Podróżowanie stało się modne i cieszy się coraz większą popularnością. Nie tylko wśród młodzieży, ale także wśród starszych ludzi oraz rodzin. O tyle, o ile samo podróżowanie potrafi być naprawdę przyjemne i dawać nam wiele satysfakcji – to przygotowanie do podróży nie koniecznie. Warto jednak poświęcić trochę czasu przed podróżą niż potem żałować, że czegoś się zapomniało, albo czegoś się nie zabrało. Niestety, ale jest to błąd powielany przez większość turystów oraz podróżników. Tak naprawdę bardzo często okazuje się, że wcześniej przygotowanie się do podróży to jeden z najważniejszych elementów, który pozwala nam potem w trakcie zwiedzania i odpoczywania w 100 procentach cieszyć się z naszych wojaży. Powinniśmy przygotować się do podróżowania zarówno w sposób praktyczny i fizyczny, jak i w sposób mentalny. Jeśli chcemy jechać z rodziną w góry ( w szczególności te wyższe) to oczywiste jest, że nie będzie brać ze sobą nikogo kto nie ma odpowiedniej kondycji, aby nie dopuścić do sytuacji, w której nagle będziemy musieli zatrzymać się w połowie drogi na szczyt i ewentualnie zawrócić, ponieważ na pewno zepsuje nam to naszą wędrówkę a i osoba, która nie dała rady kondycyjnie nie będzie czuła się zbyt komfortowo. To samo dotyczy na przykład obuwia – oczywistym jest, że nie wyruszymy zdobywać Tatr w japonkach albo tenisówkach. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak prawidłowo przygotować się do podróży zapraszam do lektury tego poradnika!


Jak się dobrze i ekonomicznie spakować?
To problem z którym boryka się wielu turystów oraz podróżników. Przecież jest tyle rzeczy do zabrania, a tak mało miejsca w walize/plecaku! No niestety jeżeli zdecydujemy się na to, że chcemy zwiedzać świat to musimy być przygotowani na minimalistyczne rozwiązania. Pierwsza, złota zasada brzmi: zrób sobie listę rzeczy, które są najpotrzebniejsze. Jeśli po spakowaniu wszystkich, niezbędnych rzeczy z listy zostanie Ci trochę wolnej przestrzeni to znaczy, że bardzo dobrze się spakowałeś i możesz wrzucić do walizki jeszcze jedną sukienkę albo bluzę więcej. Pojawia się jednak pytanie, co zrobić jeśli wszystkie nasze niezbędne przedmioty nie mieszczą w walizce lub w plecaku? Na to też jest sposób, bo jak głosi zasada numer dwa: zawijaj wszystko w rulonik. To działa, naprawdę! Wszystkie bluzki, leginsy, spodnie, ręczniki, bieliznę – wszystko to, co jesteś w stanie zwinąć w rulon – zwiń i upchaj w wolnej przestrzeni. Dobrym sposobem jest też chowanie skarpetek do butów albo garderoby do kubków czy bidonów – w końcu to też jest wolna przestrzeń, którą możemy zagospodarować.

Co należy sprawdzić przed podróżą?
Po pierwsze: dowiedzmy się jaka będzie pogoda w miejscu, do którego zmierzamy. Od tego w dużej mierze zależy to jak musimy się spakować – czy brać krem przeciwsłoneczny czy może lepiej jednak spakować dwie kurtki przeciwdeszczowe? Jeśli już dowiemy się jak się spakować i jakiej pogody możemy się spodziewać to koniecznie sprawdźmy jakie dokumenty będą nam potrzebne do tego, aby dostać się na terytorium kraju, do którego zmierzamy (jeśli podróżujemy za granicę). Często okazuje się, że musimy mieć ze sobą paszport albo wizę – a wyrobienie każdego z tych dokumentów może nam zająć miesiąc lub dłużej. Jeśli wynajmujemy hostel czy też hotel to warto dokładnie sprawdzić na stronie – jakie wyposażenie jest dostępne w miejscu, gdzie będziemy spać. Natomiast gdy nie znajdziemy takich informacji na stronie internetowej danej placówki to nie krępujmy się i po prostu zadzwońmy. Warto być przygotowanym na przykład na to, że jeżeli śpimy w jakimś tańszym hostelu to prawdopodobnie nie dostaniemy tam darmowego ręcznika – koniecznie więc musimy spakować własny. Chyba nie ma nic gorszego, kiedy zmęczony po całym dniu podróży wracasz do hostelu i z myślą o wzięciu prysznica – po czym okazuje się, że nie ma dla Ciebie ręcznika. Oczywiście istnieje opcja „wykupienia” sobie ręcznika – tylko po co przepłacać, skoro można spakować do torby swój ręcznik??

 

Warto przeczytać