Przygoda, przygoda każdej chwili szkoda! Kiedy szukamy pomysłu na ekscytującą wycieczkę, w czasie której cała rodzina będzie się dobrze bawić, trzeba się nieźle nagłowić. Wybór miejsca, gdzie w trakcie wycieczki zarówno dzieci, jak i dorośli nie będą się nudzić, z pewnością nie jest łatwy. Wiele podróżujących rodzin szuka miejsc, w których ich pociechy nauczą się doceniać piękno przyrody, a także będą kolekcjonować niezapomniane wrażenia. A takich z pewnością nie zabraknie podczas safari w Afryce!

Afryka – wycieczka safari

Wiele osób uważa, że wyprawa do Afryki, a szczególnie na safari z dziećmi to nie najlepszy pomysł, ponieważ Czarny Ląd kojarzy się z wieloma zagrożeniami, takimi jak egzotyczne choroby, brak higieny czy rabunki. Takie tezy są jednak krzywdzące, a stereotypom niegdyś ukształtowanym z pewnością nie należy ufać. Obecnie w Afryce, a szczególnie w krajach, w których najczęściej organizuje się wycieczki safari, ryzyko dla podróżujących zostało zminimalizowane. W konkretnych miesiącach, kiedy to organizowane są takie wycieczki, prawdopodobieństwo zachorowania choćby na malarię jest niskie, a inwestycje poczynione w infrastrukturę turystyczną sprawiają, że ludziom żyje się lepiej i z radością witają podróżników z całego świata. Wyprawa na safari naprawdę może być bezpieczna dla całej rodziny, szczególnie jeśli będzie to wycieczka przygotowana przez profesjonalnych rangerów, którzy afrykańskie sawanny i ich mieszkańców znają jak nikt. Śledzenie „wielkiej piątki” (lew afrykański, lampart plamisty, bawół afrykański, nosorożec czarny, słoń afrykański), obserwacja ptaków i podróż po bezdrożach w komfortowym jeepie to ich specjalność, a wrażenia z rodzinnej wyprawy na pewno będą niezapomniane.

Gdzie na safari w Afryce?

Jeśli decyzja o wycieczce na safari zapadła, trzeba wybrać miejsce, gdzie można zrealizować marzenie. Wybór nie jest duży, ale różnorodność kierunków sprawia, że wcale nie jest łatwy. Pierwszym i prawdopodobnie najczęściej wybieranym przez rodziny jest Republika Południowej Afryki, czyli RPA. W świadomości Europejczyków pozostaje jednym z najbardziej przystępnych i dobrze zorganizowanych afrykańskich krajów. W RPA turyści mają do wyboru kilka możliwości zorganizowania safari – mogą wybrać zarówno jeden z wielu prywatnych rezerwatów lub jeden z państwowych Parków Narodowych. Najbardziej znanym, największym oraz najstarszym Parkiem Narodowym jest Park Krugera – założony pod koniec XIX wieku przez ówczesnego prezydenta i nazwany na jego cześć. Niewątpliwie jest to świetne miejsce na rodzinną wycieczkę, bo umożliwia zorganizowanie safari samodzielnie, bez zatrudniania rangerów. Taka wyprawa ma wiele zalet dla podróżujących z dziećmi, ponieważ pozwala na dostosowanie tempa zwiedzania do możliwości najmłodszych uczestników podróży. Jeśli chodzi o zakwaterowanie, to godne uwagi są lodge, które oferują wiele aktywności przygotowanych specjalnie dla rodzin z dziećmi, a miejscowi przewodnicy pomagają ustalić trasę wycieczki.

Kolejnym kierunkiem idealnym na safari są dwa kraje dzielące teren, na którym co roku zwierzęta ruszają na Wielką Migracje, czyli Tanzania i Kenia. Przede wszystkim warto pamiętać, że owa wędrówka zwierząt zdarza się aż dwa razy w roku (w przybliżeniu na początku i w środku roku kalendarzowego) i daje możliwość, by na niewielkim terenie zobaczyć rozmaite gatunki zwierząt w dużej liczbie. W Tanzanii najciekawsze safari organizowane są w trzech Parkach Narodowych – Serengeti, Ngorongoro i Tarangire, a wyprawa zawsze odbywa się z rangerami, którzy dbają o bezpieczeństwo w czasie wycieczki. Najlepszym miejscem na zakwaterowanie w czasie tej przygody rodzinnej są niewątpliwie lodge położone bezpośrednio w parkach, z których można obserwować zwierzęta nawet po zakończonej wycieczce. W Kenii natomiast warto wybrać się do Narodowego Rezerwatu Masai Mara, który stanowi „przedłużenie” Parku Serengeti.

Kiedy jest najlepszy czas na rodzinne safari?

Oczywiście wybór terminu wycieczki powinien być dostosowany do kierunku, który wybierzemy. Niewątpliwie jest jednak zasada, by na safari wybierać się w czasie pory suchej, gdy zwierzęta zmierzają do zbiorników wodnych, czyli naturalnego wodopoju. Do RPA warto zatem pojechać pomiędzy majem a sierpniem, czyli w czasie suchej zimy. Natomiast safari w Tanzanii i Kenii będzie najciekawsze w czasie Wielkiej Migracji, czyli pomiędzy styczniem a marcem oraz w lipcu i sierpniu. Wtedy na pewno można liczyć na niezapomniane wrażenia dla całej rodziny!

 

Warto przeczytać