Jeśli tegoroczny urlop planujesz spędzić na wakacjach w Wietnamie, dobrze trafiłeś, drogi podróżniku. Dzisiaj odpowiemy na wszystkie pytania, z którymi zderza się każda osoba przygotowująca do eksplorowania tego kraju. Wietnam przyciąga turystów z całego świata, którzy są ciekawi wspaniałej kultury, architektury i krajobrazów, a także doskonałego azjatyckiego street foodu! Wietnam można przejechać na motorze z północy na południe i zachwycać się zmiennością krajobrazów, jak i temperatury. Jak przygotować się na wakacje w Wietnamie?

Sezon na Wietnam
O krajach położonych w Azji Południowo-Wschodniej zwykle zaczynamy myśleć podczas polskiej jesieni, kiedy słoneczne dni pozostają już tylko wspomnieniem. Jednak po drugiej stronie świata zaczyna się sezon turystyczny, więc to idealny czas, by zrobić sobie przerwę od szarówki, w której przyjdzie nam żyć przez następne miesiące. Planując podróż do Wietnamu, trzeba mieć na uwadze, że ten kraj rozciągnięty na ponad 1650 kilometrów cechuje zróżnicowanie ukształtowany teren, stąd gorące południe i rajska wyspa Phu Quoc nie oddadzą klimatu północnej zamglonej zatoce Ha Long. Mamy jednak dobrą wiadomość – Wietnam dzięki swojej różnorodności jest kierunkiem prawie całorocznym! Polecamy wakacje w tym kraju od końca grudnia, aż do początku września. Podróżnicy, którzy chcą zwiedzić kraj od północy na południe, powinni spakować swoją walizkę zarówno w letnie, jak i cieplejsze ubrania. Warto też wziąć ciepły śpiwór (dla osób podróżujących budżetowo) i być z prognozami pogody na bieżąco. Tyczy się to zwłaszcza południa kraju i pory monsunowej, podczas której część dróg może być nieprzejezdna.

Kwestia, która zawsze nurtuje, czyli wizy i szczepienia
By przejść granice Wietnamu i cieszyć się wakacjami, Polacy potrzebują wizę. Można ją uzyskać na kilka sposobów. Najprostszy polega na zdobyciu promesy wizowej (tzw. zaproszenia, które może wystawić wietnamskie biuro podróży potwierdzając loty i rezerwacje noclegowe). W takim wypadku wiza jest wbijana do paszportu na lotnisku (oczywiście paszport musi być ważny co najmniej pół roku od dnia przekroczenia granicy), kosztuje kilkanaście dolarów. Można na niej pozostać przez 30 dni na terenie kraju. O wizę można się starać także online, przez stronę https://immigration.gov.vn/. Należy wypełnić formularz online, wysłać skan paszportu oraz zapłacić 25 USD. Wiza jednokrotna zostanie przysłana zaraz po zaksięgowaniu wpłaty. Nie martwcie się na zapas, bo Wietnam nie ma restrykcyjnej polityki wizowej. Jeśli chodzi o szczepienia, nie ma tych bezwzględnie wymaganych. Przez wzgląd na swoje zdrowie, warto przejrzeć swoją książeczkę szczepień i zwrócić uwagę, czy szczepienie przeciwko tężcowi nadal jest ważne. Poza nim, zaleca się WZW A i B, błonicę, polio i dur brzuszny. Zadbajcie także o elektroniczną wersję paszportu i gotówkę na nieprzewidziane sytuacje. Najlepiej również powiadomić swój bank o egzotycznej podróży.

Co ze sobą zabrać w podróż do Wietnamu?
Wspominaliśmy już o cieplejszych ubraniach, na wypadek gorszej pogody. Oczywiście, wszystko zależy od planu Twojej wycieczki! Najlepiej rozpisać sobie wszystko na kartce. Jeśli czekają Cię wielogodzinne przejazdy pociągiem, dobrze jest mieć ze sobą zapasowe prześcieradło na gumkę, które rozłożysz na swoim łóżku, opaskę na czy i korki do uszu. Kwestia pieniędzy – do Wietnamu polecamy Ci zabrać najnowsze banknoty USD (przed rokiem 2007 mogą zostać nieprzyjęte). Bez problemu można wymienić pieniądze w bankomatach w większych miastach; znajdziecie tam także kantory walutowe. Nie zapomnijcie także o środku przeciwko komarom, które w Wietnamie mogą być naprawdę nieprzyjemne. I chociaż nie ma zagrożenia malarią, to niestety nie jest jedyna choroba, jaką przenoszą te irytujące owady. Planując plażowanie na Phu Quoc, weźcie ze sobą krem z wysokim filtrem (często bywa, że azjatyckie kosmetyki są przekłamane lub przeładowane chemią), okulary przeciwsłoneczne i wygodny strój kąpielowy. Dobrze jest mieć ze sobą też chustę lub narzutkę, którą można szybko zasłonić ramiona i nogi – zwiedzając wietnamskie świątynie obowiązuje strój zasłaniający te części ciała.

Warto przeczytać