Kto z nas nie lubi wody i sportów wodnych, szczególnie gdy trwa lato, a upalna pogoda dopisuje? To jedne z najbardziej ulubionych form wypoczynku na świecie. Więcej – są kraje i miejsca, gdzie sporty wodne otaczane są prawdziwym uwielbieniem. Przykładem mogą tu być Australia czy amerykańskie stany Kalifornia i Hawaje, gdzie kult surfingu jest szeroko rozpowszechniony i wręcz definiuje określony styl życia. Wielkim zainteresowaniem cieszą się też snorkeling, windsurfing, nurkowanie i kitesurfing. Każdy z nich ma zagorzałych wielbicieli, z których część gotowa jest uprawiać ulubioną aktywność przez cały rok. Oznacza to konieczność podróżowania się po świecie w poszukiwaniu sprzyjającej pogody i odpowiednich miejsc (spotów). Oto nasze typy w różnych zakątkach świata.

Niedroga i fascynująca Azja

Idealnym miejscem na snorkeling i nurkowanie jest Azja. Spoty do uprawiania tych dyscyplin znajdziecie na Filipinach, w Indonezji i Malezji. Na Filipinach koniecznie odwiedźcie wyspy Palawan, Panglao z Boholem, Boracay oraz Cebu. Tutejsze rafy koralowe oszałamiają bogactwem fauny i flory. Wielbiciele żółwi mogą z nimi nurkować i snorkelować w położonym na Palawanie Port Barton. Poszukiwacze adrenaliny znajdą ją w położonej na Cebu miejscowości Oslob, snorkelując w towarzystwie rekinów wielorybich. Chociaż ich długość sięga 18 metrów, a ciężar 18 ton, są one całkowicie niegroźne. Fantastyczne spoty nurkowe znajdziecie praktycznie na każdej z filipińskich wysp akwenu mórz Sulu i Celebes, a najwięcej w rejonie Boracay, które jest też rajem dla kitesurferów i wielbicieli windsurfingu. Znakomite warunki do snorkelingu i nurkowania oferują indonezyjskie Bali z archipelagiem Gili i wysepką Nusa Penida, gdzie nurkowanie i snorkeling urozmaicą stada skrzydlastych mant. Cudowne podmorskie krajobrazy znajdziecie na malezyjskich Perhentianach oraz u zachodnich brzegów Sumatry.

Wodne szaleństwo w Afryce

Stereotypowo Afryka kojarzy się z pustynnymi krajobrazami czy wyprawami na safari. Tymczasem również na tym kontynencie znajdują się idealne do uprawiania sportów wodnych miejsca. Poza krajami basenu Morza Śródziemnego snorkelingiem i nurkowaniem można cieszyć się na wyspach leżących na Oceanie Indyjskim, na wschodnim skrzydle Afryki. Na Zanzibarze najlepszym spotem są akweny wokół wyspy Mnemba. Na Madagaskarze warto odwiedzić Ifaty oraz archipelag Nosy Be, który zamieszkuje ponad 400 gatunków koralowych ryb oraz 300 gatunków koralowca. Świetne warunki do snorkelingu, nurkowania, windsurfingu i kitesurfingu panują na Mauritiusie. Szczególnie wschodnie wybrzeże tej wyspy znane jest z silnych wiatrów stanowiących siłę napędową żagli i kajtowych skrzydeł. Kitesurfing i windsurfing można też uprawiać w południowoafrykańskim Kapsztadzie, gdzie ścierające się ze sobą dwa oceany – Atlantycki i Indyjski – tworzą doskonałe warunki wiatrowe w zasadzie przez cały rok.

Karaiby – to jest to!

Kraje basenu Morza Karaibskiego to wymarzony kierunek dla fanów sportów wodnych. Fantastyczne spoty do nurkowania i snorkelingu na meksykańskim Jukatanie, belizyjskim San Pedro, kubańskich Cayo Largo i Jardines de la Reina, kitesurfing i windsurfing w kolumbijskiej Kartagenie, na Jamajce, Dominikanie, Kostaryce, rajskich wysepkach Aruba i Curacao... Lista tropikalnych, kuszących znakomitymi warunkami miejscówek jest tu bardzo długa i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie w tym kojarzonym z opowieściami o piratach rejonie świata. W Meksyku znajdują się też cenoty, czyli wypełnione wodą naturalne studnie krasowe zlokalizowane w głębi stałego lądu. Nurkowanie w nich wymaga jednak sporego doświadczenia i nie jest polecane dla początkujących.

Australia i Oceania – czegóż chcieć więcej?

W tej części świata polecamy Fidżi, Polinezję Francuską oraz Australię z Wielką Rafą Koralową – różnorodność gatunków koralów i organizmów ją zamieszkujących jest oszałamiająca, a jej długość to aż 2130 kilometrów! Nurkowanie i snorkelowanie na niej to prawdziwa bajka. Doskonałe warunki do windsurfingu panują w Perth, gdzie wieją mocne wiatry. Zwolennicy kitesurfingu znajdą idealne spoty na wschodzie i zachodzie kraju. Ciepła woda i silny wiatr przyciągają do Queensland, Noosaville, Sunshine Coast czy ikonicznej Safety Bay przez cały rok. Fantazyjny podmorski świat czeka na zwolenników nurkowania i snorkelingu również na Polinezji Francuskiej i Fidżi. Nie będą też zawiedzeni miłośnicy kitesurfingu czy windsurfingu – spoty na polinezyjskim Bora-Bora czy Namotu Island na Fidżi czekają!

Warto przeczytać