Wyjazd do jednego z krajów egzotycznych to szansa na przygodę życia. Wiąże się jednak z niebezpieczeństwem zachorowania na którąś z tropikalnych chorób. W myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, przedstawiamy kilka wskazówek, jak uniknąć tego typu problemów.
Zanim wyruszymy w drogę warto udać się do poradni zajmującej się chorobami tropikalnymi. Nie odkładajmy tej wizyty na ostatnią chwilę. Mamy, bowiem przed sobą szczepienia ochronne, zarówno te obowiązkowe, jak i zalecane. Lekarza należy, więc odwiedzić co najmniej 6-8 tygodni przed wyjazdem. Nie ma lepszego sposobu na zapobieganie chorobom tropikalnym, niż szczepienia ochronne. Jedną z najgroźniejszych chorób egzotycznych jest malaria. Lekarz powinien, więc udzielić nam wskazówek, w jaki sposób jej zapobiegać. Może również przepisać specjalne leki przeciwmalaryczne oraz środki ochrony przed owadami roznoszącymi tę chorobę.
Jeżeli celem naszej podróży są kraje o niskich standardach higieny czy państwa basenu Morza Śródziemnego takie, jak Egipt, Turcja lub Maroko, należy również pomyśleć o zaszczepieniu się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Zakazić się tym wirusem jest bardzo łatwo. Może do tego dojść przez umycie rąk w skażonej wodzie lub zjedzenie posiłku w przypadkowym miejscu. Szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B pozwoli z kolei uniknąć zakażenia za pośrednictwem zanieczyszczonych narzędzi kosmetycznych, fryzjerskich czy medycznych oraz zakażenia w wyniku kontaktów seksualnych.
Gdy masz przed sobą wycieczkę do Azji, warto zaszczepić się także przeciwko durowi brzusznemu. To bakteryjna choroba przenoszona drogą pokarmową. Grozi zwłaszcza turystom wybierającym się do Indii. Tam ryzyko zachorowania na dur jest około 30 razy większe, niż w pozostałych rejonach świata. Inne szczepienia, które warto rozważyć to szczepienia przeciwko sepsie, zapaleniu opon mózgowych oraz tężcowi.
Poza szczepionkami należy stosować pozostałe zasady profilaktyki. Konieczne są środki ochrony przed owadami takie, jak moskitiery czy odpowiednia odzież. W tropikach nie jedzmy surowych rzeczy i nie pijmy nieprzegotowanej wody. Unikajmy również chodzenia na bosaka oraz kąpieli w wodach śródlądowych. Niebezpieczny może być także kontakt ze zwierzętami. Nie sposób nie wspomnieć o przygodnych kontaktach seksualnych. To też ogromne ryzyko.
Szczególnej odpowiedzialności wymaga podróż do krajów egzotycznych z dzieckiem, zwłaszcza niemowlakiem. Dzieci są oczywiście mniej odporne na tropikalne choroby. Wachlarza szczepionek, które powinno się podać przed wyjazdem jest bardzo szeroki.
Warto przeczytać
- 5 lipca 2022
Bali to turystyczne zoo, które w konkurencji na najbardziej hedonistyczne miejsce w Azji przegrywa tylko z wyspami w Tajlandii. Generalnie znajdziemy tu wszystko: park wodny...
Czytaj dalej- 23 czerwca 2022
Birma to kraj, który przez lata doświadczał izolacji od reszty świata. Nic, więc dziwnego, że Myanmar, bo taka jest obecna nazwa Birmy, mimo postępującego rozwoju, pełen...
Czytaj dalej