Republika Islandii to wyspiarskie państwo europejskie, które położone jest na wyspie o tej samej nazwie. Islandia znajduje się w północnej części Oceanu Atlantyckiego oraz otoczona jest także Morzem Grenlandzkim. Islandia liczy 103 125 km² powierzchni terenu (107. miejsce na świecie) oraz 320 060 liczby ludności (177. miejsce na świecie). Stolicą kraju jest Reykjavik. Jeżeli chodzi o podział administracyjny tego kraju, to składa się on z 8 regionów z 27 powiatami. Językiem urzędowy jest islandzki, natomiast jednostką monetarną korona islandzka.

Wyspa islandzka jest nieco odizolowana od reszty kontynentu europejskiego, co z powodowało, że imigracje są znacznie ograniczone. Islandczycy stanowią ciekawe źródło badań genetycznych, gdyż nie dochodziło do wymiany materiału genetycznego, dzięki czemu obywatele tego kraju mogą wskazać swoich przodków wiele pokoleń wstecz.

Islandia jest najmłodszym obszarem w Europie pod względem geologicznym. Mówi się, że położona jest na "gorącym punkcie" Grzbietu Śródatlantyckiego. W związku z tym na terenie tego państwa występuje wiele czynnych wulkanów np. Askja, Hekla, Katla, czy najwyższy punkt kraju Hvannadalshnúkur. Inną ciekawą rzeczą w Islandii są gejzery, czyli gorące źródła. Są one nie tylko atrakcją turystyczną, ale służą ogrzewaniu mieszkań, jako tania energia geotermalna. Islandia to także "kraj lodu", ponieważ 11% terytorium zajmują lodowce.

Warto przeczytać