Podróż do serca Ameryki Południowej to zdecydowanie niezapomniane przeżycie. Kraj ten, nazywany Tybetem kontynentu, zaskakuje swoimi pięknymi krajobrazami. Na przywitanie oczom ukazują się śnieżne, ginące w chmurach szczyty Andów wyrastające prosto z korony drzew tropikalnej dżungli dorzecza Amazonki. Już dla samych widoków warto pakować walizki.

Boliwia to kraj pięknych jezior z największą na świecie pustynią solną oraz wciąż kultywowaną kulturą indiańską. Owiane tajemniczą atmosferą państwo należy do najwyżej położonych i najbardziej odizolowanych krajów Ameryki Łacińskiej. Wizyta tutaj to z pewnością niezapomniane doświadczenie, na które składają się zapierające dech w piersiach widoki.

Słone przestrzenie
Udając się do Boliwii musisz zobaczyć największe na świecie solnisko zwane Salar de Uyuni. Jest to absolutnie unikalne miejsce i nigdzie nie zobaczysz czegoś podobnego. Wiele lat temu było tu jezioro o słonych wodach, jednak po jego wyschnięciu pozostał ogromny obszar pustynny, gdzie zamiast piasku pod stopami mamy drobinki soli. Przed Tobą rozpościera się więc przestronna biała, mieniąca się od słońca tafla, która kontrastując z błękitnym niebem buduje spektakularny widok. Co więcej, na tym ogromnym obszarze znajdziesz wulkany, rozległe formacje skalne oraz gejzery.

Zachwycające Andy
Do jednego z ciekawszych miejsc w Boliwii na pewno należy najwyżej położna stolica na świecie, czyli La Paz. Miasto otoczone jest monumentalnymi górami, rozpościerającymi się nad całym miastem. Z każdego punktu stolicy będziesz mógł podziwiać te majestatyczne wzniesienia. Sama dolina, w której wybudowano miasto, znajduje się na wysokości 3600-4100 m n.p.m. Wiąże się to z częstymi problemami aklimatyzacyjnymi wśród turystów, na które miejscowi polecają żucie liści koki. Pomimo tak wysokiego położenia, miasto nie spotykało żadnych poważniejszych trudności i stało się najbardziej rozwiniętym ośrodkiem w całym kraju. Tutaj mieszczą się najważniejsze budynki rządowe, łącznie z pałacem prezydenckim. Ponadto miasto pełne jest hoteli, restauracji i kawiarni. La Paz to idealne miejsce to zasmakowania w lokalnej kuchni. Kiedy już porządnie się najesz, musisz koniecznie udać się na wycieczkę po wielkich otwartych marketach. Absolutnym hitem jest targ czarownic, gdzie znajdziesz pieczone żaby, dziwne instrumenty muzyczne oraz najróżniejsze tajemnicze mikstury. Warto podkreślić, że La Paz jest stosunkowe tanie w porównaniu z innymi południowoamerykańskimi miastami, co jest dużym atutem.

Indiańska tradycja
Śródlądowe położenie Boliwii wiąże się z tym, że państwo to nie ma dostępu do oceanu. Fakt ten jednak rekompensuje przepiękne jezioro Titicaca. Jest to największe jezioro na kontynencie oraz jeden z najwyżej położonych obszarów wodnych na świecie. Titicaca znajduje się na wysokości 3821 m n.p.m. – taki układ zapewnia niezapomniane widoki. Wśród podróżników wyjątkowo popularna stała się pobliska miejscowość o nazwie Copacabana. Ten dość mały kurort ma w sobie coś z śródziemnomorskich ośrodków wczasowych, przy czym temperatura powietrza, jak i krystalicznie czystej wody jest tutaj znacznie wyższa. Dodatkowo ceny są całkiem przystępne jak na tak czarujące otoczenie. Na samym jeziorze znajduje się wiele pływających wysp a na jednej z nich wciąż żyją indiańskie plemiona jak Ajmarowie i Keczua. Posiadają własną, bogatą kulturę z odrębnym językiem i zwyczajami. Ludzie żyją tu zgodnie z naturalnym rytmem, ręcznie budując swoje szałasy i łódki, których często używają do przepraw.

Kultura Inków
Będąc nad Titicacą warto udać się na jej południowo-wschodni brzeg, gdzie znajdują się pozostałości starożytnego Tiwanaku. Uznaje się, że jest to jedno z pierwszych miejsc, gdzie rozwijała się kultura plemienia Inków. Swoje lata świetności miasto przeżywało między V a IX wiekiem. Wówczas, wśród zachwycającej zabudowy, żyło tu aż 30 tysięcy mieszkańców. Znaczna część budynków była wzniesiona z masywnych 25-tonowych bloków skalnych, dzięki czemu miejsce zyskało sławę jako „Stonehenge Ameryki Południowej”. Pierwsze pytanie jakie nasuwa nam się na myśl przy spoglądaniu na te architektoniczne cuda jest „jak w tamtym czasie wznoszone takie budowle?”. Może znajdziesz odpowiedź w ruinach Tiwanaku.

Niebezpieczne zakręty
Wszyscy ci, którzy uwielbiają ekstremalne doświadczenia mogą udać się na wycieczkę rowerową słynną drogą Yungas, która prowadzi w dół z La Paz do gęstych lasów Amazonii. Ta kręta, stroma i wąska droga jest uznawana za jedną z najniebezpieczniejszych na świecie. Żadnych barierek i pobocza a obok strome, pionowe przepaście. Zjazd taką drogą na pewno pobudzi cię bardziej niż liście koki.

Warto przeczytać