowych i opcjonalnych szczepionek. Pamiętaj, że niektóre szczepionki trzeba przyjąć na długo przed wyjazdem. Zaszczep się na tężec i wściekliznę. Podczas podróży do jakiegokolwiek kraju azjatyckiego, bardzo prawdopodobne jest skaleczenie zardzewiałymi przedmiotami, a bezpańskie psy błąkają się po tutejszych ulicach w ogromnej ilości. Poza tym, poszukaj silnego środka odstraszającego komary, ponieważ pomoże Ci to w ochronie przed gorączką dengi i malarią.

Warto przeczytać