Wśród Polaków podróże na Sri Lankę stają się coraz częstsze. Wybieramy ten kierunek z nieukrywaną ciekawością: chcemy zobaczyć starożytne stanowiska archeologiczne, świątynie wykute w skałach, Lwią Skałę pośrodku niczego, ciągnące się przez wiele kilometrów plantacje herbaty i angielskie pokolonialne miasteczka. Sri Lanka to świetny kierunek na przygodową i niezbyt drogą objazdówkę, ponieważ w zależności od gustu interior możemy zwiedzać intensywnie od 3 do 10 dni, wcale się przy tym nie nudząc. Dziś opowiemy więcej praktycznej stronie wycieczki na Sri Lankę.

Sri Lanka i najlepsze pory zwiedzania
Ogólnie rzecz ujmując, na Sri Lankę możemy latać przez cały rok, ale nie w każdym miesiącu pogoda pozwoli nam na komfortowe zwiedzanie lub wypoczynek. Jeśli chodzi o wycieczki objazdowe, bardzo dobrym wyborem są miesiące od grudnia do marca, czyli, te, które przypadają na naszą polską ziemię. W tym czasie na Sri Lance panuje pora sucha i prawie nie pada, jest gorąco i zielono. O wiele łatwiej i szybciej zdobywa się bilety do różnych atrakcji i na transport (np. na pociągi). Popularnymi atrakcjami na Sri Lance są m. in. różne ogrody botaniczne i ogrody przypraw, w których od grudnia do marca wszystko kwitnie i jest kolorowo. Bardzo dobrze zwiedza się także parki narodowe, np. Park Narodowy Yalla czy Park Narodowy Udawalawe, w których istnieją większe szanse na zobaczenie dziko żyjących zwierząt (np. słoni, które są symbolem narodowym Sri Lanki). Wycieczka na Sri Lankę w tych miesiącach sprawdzi się także dla osób, które lubią plażowanie, bo całe południe kraju skąpane jest w słońcu. Jeśli jednak planujesz swój urlop trochę później, nic nie stoi na przeszkodzie, by zwiedzać Sri Lankę między majem a październikiem. Tak naprawdę, najmniej polecanym miesiącem jest kwiecień (ze względu na duże opady deszczu). Od maja do października można równie ciekawie spędzić czas na wyspie, może tylko w cieplejszych ubraniach. Nie przeszkadza to natomiast w plażowaniu – jak donoszą wytrawni podróżnicy – plaże na wschodnim wybrzeżu doskonale nadają się na relaksowanie. Natomiast wybredne osoby mogą po prostu polecieć ze Sri Lanki na rajskie Malediwy, to tylko godzina lotu samolotem z lotniska w Kolombo do Male!

Komu spodoba się wycieczka na Sri Lankę?
Sri Lanka to bardzo ciekawy kraj, aczkolwiek nieco … nudny. Baza turystyczna jest na wysokim poziomie i naprawdę nie ma się czego przyczepić, ale musimy pamiętać o tym, że jeszcze 15-20 lat całą wyspę zarastały dżungle, przez które wędrowali tylko backpackersi. Stąd podczas wycieczki na Sri Lankę nie ma co liczyć na imprezowanie i miejskie życie. Właściwie jedyne miasto, w którym po południu da się skoczyć na kawę (z alkoholem może być trudniej) jest Galle, kolonialna perełka. Galle to jedno z największych i najpiękniejszych miast na Sri Lance, zaprojektowane przez Portugalczyków i rozbudowane przez Holendrów, ale z wyspiarskim klimatem. Bez problemu da się je zwiedzić pieszo – między urokliwymi uliczkami kryją się piękne kościoły, meczety i buddyjskie świątynie, bo w Galle mieszają się różne kultury. Fort miasta został wpisany na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO, dlatego warto udać się na wycieczkę do latarni morskiej wybudowanej w 1939 roku przez Brytyjczyków. Do Galle z łatwością dostaniecie się koleją z Kolombo (bardzo widowiskowa trasa) albo samochodem z dowolnej plaży na południu. Ale wracając do tematu głównego, komu spodoba się wycieczka na Sri Lankę? Na pewno osobom, które po raz pierwszy podróżują do Azji, bo to niezbyt wymagający kierunek. Bez problemy odnajdą się tu rodziny z dziećmi, osoby starsze oraz osoby, które uwielbiają kontakt z naturą i jej bliskość.

Wycieczka na Sri Lankę: dla aktywnych i dla plażowiczów
Jak już wspomnieliśmy, Sri Lanka to dość uniwersalny i przede wszystkim tani kierunek, właściwie dla każdego. W obszarze interioru znajduje się sporo miejsc świetnych do trekkingów, więc jeśli udajesz się do tego kraju w tym celu, łatwiej Ci będzie trzymać się sezonu turystycznego od listopada do marca. Trekkingi dzielą się na różne trasy i poziomy trudności, od godzinnego zdobywania cudownej Lwiej Skały – Sigiryi, przez trzygodzinny marsz po górach Elli do szczytu Little Adam’s Peak, aż po prawdziwą wędrówkę na wysoki Adam’s Peak. Trzeba jednak pamiętać, że na Sri Lance występuje sporo mikroklimatów, dlatego pomimo tego, że to kraj tropikalny, warto przygotować się na różne opcje pogodowe i wziąć ciepły sweter, bieliznę termoaktywną, kurtkę przeciwdeszczową i śpiwór.

Warto przeczytać