Kuchnię meksykańską można porównać do kultury Meksyku. Tradycje prekolumbijskie łączą się tu z wpływami hiszpańskimi, które również są wynikiem ścierania się różnych kultur na Półwyspie Iberyjskim. Obecna kuchnia meksykańska nie pozostaje także wolna od wpływów amerykańskich. Bezpośrednie sąsiedztwo Stanów Zjednoczonych musiało dać o sobie znać również w kuchni Meksyku. Kuchnia meksykańska należy z pewnością do jednych z najbardziej oryginalnych na świecie. Trudno również o kuchnię bardziej pikantną. Charakteryzuje się ogromnym bogactwem smaków i aromatów, które jest wynikiem mieszania się wielu kuchni narodowych oraz regionalnych.

Kuchnia Indian prekolumbijskich

Pierwotna kuchnia meksykańska, w momencie, gdy poznawali ją przybywający tu konkwistadorzy była zupełnie inna, niż ta dzisiejsza. Zwierzęta domowe, które w dla Europejczyków były głównym źródłem białka w Ameryce Południowej nie były hodowane. Do udomowionych zwierząt należały tu jedynie indyki oraz psy. Indianie hodowali zresztą specjalną rasę piesków, które tuczono i przeznaczano na mięso.  Mięsa dostarczały im jednak przede wszystkim tropikalne lasy. Polowano w nich na jelenie, króliki czy dzikie świnie. Nie gardzono także mięsem płazów, a wiec żab, węży, jaszczurek. Popularne były ryby, a nawet larwy i insekty. Bazą wyżywienia prekolumbijskich Indian była kukurydza, dynia oraz fasola.

Rewolucja w kuchni meksykańskiej

Przybycie Hiszpanów wniosło do kuchni Meksyku wiele zmian. Konkwistadorzy, a za nimi hiszpańscy osadnicy, przywieźli do Meksyku bydło, świnie, kozy oraz owce. Sprowadzili także wiele, nieznanych do tej pory owoców takich, jak pomarańcze, cytryny, arbuzy i melony. Pojawiły się wraz z nimi również nowe gatunki zbóż, pszenica oraz ryż. Dziś trudno sobie bez tych produktów wyobrazić kuchnię meksykańską. Widoczne stały się również wpływy orientalne. Odcisnęły one szczególny ślad na meksykańskich deserach. W Meksyku popularne stały się słodycze wytwarzane z miodu i migdałów znane z kuchni arabskiej oraz desery powstające na bazie mleka i jajek pochodzenia żydowskiego.

Wpływy orientalne wzmocniło jeszcze bardziej przybycie do Meksyku w XIX wieku arabskich imigrantów. Do dziś na każdym rogu można kupić placki z kebabem, określane tutaj,  jako tacos al pastor. Kuchnia meksykańska czerpała również pełnymi garściami z kontaktów z Dalekim Wschodem. Stąd obecność w niej dalekowschodnich przypraw: pieprzu, goździków, cynamonu oraz gałki muszkatołowej.

Do najpopularniejszych meksykańskich dań należą z pewnością tacos i enchiladas. Podstawą ich przyrządzania są tortille, czyli niezwykle charakterystyczny element kuchni Meksyku, rodzaj naleśników z mięsnym farszem lub nadzieniem bezmięsnym, z dodatkiem ostrych sosów. Meksykanie bardzo często przyrządzają również paprykę nadziewaną mięsem lub serem. Tradycyjną zupą jest puzzle, przyrządzana z mięsa i kukurydzy. Na kilkadziesiąt rozmaitych sposobów przygotowuje się tu duszoną wołowinę i wieprzowinę. Oczywiście na wybrzeżach Meksyku królują ryby i owoce morza.

 

Warto przeczytać