Powodów, by pojechać do Tajlandii są dziesiątki. Zacznijmy od tego, że dla przeciętnego Europejczyka Tajlandia jest krajem egzotycznym o zupełnie odmiennej kulturze i zwyczajach. Egzotyka wiąże się także z krajobrazem wysp porośniętych gęstą dżunglą, piaszczystych plaż, raf koralowych i ciepłej, turkusowej wody. Niektórzy podróżują do Tajlandii po to, by spróbować tradycyjnej tajskiej kuchni, która na świecie uchodzi za najsmaczniejszą i najzdrowszą zarazem. My dzisiaj opowiemy jednak o znanych zabytkach w Tajlandii, które są dziedzictwem ludzkości.

Starożytna stolica Tajlandii, Ajutahhaja

Bangkok, czyli obecna stolica Tajlandii jest stosunkowo młoda, zaledwie dwustuletnia. Wcześniej prawdziwą potęgą tego kraju było „Złote Miasto”, Ajutahhaja. Lata od 1350 do 1767 przypadają na powstanie, rozkwit i upadek pierwszej stolicy. Niegdyś obszar Ajutahhaji zajmował rozległe tereny wykraczające poza Tajlandię, a głównym źródłem dochodów był handel – skórami zwierzęcymi i cenną kością słoniową. Niewątpliwy sukces Ajutahhaja zawdzięcza położeniu, ponieważ leżała na najczęściej uczęszczanym szlaku handlowym pomiędzy Indiami i Chinami. Część z handlarzy i kupców postanowiło zostać w „Złotym Mieście”, mówi się nawet, że pomiędzy XIV a XVIII wiekiem mieszkało tutaj około czterdziestu różnych narodowości. Złote czasy skończyły się wraz z najazdem Birmańczyków, którzy przez kolejne dwa lata okupowali i doszczętnie niszczyli ówczesną stolicę. Właśnie wtedy podjęto decyzję o przeniesieniu jej do Bangkoku. Do dzisiaj niewiele zostało z dawnej potęgi tego miasta, pomimo licznych renowacji i ciągłych dofinansowań. Co można zobaczyć w obecnej Ajutahhaji? Starożytna stolica podzielona jest na dwie części, wewnętrzną i zewnętrzną. W wewnętrznej części mieści się Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Generalnie Stare Miasto to rozległe ruiny świątyń i dawnych budowli. Niektóre są zachowane w lepszym stanie i można wejść do środka za symboliczną cenę, np. jedna z ciekawszych świątyń, Wat Mahta That, zawiera kilkadziesiąt posągów Buddy pozbawionego głowy. Ich widok robi upiorne wrażenie, ale trzeba wiedzieć, że głowa to dla Tajów najświętsze miejsce na ciele człowieka. Birmańczycy pozbawiając posągi Buddy głowy jawnie wyrażali swój stosunek do religijności Tajów.

Tajlandia w miniaturze

Pozostając w klimacie odkrywania historii Tajlandii i dawnych budowli warto wspomnieć o wspaniałym miejscu, jakim jest Ancient City (Muang Boran), park miniatur, który leży zaledwie 33 kilometry od Bangkoku i można się tam dostać autobusami ze stolicy. Cały park to 320 akrów, a jego kształt nawiązuje do dawnych granic Tajlandii. Co ciekawe, park otworzono w 1972 roku, a dopiero od kilku lat cieszy się wzmożonym zainteresowaniem zagranicznych turystów. Wcześniej odwiedzali go głównie Azjaci, w tym sami Tajowie pragnący poznać lepiej własny kraj. Nic dziwnego, ten park miniatur to prawdziwy „otwarty podręcznik historii”, jak często określają go przewodniki. Spacerując po Ancient City przenosimy się w czasy starożytnej Tajlandii i podziwiamy doskonale oddane miniatury ówczesnych budowli. Znajduje się tutaj około 116 replik, od tych nieistniejących, aż do tych nowoczesnych. Warto wybrać się do tego parku na samym początku podróżowania po Tajlandii – dzięki temu możemy zobaczyć, co robi na nas wrażenie i co chcemy zobaczyć w wersji oryginalnej.

 

Warto przeczytać