Wybierając się w podróż na Sri Lankę, warto przeznaczyć dodatkowo kilka dni na zwiedzanie archipelagu Malediwów. Powodów ku temu znajdzie się co najmniej kilka. Pierwszy, czysto praktyczny – oba państwa położone są w niedalekiej odległości, a ze Sri Lanki na pewno uda nam się kupić tanie bilety na Malediwy (czego nie zrobimy przebywając w Europie). Drugi, wizyta na Sri Lance to przeżycie na różnych poziomach, poznawczym, ale i także duchowym. Po takiej intensywności doznań warto po prostu odpocząć na ciepłym piasku rajskich plaż. A po trzecie – to więcej podróży! I nie chodzi w tym punkcie o odhaczanie na mapie świata kolejnych zwiedzonych państw, a raczej o uczucie ekscytacji, które nam towarzyszy kiedy po raz pierwszy lecimy w nowe miejsce.

Co trzeba wiedzieć o Sri Lance
Sri Lanka jest państwem położonym w Azji Południowej na dawnej wyspie Cejlonu, która zasłynęła z ogromnych upraw herbaty. Pomimo tego, że powierzchnia wyspy jest mniej więcej o pięć razy mniejsza niż cała Polska, zamieszkuje ją około 20 milionów Lankijczyków. W Azji często spotkamy się z określaniem Sri Lanki „Perłą Oceanu Indyjskiego” ze względu na jej naturalne ukształtowanie. Stolicą państwa jest Sri Dźajawardanapura Kotte, potocznie po prostu Kotte, chociaż wiele mówi się o tzw. stolicy administracyjnej i zarazem największym mieście Sri Lanki, Kolombo. Nie bez powodu krążą legendy o tym, jakoby Lankijczycy nie palili się do pracy – po uzyskaniu niepodległości w 1948 roku jeszcze nie zdążyli przenieść wszystkich swoich oficjalnych urzędów do nowej stolicy. Dominującą na wyspie religią jest buddyzm (ok. 70% populacji deklaruje tę wiarę), i co ciekawe, wedle jego założeń i symbolicznej cyfry 9, państwo zostało podzielone na dziewięć prowincji i utworzono w nim dziewięć parków narodowych. Zapewne przy bardziej wnikliwym poszukiwaniu znajdziemy więcej znaczących dziewiątek. Co trzeba zwiedzić na wyspie?

Kolombo
Zaczynamy od podstaw i ponoć odstającego klimatem od reszty wyspy Kolombo. Rzeczywiście, nie jest to miejsce, które od pierwszej chwili wzbudza sympatię – zapewne początkujący podróżnicy po paru minutach marzą o tym, by jak najszybciej się stąd wydostać. Brudne, zakurzone, chaotyczne, pełne kontrastów. Kolombo, jak już wspomnieliśmy, to największe i najważniejsze (ze względu na obecność urzędów) miasto Sri Lanki. Przechadzając się ulicami często odniesiemy wrażenie, że nic tu do siebie nie pasuje – bo tuż obok nowoczesnych drapaczy chmur kulą się biedne osiedla i slumsy, a na jednej ulicy stoją trzy różne świątynie. Kolombo ma bogatą przeszłość kolonizatorską, a wszystko zaczęło się od portu – miasto założyli Portugalczycy z myślą o tym, że będzie to punkt, w którym zbiorą się handlarze z całego wschodniego świata i … zaczną handlować. Dlatego do obowiązkowych punktów wycieczki należy zwiedzanie starej osady rybackiej – założonej przez arabskich osadników, odkrytej przez Portugalczyków, a rozwiniętej przez holenderskich kolonizatorów. Dla uzupełnienia informacji warto wybrać się do Muzeum Okresu Holenderskiego, w którym wystawiono autentyczne przedmioty i umeblowanie domów z XVIII wieku.

Parki Narodowe
Na Sri Lance znajduje się dziewięć parków narodowych. W każdym z nich mamy szansę napotkać na dzikie zwierzęta, nierzadko zagrożone wyginięciem, jak np. lamparty. Największym parkiem jest Park Narodowy Wilpattu, czyli „park kałuż” – a to dzięki jeziorom, które na nizinnym terenie wyglądają jakby pojawiły się tam przypadkowo. Do lubianych parków należy też Maduru Oya, który wyróżnia się archeologicznymi znaleziskami, bo na jego powierzchni mierzącej około 50 000 hektarów napotkamy mnóstwo zabytkowych posągów i podobizn Buddy. Pamiętajmy, że Sri Lanka należy do krajów, które słyną z dziewiczych dżungli i nieodkrytych miejsc. Właśnie tutaj żyją jeszcze ostatni członkowie pierwotnego ludu Weddów, których korzenie sięgają aborygenów. Każdy, kto zawita na Sri Lance nie powinien sobie odmawiać wizyty w jednej z pięciu weddyjskich wiosek i doświadczenia ich kultury na własne oczy.

Malediwy
Po intensywnym zwiedzaniu Sri Lanki dobrze odpocząć. Można to zrobić na pięknych malediwskich plażach. Biały piasek i krystaliczna woda to wystarczający powód, by się tu wybrać. Malediwy są o wiele lepiej przystosowanym dla turystów krajem niż Sri Lanka, przez co nastawia się tutaj bardziej na „cywilizowane” atrakcje. Popularne są więc rejsy na mniejsze i większe wysepki, nurkowanie i uprawianie innych sportów wodnych czy zorganizowane wycieczki krajoznawcze. Spotkamy tu wiele rodzin z dziećmi, nowożeńców, ale też samotnych podróżników. Dlatego te osoby, które wolą zwiedzać nowe miejsca w bardziej dogłębny sposób mogą spróbować nawiązać znajomości z lokalnymi mieszkańcami, być może oni zdradzą jakieś sekretne miejsca.

Chcesz przeżyć taką wspaniałą przygodę? Koniecznie sprawdź ofertę Planetescape.pl!

Warto przeczytać