Tajlandia jest przepięknym i kolorowym krajem, w którym zakocha się każdy podróżnik. Wielu z nas jednak myśli, że podróż do tak egzotycznego miejsca jest bardzo kosztowna oraz niebezpieczna. Nie ma sensu pozostawać w tych przekonaniach ani chwili dłużej - przeczytaj poniższy mini-przewodnik po bajecznej Tajlandii!

Jaka jest obowiązująca waluta w Tajlandii?

W Tajlandii płacimy w bahtach tajskich, których przelicznik wynosi 1 PLN to 9,10 THB. Nie ma problemu z wypłacaniem pieniędzy w bankomatach oraz z wymianą w bankach czy kantorach, jeśli przywozimy ze sobą dolary (ale nie mogą być one zniszczone). Jest jeden minus wypłacania pieniędzy z tajskich bankomatów i lepiej o tym pamiętać, jeśli nie chcemy się gorzko rozczarować - każdorazowo pobierana jest prowizja od 180 do 200 THB, czyli pomiędzy 20 a 23 złotymi. Dlatego opłaca się jednorazowo wypłacić większe sumy, a pieniądze na koncie zatrzymać "na czarną godzinę".

Kiedy jest najlepsza pora na podróż?

Na zwiedzanie Tajlandii najlepsza jest pora najchłodniejsza. Nie dajcie się jednak zwieźć nazwie - w porze najchłodniejszej temperatura wynosi pomiędzy 27 a 33 stopniami Celsjusza, a wypada ona w okresie od początku listopada do początku marca. W innych wypadkach, czyli na przykład w miesiącach wakacyjnych jesteśmy skazani na 40 stopniowe upały, w których przeciętny Europejczyk po prostu nie jest w stanie funkcjonować. Poza tym tak wysokie temperatury sprzyjają ciągłym opadom i burzom. Niezależnie jednak od tego, kiedy zdecydujemy się odbyć naszą wycieczkę do Tajlandii, nie zapomnijmy zabrać ze sobą kremów z wysokimi filtrami UV i używać ich każdego dnia.

A co w takim razie ze zdrowiem?

Żeby wyjechać do Tajlandii - podobnie jak do każdego państwa azjatyckiego (ale i w ogóle każdego kraju na świecie), powinniśmy mieć aktualne szczepionki przeciwko Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu A i B, tężcowi, błonnicy, polio i durowi brzusznemu. Poza tym należy po prostu przestrzegać podstawowych zasad higieny, w końcu to kraj tropikalny. Jeśli jedziesz z biurem podróży lub na jakikolwiek inny zorganizowany wyjazd, najlepiej powiadom organizatora o ewentualnych uczuleniach, alergiach i chorobach przewlekłych. Jeśli chodzi o malarię, to w Tajlandii mamy niskie zagrożenie tą chorobą, ale warto prewencyjnie używać środków przeciw komarom i ogólnie wcześniej poczytać o profilaktyce przeciwmalarycznej. Co warto wiedzieć? Zaopatrz się w dobre ubezpieczenie, bo koszty leczenia w Tajlandii są bardzo wysokie!

 

Warto przeczytać