Obecnie panuje moda na wakacje budżetowe, a podróżnicy ścigają się z kalkulatorem, kto mniej wyda na daną podróż. W sieci można przeczytać dziesiątki poradników o tym jak tanio latać, spać, jeść i zwiedzać – co oczywiście jest bardzo pomocne, ale jeśli jesteś osobą, która dużo pracuje i potrzebuje wypoczynku, należy ci się odrobina luksusu. Moda na podróżowanie ekonomiczne powstała jako kontrast do opinii utrzymującej się przez wiele lat o tym, że podróżowanie jest bardzo kosztowne i przeciętnego Polaka stać jedynie na wakacje nad morzem Bałtyckim. Nic bardziej mylnego! Dziś zaprosimy was na ekskluzywną podróż do raju na ziemi – na bajeczną Sri Lankę i Malediwy, które można zwiedzić za jednym zamachem. Co powinniście wiedzieć o takim wyjeździe?

http://planetescape.pl/exclusive/

Czym różnią się oferty podróży „all-incusive” od standardowych?

Typów podróżników jest wiele i nie ma się czego wstydzić, jeśli wolisz podróżowanie w głównym nurcie – czyli za pośrednictwem biur lub agencji podróży. Nie każdy ma czas i ochotę na skrupulatne planowanie podróży punkt po punkcie i siedzenie przed komputerem kilka tygodni w celu śledzenia najtańszych biletów. Obecnie biura podróży cieszą się zaufaniem społecznym i mają szereg atrakcyjnych ofert w różnych typach – od standardowych po all-inclusive. Jechać na zorganizowaną wycieczkę można o dowolnej porze roku – gdzie tylko chcesz. Biuro załatwi ci wszystkie potrzebne rzeczy: wizę, bilety, ubezpieczenie i zakwaterowanie. W ofercie all-incusive dostaniesz także szereg dodatkowych usług – wyżywienie, wycieczki z przewodnikiem w języku polskim, możliwość korzystania z masaży, SPA itp. Wszystko po to, by umilić ci czas i pomóc wypocząć po ciężkiej pracy, jaką wykonujesz na co dzień. Zorganizowane wycieczki mają o wiele więcej plusów – masz okazję poznać nowych ludzi, z którymi spędzisz więcej czasu i się zaprzyjaźnisz, a kontakty być może utrzymają się nawet po wakacjach. Jednym z częstszych kierunków podczas wiecznej polskiej zimy jest ciepła Sri Lanka i Malediwy, na których spędzisz niezpomniane chwile.

Atrakcje turystyczne na Sri Lance
Zacznijmy jednak od podstawowych informacji o Sri Lance, państwie położonym w Azji Południowej na wyspie dawnego Cejlonu. Sri Lankę zamieszkuje 20 milionów mieszkańców, a jej powierzchnia jest mniejsza od Polski o pięć razy. Państwo podzielono na dziewięć prowincji, które wewnętrznie rozdzielono dodatkowo na dystrykty, a najpopularniejszymi turystycznymi miejscówkami jest Kandy i Kolombo. Ponad 70% Lankijczyków praktykuje buddyzm w najstarszej ze szkół, dzięki czemu mamy okazję zwiedzić przepiękne buddyjskie świątynie. Warto wspomnieć o tym, że Sri Lanka to jeden z największych producentów szafiru na świecie – zaopatrują się tu największe firmy jubilerskie, co może być cenną informacją, jeśli szukasz oryginalnych prezentów. Sri Lanka turystom ma do zaoferowania naprawdę wiele, w tym np. miejsca historyczne i ruiny, świątynie, parki narodowe, egzotyczne plaże i dżungle, kopalnie, plantacje herbaty i ryżowe pola, targi dzienne i nocne oraz muzea. Co koniecznie musisz zrobić? Wspiąć się na Lwią Skałę (Sigiryja), bilet kosztuje ponad 100 złotych, ale widoki są zapierające dech w piersiach, wybrać się na wodne safari w celu obserwowania wielorybów (ok. 400 złotych za jedną osobę) i zwiedzić Świątynię Zęba Buddy (w Kandy, również płatny wstęp). Warto wybrać się także do wylęgarni żółwi, pozwiedzać ogrody, parki, plantacje herbaty i pola ryżowe. Innymi słowy, na Sri Lance na pewno nie będziesz się nudzić. Oczywiście do dyspozycji turystów są wszelkie wypożyczalnie rowerów i skuterów. Jeśli nie masz ochoty na aktywny wypoczynek, na pewno odnajdziesz się na rajskiej plaży, gdzie można spędzać godziny popijając drinki z palemką.

Kilka przydatnych informacji dla osób podróżujących na Sri Lankę
W ferworze przygotowań do wyjazdu może się zdarzyć, że nawet nie pomyślisz o jakiejś małej, ale ważnej rzeczy, której brak może zepsuć ci cały wyjazd. Co powinno znaleźć się w twoim bagażu? Po pierwsze, adapter do gniazdka, na Sri Lance korzysta się z brytyjskich gniazdek. Dobra wiadomość jest taka, że w kilkugwiazdkowych hotelach taki adapter dostaniesz na recepcji lub wcale nie będziesz go potrzebował – dostosowanie do europejskich turystów. Po drugie, na lotnisku bez problemu kupisz kartę sim, dzięki czemu będziesz miał dostęp do Internetu przez cały czas. Koniecznie spakuj też powerbank i baterie do aparatu, bo znajdziesz mnóstwo pięknych krajobrazów, które będziesz chciał uwiecznić. Po trzecie, zadbaj o to, by przez cały czas mieć dostęp do wody. Na Sri Lance jest gorąco i nasze ciało będzie potrzebowało odpowiedniego nawiodnienia. Ze słońcem wiąże się też punkt czwarty, czyli krem do opalania z wysokim filtrem. Powinna to być pierwsza rzecz, jaką kupisz na wyspie

Warto przeczytać