Indonezja potrafi być nowoczesna i zacofana, opływająca w bogactwo i zarastająca biedą, dzika i okiełznana, rajska i tandetna, fascynująca i nudna… Na pewno wiele tak kontrastujących połączeń można by znaleźć by spróbować opisać kraj, na który składa się 17 tysięcy wysp i wysepek. Największe państwo muzułmańskie na świecie, posiadające wyspy, na których wykształtowały się zupełnie unikatowe mieszanki religijne (np. hinduizm balijski), przyciąga coraz szersze grono odwiedzających. Na topie indonezyjskich wysp jest oczywiście Bali, a zaraz po nim Lombok, który nie dorówna nigdy zielonością Sumatrze. Jeśli wybierasz się na wycieczkę do Indonezji dowiedz się, jakie pytania zadali inni podróżnicy, zanim wyruszyli odkrywać mniej znane zakątki świata.

Jaka jest pogoda w Indonezji?
Indonezja praktycznie w całości położona jest w strefie równikowego wilgotnego, który charakteryzuje się brakiem wyraźnych pór roku. Wyróżnia się tu natomiast sezony: sezon suchy, trwający od maja do października i sezon deszczowy, trwający od listopada do kwietnia. Ten podział należy rozumieć umownie, ponieważ deszcz w Indonezji pada przez cały rok. Istotne jest jego natężenie oraz pora dnia, w której występuje. W końcu nikt nie chciałby pojechać na wakacje na Lombok i podziwiać rajskie plaże z hotelowego pokoju. W porze suchej opady deszczu występują głównie nocami, a w porze deszczowej może padać cały dzień – jednak nie jest powiedziane, że potrwa to przez kilka tygodni. Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę do Indonezji, dobrze jest jasno określić odwiedzane miejsca. Dla przykładu, od maja do września najlepiej zwiedza się Sumatrę i Jawę, a od marca do sierpnia odpoczywać na Lomboku lub Timorze. Natomiast na Bali uchodzi za kierunek całoroczny, a pora deszczowa nie jest tak intensywna, jak na innych wyspach, ze względu na korzystne położenie. Średnia roczna temperatura w Indonezji to 28 stopni C., na Bali to już 34 stopnie C., a na Sumatrze 26 stopni C. Należy też brać pod uwagę położenie na terenie sejsmicznym. W Indonezji niemal codziennie dochodzi do setek niegroźnych trzęsień ziemi, chociaż od czasu do czasu ziemia zatrzęsie się mocniej. To zjawisko nie jest jednak przeszkodą do podróżowania, gdyż Indonezyjczycy dobrze sobie z nim radzą.

Dokumenty i formalności oraz na co się zaszczepić?
Obywatele Polski nie potrzebują wizy, by przekroczyć indonezyjską granicę. W celach turystycznych możemy przebywać na wyspach przez 30 dni, a wjazd bezwizowy nie podlega przedłużeniu. Jeśli chodzi o dokumenty, potrzebny jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy, bilety powrotne (lub do innego kraju), a każdy przybywający jest zobowiązany do wypełnienia karty On Arrival. Warto wykupić także ubezpieczenie podróżne na cały pobyt, które pokrywa koszty leczenia i nagłych wypadków. Dla własnego bezpieczeństwa, dobrze jest mieć kopie paszportu dostępną offline. Ważną kwestią są także szczepienia. Pomimo tego, że Indonezja nie posiada szczepień obowiązkowych, należy uważnie przejrzeć listę szczepień zalecanych. Szczepienia na WZW A i B, tężec, dur brzuszny i polio są niezbędne podczas podróży. Jeśli wybierasz się w rejony, gdzie jesteś narażony na bezpośredni kontakt z dzikimi zwierzętami, przyda się szczepiona przeciwko wściekliźnie. Choroby przenoszone przez komary, takie jak malaria i denga i profilaktykę, należy przedyskutować z lekarzem specjalistą od chorób tropikalnych. Ryzyko występowania malarii jest najwyżej na Sumatrze, Sulawesi, Borneo, Papui i Moloukach.

Czy Indonezja to drogi kierunek?
Walutą w Indonezji jest rupia indonezyjska, której przelicznik wynosi mniej więcej 1 EUR = 14000 IDR, a 1 USD = 12800 IDR. Jak w każdym wyspiarskim kraju, część produktów może być droższa ze względu na import. Niemal na każdej wyspie można znaleźć noclegi w każdej półce cenowej, a jedzenie jest stosunkowo tanie, mając na myśli standardowe lokalne restauracje. Indonezja to dobry kierunek na zakupy, chociaż trzeba mieć świadomość, że tanie tekstylia najczęściej sprowadzane są z Indii lub Chin. Poruszanie się między wyspami samolotami jest stosunkowo niedrogie.

Warto przeczytać