Meksyk, słoneczny raj, otoczony wodami oceanu Spokojnego, Atlantyku i Morza Karaibskiego przyciąga turystów pięknymi plażami, bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną oraz wyjątkowymi zabytkami i niesamowitymi krajobrazami. Dla Polaków Meksyk to bardzo atrakcyjny kierunek egzotycznych wycieczek. Wysokie temperatury, zawsze ciepłe wody oceanu oraz bujna roślinność i rajskie plaże… trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na wakacyjny wyjazd. Przed wycieczką warto jednak zdobyć, choć trochę praktycznych informacji.

O jakie dokumenty postarać się przed wyjazdem do Meksyku?

Obywatele polscy wyjeżdżający do Meksyku w celach turystycznych, prywatnych lub służbowych, jeżeli tylko wyjazd nie przekracza 180 dni nie mają obowiązku posiadania wizy. Wiza jest natomiast wymagana od osób udających się do Meksyku w celach zarobkowych, chcących podjąć naukę lub działalność gospodarczą. Brak odpowiedniego dokumentu przy podjęciu tego typu działalności może grozić wydaleniem z Meksyku. Szukając informacji na temat procedur wizowych z pewnością warto skierować swe kroki do Ambasady Meksyku w Warszawie. Wyjeżdżając do Meksyku musimy również posiadać paszport ważny na 6 miesięcy.

Jaki klimat panuje w Meksyku?

Klimat Meksyku charakteryzuje się ogromnym zróżnicowaniem. Na północy kraju rozciągają się pustynie i półpustynie. Południe Meksyku jest natomiast porośnięte tropikalnymi lasami podzwrotnikowymi. Nabrzeżne równiny znajdujące się po obu stronach kraju posiadają gorący i wilgotny klimat. Tymczasem wnętrze lądu, a zwłaszcza jego wyższe wzniesienia cechują się bardziej suchym i umiarkowanym klimatem. W okresie od maja do października występuje tu pora deszczowa. Najbardziej gorąco, a zarazem wilgotno, jest w okresie od czerwca do września.

Szczepienia profilaktyczne i zagrożenia związane ze zdrowiem

Przed wyjazdem do Meksyku szczepienia ochronne nie są obligatoryjne. Należy jednak liczyć się z bardzo dużym ryzykiem zakażenia amebozą. W trakcie pory deszczowej, w tropikalnej meksykańskiej dżungli zdarzają się również zachorowania na cholerę. Przed amebozą oraz innymi chorobami układu pokarmowego o podłożu bakteryjnym lub wirusowym można się chronić stosując kilka podstawowych zasad. Należy do nich z pewnością unikanie żywności ze straganów ulicznych i nieumytych owoców oraz picie wyłącznie butelkowanej wody. Niebezpieczne może być również picie napojów z lodem w niebudzących zaufania knajpkach czy restauracjach. Nie wiadomo, bowiem, z jakiego źródła pochodzi woda, która została użyta do zrobienia kostek. W trakcie pobytu w Meksyku, w miastach i dużych ośrodkach turystycznych można liczyć na ogólnie dostępną opiekę medyczną oraz dobrze zaopatrzone apteki.

 

Warto przeczytać