Albania jest niewielkim państwem położonym w południowo-wschodniej Europie. Aby konkretnie umieścić ją na mapie wystarczy wspomnieć, iż położona jest na Bałkanach. Kraj ten ma dostęp do dwóch mórz: ze strony zachodniej do Morza Adriatyckiego, a od strony południowo-wschodniej do Morza Jońskiego. Państwo to graniczy z czterema krajami: Grecją, Czarnogórą, Macedonią oraz Kosowem. Językiem urzędowym jest albański, natomiast rolę stolicy pełni Tirana. Albania jest republiką, a obecnie obowiązki prezydenta pełni Bujar Nishani, natomiast premiera Sali Berisha.

Powierzchnia tego kraju jest niewielka i wynosi 28 748km2, co daje mu 139. miejsce na świecie. W przypadku liczby ludności, która wynosi 2 831 741 Albania uplasowała się na 130. miejscu. Państwo to jest członkiem m.in. ONZ, NATO, WTO, Rady Europy. Jest również brana pod uwagę, jako potencjalny członek Unii Europejskiej, przez co oficjalny wniosek został już złożony. W ostatnim okresie zauważalny jest rozwój energetyki, jak również infrastruktury transportowej.

Niestety do zmniejszenia liczby mieszkańców tego kraju przyczynił się nie tylko spadek przyrostu naturalnego (kiedyś najwyższy w Europie), ale i liczne emigracje między innymi do Włoch. Największa gęstość zaludnienia występuje w Tiranie, jak i jej okolicach. To przyczynia się również do tego, iż miasto stanowi finansowe centrum kraju. Do religii dominujących należy zaliczyć islam, następnie prawosławie oraz w mniejszym stopniu katolicyzm.

Warto przeczytać