Położony w Ameryce Południowej Meksyk od zawsze przyciągał turystów z najodleglejszych nawet zakątków świata. Ten niezwykły kraj kusi wyjątkowymi zabytkami, rajskimi plażami oraz niesamowitą kulturą. Zamieszkują go głównie Metysi i Indianie wyznania rzymskokatolickiego. Porozumiemy się tu po hiszpańsku. Jest to oficjalny język Meksyku, jednak w użyciu pozostają nadal języki indiańskie, a przede wszystkim nahuatl. Wybierając się w podróż do Meksyku musimy zadbać o to, aby w naszym portfelu znalazła się odpowiednia ilość peso, czyli meksykańskiej waluty, która dzieli się na 100 centavos.

Kultura i zwyczaje Meksyku

Kultura meksykańska jest niezwykle zróżnicowana. Wynika to zarówno z istnienia wielu grup etnicznych, jak i podziałów społeczno-ekonomicznych. Różnorodność kulturowa jest szczególnie mocno podtrzymywana przez mieszkańców prowincji. Widać tu niezwykle silne przywiązanie do lokalnych małych ojczyzn. Dlatego właśnie możemy spotkać się tu z dużą liczbą języków i zwyczajów indiańskich, które przetrwały do dzisiejszych czasów. Duma z dorobku dawnych kultur indiańskich jest obecna w sztuce meksykańskiej.

Bardzo ważne są dla Meksykan również wartości rodzinne i tradycja. Kobiety, choć stanowią ogromną część siły roboczej Meksyku, często decydują się na pozostanie w domu i opiekę nad dziećmi oraz gospodarstwem. Meksykanie są także przywiązani do sportu, który potrafi ich w niesamowity sposób jednoczyć. Najpopularniejszym sportem jest oczywiście piłka nożna. Jednak mieszkańcy Meksyku równie chętnie oglądają tradycyjne walki byków, boks oraz wyścigi samochodowe.

Kuchnia Meksykańska

Wielokulturowość wywarła również wpływ na kuchnię meksykańską. Jest, więc ona niesłychanie zróżnicowana. Z kultur Majów i Azteków wywodzą się potrawy przygotowywane z fasoli, kukurydzy, papryczki chili, indyków, ryb oraz dziczyzny. W kuchni meksykańskiej królują ostre przyprawy. Prym wiedzie oczywiście chili. Bez tej przyprawy trudno wyobrazić sobie meksykańskie dania. Popularne jest również grillowane mięso podawane w tradycyjnych tortillas, zupa z kukurydzy, ceriche, czyli surowa ryba zamarynowana w soku z limonki oraz bizochs (słodkie pieczywo i ciasteczka). Meksyk to także ojczyzna wielu znanych na świecie trunków takich, jak tequila oraz mezcal.

Podróż do Meksyku

Warto wiedzieć, że nie dotrzemy z Polski bezpośrednio do Meksyku. Konieczna jest przesiadka na jednym z europejskich lub amerykańskich lotnisk. Drogą lądową dojedziemy do Meksyku jedynie ze Stanów Zjednoczonych, Belize oraz Gwatemali. Podróżni, którzy chcą dojechać do Meksyku pociągiem muszą liczyć się z tym, że pociąg z USA dojedzie jedynie do któregoś z amerykańskich miast graniczących z Meksykiem. Dalej należy podróżować koleją meksykańską. To samo dotyczy większości autobusów, którymi dostaniemy się ze Stanów Zjednoczonych do jednego z przygranicznych miast.

 

Warto przeczytać