Indonezja należy do najpiękniejszych w Azji Południowo Wschodniej krajów wyspiarskich. Jej terytorium obejmuje archipelag 18 tysięcy wysp. Znajdują się wśród nich wyspy w ogóle niezamieszkane, a nawet takie, które nie posiadają swojej nazwy. Indonezja to prawdziwy etniczny tygiel. Wśród 240 milionów obywateli występuje aż 250 grup etnicznych, a mieszkańcy posługują się 600 dialektami. Przedstawiamy najciekawsze wyspy Indonezji.

Borneo

To przepiękna wyspa, którą Indonezja dzieli z Malezją oraz Brunei. Jeszcze 60 lat temu cała pokryta była lasem tropikalnym. Dziś procent zalesienia jest zdecydowanie mniejszy. Spadł do 40 %. Mimo to Borneo w dalszym ciągu uznawane jest za jeden z obszarów stanowiących „płuca” naszej planety. Wyspę zamieszkuje ponad 15 milionów mieszkańców, którzy dzielą jej terytorium z fantastyczną dziką przyrodą. Na szczególną uwagę zasługuje tzw. Serce Borneo. To górski obszar kraju, który przez długi czas był zupełnie nietknięty przez cywilizację. Najważniejszymi obywatelami tropikalnych lasów pokrywających Borneo są orangutany. Ale tutejsza dżungla jest domem również innych gatunków zwierząt, w tym tak unikatowych, jak zagrożony wyginięciem indyjski słoń karłowaty.

Sumatra

Sumatra zajmuje szóste miejsce na świecie wśród wysp posiadających największe terytorium. Jest o dwie trzecie większa od Polski! To kraina wulkanów. Jest ich na Sumatrze aż 26. Turyści mogą na część z nich wejść. Największy wulkan Sumatry oraz całej Indonezji to Gunung Kerinci mający 3805 m. n.p.m. Turyści najczęściej wybierają się jednak na łatwiejsze do zdobycia wulkany Gunung Sibayak, Gunung Sinabung oraz Gunung Marapi. W czasie pobytu na wyspie można oprócz wspinaczki na wulkany, spróbować trekkingu w dżungli albo relaksu na cudownych wysepkach koralowych, które otaczają Sumatrę.

Jawa

Jawa jest najbardziej zaludnioną wyspą na świecie. To również jeden z najbardziej zurbanizowanych obszarów Indonezji. Na turystów czekają tutaj przede wszystkim piękne Parki Narodowe, wulkany oraz plaże. Do zabytków światowej klasy należą dwie światynie znajdujące się na wyspie: hinduistyczna Prambanan i buddyjska Borobudur. Jawa słynie także z plantacji herbaty. Najbardziej malownicze znajdują się w okolicach Bandung, Ciwidey i Ciater. Na Jawie zobaczyć można aż 121 wulkanów! 40 z nich wciąż pozostaje aktywnych. Bez większego wysiłku można wspiąć się na Gunung Bromo, Kawah Ijen, Tangkuban Perahu oraz Kawah Putih.

 

Warto przeczytać