​Jeśli wkrótce wybierasz się na Sardynię, zwłaszcza po raz pierwszy, to już możemy obiecać jedno: wyspa z pewnością Cię zachwyci. Sardynia to jeden z najatrakcyjniejszych kierunków turystycznych w Europie, a nawet na świecie. Idealnym punktem do zwiedzania wyspy jest Alghero – przepiękne, historyczne miasto, od którego warto zacząć poznawanie Sardynii. Układając plan wycieczek po Alghero i okolicy skorzystaj z naszych wskazówek.

 

Zatrzymaj się w Alghero

Alghero to urokliwa miejscowość na zachodnim brzegu wyspy. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast przez turystów – i trudno się dziwić. Alghero to nie tylko idealny punkt wypadowy do eksplorowania całej Sardynii, ale również atrakcja sama w sobie.

Miasto ma bogatą, burzliwą historię. Przez wiele lat władali nim Katalończycy, co widać po charakterystycznej zabudowie – nieprzypadkowo Alghero jest nazywane „Barcelonettą”, czyli po prostu „małą Barceloną”.

Alghero ma wiele do zaoferowania. Zachwyci fanów zabytkowej architektury, spacerów nadmorskimi deptakami, doskonałej kuchni, kultury i sztuki, a także typowo wakacyjnych rozrywek (jedne z najlepszych klubów na wyspie). Nie sposób się tam nudzić, a mnogość miejsc noclegowych w różnym standardzie (i cenach) pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie, również w szczycie sezonu.

Nie skupiaj się tylko na sardyńskich „must see”

Sardynię można zwiedzać na wiele sposobów. Najbardziej oczywistym jest wzięcie do ręki papierowego przewodnika i zaznaczenie sobie w nim najważniejszych punktów na mapie wyspy. Nie będzie się to jednak istotnie różnić od wybrania się na wycieczkę fakultatywną z biurem podróży.

Jeśli chcesz czegoś więcej, pragniesz naprawdę poznać wyspę, jej mieszkańców, znaleźć dzikie plaże, poobserwować podwodne życie przy pomocy maski i rurki, a przede wszystkim odkryć naturalne skarby Sardynii, to staraj się zwiedzać ją poza utartymi szlakami.

Wybierz się do jednej z lokalnych winnic

Nie każdy wie, że Sardynia słynie z doskonałych win – również produkowanych metodami ekologicznymi. Bez problemu znajdziesz na wyspie małą winnicę, która zaprosi do degustowania jej wyrobów, pokaże proces produkcji wina i wyjaśni różnice między poszczególnymi szczepami. To świetne doświadczenie!

Zjedz w małej restauracji

Sardynię warto zwiedzać również szlakiem lokalnej kuchni, która zachwyci każdego fana owoców morza. To jedno z tych miejsc, w którym można dosłownie przebierać w daniach przyrządzonych ze świeżych ryb, krewetek, ośmiornicy etc.

Warto natomiast omijać największe restauracje przy głównych atrakcjach, wybierając te mniejsze, w których stołują się sami Sardyńczycy – będzie i taniej, i smaczniej.

Wynajmij przewodnika po Alghero i całej Sardynii

Sprawdzonym przewodnikiem po Alghero i całej wyspie jest biuro Alghero Tours – jedyne, które zapewnia opiekę polskojęzycznego tłumacza, gwarantując dotarcie do najpiękniejszych zakątków Sardynii, poznanie życia wyspy i lokalnej kultury oraz kuchni.

W ofercie Alghero Tours znajdziesz zarówno wycieczki zorganizowane dla grup i turystów indywidualnych, jak i takie, których plan jest układany stricte pod kątem oczekiwań i zainteresowań turystów. Więcej o tym przeczytasz w artykule na stronie https://www.algherotours.pl/.

Kiedy jechać na Sardynię?

Sardynia to jedna z nielicznych w Europie destynacji całorocznych. Oczywiście na wyspie również mamy okres zimowy, jednak w praktyce oznacza to spadek średniej dobowej temperatury do około 10 stopni Celsjusza – wciąż bardzo przyjemnej do zwiedzania.

No i najważniejsze: na Sardynii jest ponad 300 słonecznych dni w roku. Jeśli więc chcesz szybko uciec od polskiej szarzyzny, na przykład późną jesienią czy wczesną wiosną, to ten kierunek wydaje się optymalny.

Najlepszymi miesiącami na zwiedzanie Sardynii są maj, czerwiec, wrzesień i październik. Jeśli natomiast celujesz w plażowanie i kąpiele w zachwycającym morzu, to wybierz termin wakacyjny.

Warto przeczytać